Ukraynadan Rusiyaya qaçmış general öldürülüb
12 il qabaq Ukraynadan Rusiyaya qaçmış general-mayor Vladimir Lyapkin həlak olub. Medianews.az bildirir ki, xəbəri vaxtilə Ukrayna Ali Radasının deputatı olmuş, hazırda isə Rusiyanın təbliğatçı kimi tanınan Oleq Çarev açıqlayıb.
General-mayor Vladimir Lyapkin 2010-cu illərdə Ukrayna Təhlükəsizlik Xidmətinin operativ sənədləşdirmə departamentinin rəhbəri vəzifəsində çalışıb.
2014-cü ildə Ukrayna prezidenti Viktor Yanukoviç parlamentin qərarı ilə vəzifədən uzaqlaşdırılandan, növbədənkənar seçkidə Pyotr Poroşenko prezident seçiləndən sonra Vladimir Lyapkin Rusiyaya qaçıb.
Lyapkin Ukrayna Təhlükəsizlik Xidmətində işlədiyi dövrdə telefon dinləmələri, xarici müşahidə və məlumat toplama fəaliyyətlərinə nəzarət edib. O, 2013-cü ildə general-mayor rütbəsi alıb və həmin il Yanukoviçə qarşı etiraz aksiyalarının dağıdılmasında fəal iştirak edib. Ukraynada ona qarşı cinayət işi qaldırılıb.
2022-ci ildə Rusiya Ukrayna ilə total müharibəyə başlayandan sonra Lyapkin işğal altındakı Xerson vilayətində yaradılmış “təhlükəsizlik xidməti” rəhbərinin müavini təyin olunub.
Oleq Çarevin dediyinə görə, Vladimir Lyapkin 2026-cı il martın 17-də ölüb.
59 yaşlı Lyapkinin həlak olması faktını müstəqil “Mediazona” internet nəşri də təsdiqləyib.
Lyapkinlə birlikdə Moskva vilayətindən olan polkovnik Eduard Malovun da öldürüldüyü bildirilir.
Hər iki şəxs 1989-cu ildə Daşkənd Ali Ümumqoşun Komandirlər Məktəbini bitirib.
General Lyapkinin və polkovnik Malovun harada, hansı şəraitdə həlak olduğu açıqlanmasa da, onların Rusiya-Ukrayna döyüşlərində öldürüldüyü ehtimal edilir.

12 лет назад генерал-майор Владимир Ляпкин, сбежавший из Украины в Россию, погиб. Medianews.az сообщает, что эту информацию сообщил бывший депутат Верховной Рады Украины, ныне известный как пропагандист России Олег Царёв.
Генерал-майор Владимир Ляпкин в 2010-х годах занимал должность руководителя отдела оперативного документооборота Службы безопасности Украины.
В 2014 году, после того как президент Украины Виктор Янукович был удалён с должности решением парламента, а Пётр Порошенко был избран президентом на внеочередных выборах, Владимир Ляпкин бежал в Россию.
Во время работы в Службе безопасности Украины Ляпкин контролировал прослушивание телефонов, внешнее наблюдение и сбор информации. В 2013 году он получил звание генерал-майора и в том же году активно участвовал в разгоне протестных акций против Януковича. В Украине против него было возбуждено уголовное дело.
В 2022 году, после начала Россией тотальной войны против Украины, Ляпкин был назначен заместителем руководителя созданной в оккупированной Херсонской области “службы безопасности”.
По словам Олега Царёва, Владимир Ляпкин скончался 17 марта 2026 года.
Факт гибели 59-летнего Ляпкина подтвердило независимое интернет-издание “Медиазона”.
Также сообщается о ликвидации вместе с Ляпкиным подполковника из Московской области Эдуарда Малова.
Обе личности окончили в 1989 году Ташкентское высшее общее командное училище.
Местонахождение и обстоятельства гибели генерала Ляпкина и подполковника Эдуарда Малова не раскрываются.