Hərbi eskalasiya başlayan ilk gündən etibarən bölgədə yerləşən səfirliklərimiz və baş konsulluqlarımız fəaliyyətini gücləndirilmiş rejimdə davam etdirir, vətəndaşlarımıza müvafiq dəstək göstərilməsi istiqamətində tədbirlər görülür.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadə Yaxın Şərq regionunda vətəndaşlarımızın təxliyəsi ilə bağlı yerli mətbuatın sualını cavablandırarkən bildirib.
Onun sözlərinə görə, indiyə qədər, bir nəfər istisna olmaqla, vətəndaşlarımız arasında xəsarət alan olmayıb. Vətəndaşlarımızın təxliyəsinə gəldikdə, bu gün Azərbaycan Hava Yollarına məxsus xüsusi təyyarə reysi ilə Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərindən 193 nəfər Azərbaycan vətəndaşı, 9 nəfər Gürcüstan vətəndaşı olan azərbaycanlı və 5 nəfər Rusiya vətəndaşı olan azərbaycanlı ölkəmizə gətirilib.
Bununla yanaşı, ölkəmizin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) yerləşən vətəndaşlarımızın müntəzəm reyslərlə ölkəmizə qayıdışı BƏƏ-nin aidiyyəti hava yolları tərəfindən həyata keçirilir. Dünən ümumilikdə 257 nəfər Azərbaycan vətəndaşı ölkəmizə geri qayıdıb. Dubay şəhərindən bu gün 1, 5 mart tarixində isə 2 müntəzəm təyyarə reysi nəzərdə tutulub.
Bununla yanaşı, hazırda Qətərdə olan 200 vətəndaşımızın ölkəmiz tərəfindən xüsusi təyyarə reysi ilə təxliyəsi istiqamətində iş aparılır. Qeyd edək ki, Qətər hava məkanı bağlı olduğu üçün vətəndaşlarımızın Səudiyyə Ərəbistanı ərazisindən təxliyəsi planlaşdırılır.
Bununla yanaşı, Xarici İşlər Nazirliyinin paylaşdığı səyahət xəbərdarlığına uyğun olaraq, İran ərazisində olan Azərbaycan vətəndaşlarının İrandan çıxışı üçün yerləşmə bölgəsindən asılı olaraq Azərbaycan və Türkiyə quru sərhəddindən istifadə olunur. İndiyə qədər 260 vətəndaşımız Azərbaycan sərhəddindən keçid edib.
Hazırda bölgədə olan vətəndaşlarımızdan təhlükəsizlik vəziyyətini diqqətlə izləmələri, yerli hakimiyyət orqanlarının göstəriş və tövsiyələrinə riayət etmələri, kütləvi toplaşma yerlərindən uzaq durmaları və şəxsi təhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirmələri xahiş olunur

The Ministry of Foreign Affairs announced:
Since the first day of the military escalation, our embassies and consulates located in the region have continued their activities in an enhanced mode, and measures are being taken to provide appropriate support to our citizens.
According to Medianews.az, Ayxan Hacızadə, head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs, stated this while answering a local media question regarding the evacuation of our citizens from the Middle East region.
According to him, so far, except for one person, none of our citizens have been injured. Regarding the evacuation of our citizens, today, 193 Azerbaijani citizens, 9 Azerbaijani citizens with Georgian citizenship, and 5 Azerbaijani citizens with Russian citizenship were brought to our country from the city of Jeddah in Saudi Arabia by a special plane flight belonging to Azerbaijan Airlines.
In addition, the regular return flights of our citizens located in the United Arab Emirates (UAE) to our country are being carried out by the relevant airlines of the UAE. Yesterday, a total of 257 Azerbaijani citizens returned to our country. Today, one regular flight from Dubai city and on March 5, two regular flights are planned.
Furthermore, work is underway to evacuate 200 of our citizens currently in Qatar with a special flight by our country. It should be noted that since the airspace of Qatar is closed, the evacuation of our citizens is planned through the territory of Saudi Arabia.
Also, according to the travel warning shared by the Ministry of Foreign Affairs, Azerbaijani citizens in the territory of Iran use the Azerbaijan and Turkey land borders for exit from Iran depending on their location area. So far, 260 of our citizens have crossed the Azerbaijan border.
Currently, our citizens in the region are requested to carefully monitor the security situation, comply with the instructions and recommendations of local authorities, avoid places of mass gatherings, and strengthen personal security measures.