Yanvar-fevral aylarında Azərbaycan əhalisi pulu nələrə xərcləyib?
2026-cı ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanın pərakəndə ticarət şəbəkəsində 5,5 milyard manatlıq ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları, 4,6 milyard manatlıq qeyri-ərzaq malları satılıb. Hesabatı Dövlət Statistika Komitəsi yayıb.
Medianews.az bildirir ki, rəsmi açıqlamaya görə, pərakəndə ticarət şəbəkəsində xərclənən vəsaitin 49,4 faizi ərzaq məhsullarının, 5 faizi içkilər və tütün məmulatlarının, 14,6 faizi toxuculuq məhsulları, geyim və ayaqqabıların, 5,8 faizi avtomobil benzini və dizel yanacağının, 4,6 faizi elektrik malları və mebellərin, 2,9 faizi əczaçılıq məhsulları və tibbi ləvazimatların, 1,6 faizi kompüterlər, telekommunikasiya avadanlıqları və çap məhsullarının, 16,1 faizi başqa qeyri-ərzaq mallarının payına düşüb.

В январе-феврале население Азербайджана на что тратило деньги?
В январе-феврале 2026 года в розничной торговой сети Азербайджана было продано продовольственных товаров, напитков и табачных изделий на сумму 5,5 миллиарда манатов, а непродовольственных товаров — на 4,6 миллиарда манатов. Об этом сообщает Государственный комитет по статистике.
Medianews.az сообщает, что согласно официальному заявлению, в розничной торговой сети расходы распределились следующим образом: 49,4% пришлось на продовольственные товары, 5% — на напитки и табачные изделия, 14,6% — на текстильную продукцию, одежду и обувь, 5,8% — на автомобильный бензин и дизельное топливо, 4,6% — на электротовары и мебель, 2,9% — на фармацевтические продукты и медицинские принадлежности, 1,6% — на компьютеры, телекоммуникационное оборудование и печатную продукцию, 16,1% — на другие непродовольственные товары.