Yeni mövsümə kim haradan başlayır?
UEFA klub turnirlərinin 2026-2027 mövsümündə Çempionlar Liqasına 82, Avropa Liqasına 45, Konfrans Liqasına 111 komanda buraxmağı nəzərdə tutur.
Medianews.az bildirir ki, hər üç turnirdə dörd təsnifat mərhələsi var. Reqlamentə görə, Çempionlar Liqasının birinci mərhələsində ələnənlər Konfrans Liqasına, qalan mərhələlərində ələnənlər Avropa Liqasına köçür, Avropa Liqası təsnifatlarında ələnənlər Konfrans Liqasına adlayır, 36 komandalıq liqa mərhələlərində ilk 8 pilləni tutanlar 1/8 finala, 9-24-cü yerləri tutanlar 1/16 finala çıxır.
Azərbaycanı mövsümdə 4 komanda təmsil edəcək. “Sabah” Çempionlar Liqasına birinci mərhələdən (7-15 iyul), “Qarabağ” Avropa Liqasına birinci mərhələdən (9-16 iyul), “Neftçi” Konfrans Liqasına birinci mərhələdən (9-16 iyul), “Turan Tovuz” ikinci mərhələdən (23-30 iyul) başlayacaq.

UEFA club tournaments plan to allow 82 teams into the Champions League, 45 into the Europa League, and 111 into the Conference League in the 2026-2027 season.
Medianews.az reports that there are four qualifying rounds in each of the three tournaments. According to the regulations, those eliminated in the first round of the Champions League transfer to the Conference League, those eliminated in the subsequent rounds move to the Europa League; teams eliminated in the Europa League qualifiers advance to the Conference League; in the 36-team league stages, the top 8 advance to the Round of 16, and those ranking 9th to 24th enter the Round of 32.
Four teams will represent Azerbaijan this season. "Sabah" will start from the first round of the Champions League (July 7-15), "Qarabağ" from the first round of the Europa League (July 9-16), "Neftçi" from the first round of the Conference League (July 9-16), and "Turan Tovuz" will begin from the second round (July 23-30).