Yeni mövsümə kim haradan başlayır?
UEFA klub turnirlərinin 2026-2027 mövsümündə Çempionlar Liqasına 82, Avropa Liqasına 45, Konfrans Liqasına 111 komanda buraxmağı nəzərdə tutur.
Medianews.az bildirir ki, hər üç turnirdə dörd təsnifat mərhələsi var. Reqlamentə görə, Çempionlar Liqasının birinci mərhələsində ələnənlər Konfrans Liqasına, qalan mərhələlərində ələnənlər Avropa Liqasına köçür, Avropa Liqası təsnifatlarında ələnənlər Konfrans Liqasına adlayır, 36 komandalıq liqa mərhələlərində ilk 8 pilləni tutanlar 1/8 finala, 9-24-cü yerləri tutanlar 1/16 finala çıxır.
Azərbaycanı mövsümdə 4 komanda təmsil edəcək. “Sabah” Çempionlar Liqasına birinci mərhələdən (7-15 iyul), “Qarabağ” Avropa Liqasına birinci mərhələdən (9-16 iyul), “Neftçi” Konfrans Liqasına birinci mərhələdən (9-16 iyul), “Turan Tovuz” ikinci mərhələdən (23-30 iyul) başlayacaq.

В сезоне 2026-2027 УЕФА планирует допустить в Лигу чемпионов 82 команды, в Лигу Европы — 45, в Лигу конференций — 111 команд.
Medianews.az сообщает, что в каждом из трёх турниров предусмотрено четыре квалификационных раунда. Согласно регламенту, выбывшие на первом этапе Лиги чемпионов переходят в Лигу конференций, выбывшие на оставшихся этапах — в Лигу Европы; выбывшие на квалификациях Лиги Европы переходят в Лигу конференций. В лигах с участием 36 команд первые 8 мест выходят в 1/8 финала, места с 9 по 24 — в 1/16 финала.
От Азербайджана в сезоне выступят 4 команды. «Сабах» начнёт в Лиге чемпионов с первого этапа (7-15 июля), «Карабах» — в Лиге Европы с первого этапа (9-16 июля), «Нефтчи» — в Лиге конференций с первого этапа (9-16 июля), «Туран Товуз» — со второго этапа (23-30 июля).