Hərbi eskalasiya başlayan ilk gündən etibarən bölgədə yerləşən səfirliklərimiz və baş konsulluqlarımız fəaliyyətini gücləndirilmiş rejimdə davam etdirir, vətəndaşlarımıza müvafiq dəstək göstərilməsi istiqamətində tədbirlər görülür.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadə Yaxın Şərq regionunda vətəndaşlarımızın təxliyəsi ilə bağlı yerli mətbuatın sualını cavablandırarkən bildirib.
Onun sözlərinə görə, indiyə qədər, bir nəfər istisna olmaqla, vətəndaşlarımız arasında xəsarət alan olmayıb. Vətəndaşlarımızın təxliyəsinə gəldikdə, bu gün Azərbaycan Hava Yollarına məxsus xüsusi təyyarə reysi ilə Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərindən 193 nəfər Azərbaycan vətəndaşı, 9 nəfər Gürcüstan vətəndaşı olan azərbaycanlı və 5 nəfər Rusiya vətəndaşı olan azərbaycanlı ölkəmizə gətirilib.
Bununla yanaşı, ölkəmizin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) yerləşən vətəndaşlarımızın müntəzəm reyslərlə ölkəmizə qayıdışı BƏƏ-nin aidiyyəti hava yolları tərəfindən həyata keçirilir. Dünən ümumilikdə 257 nəfər Azərbaycan vətəndaşı ölkəmizə geri qayıdıb. Dubay şəhərindən bu gün 1, 5 mart tarixində isə 2 müntəzəm təyyarə reysi nəzərdə tutulub.
Bununla yanaşı, hazırda Qətərdə olan 200 vətəndaşımızın ölkəmiz tərəfindən xüsusi təyyarə reysi ilə təxliyəsi istiqamətində iş aparılır. Qeyd edək ki, Qətər hava məkanı bağlı olduğu üçün vətəndaşlarımızın Səudiyyə Ərəbistanı ərazisindən təxliyəsi planlaşdırılır.
Bununla yanaşı, Xarici İşlər Nazirliyinin paylaşdığı səyahət xəbərdarlığına uyğun olaraq, İran ərazisində olan Azərbaycan vətəndaşlarının İrandan çıxışı üçün yerləşmə bölgəsindən asılı olaraq Azərbaycan və Türkiyə quru sərhəddindən istifadə olunur. İndiyə qədər 260 vətəndaşımız Azərbaycan sərhəddindən keçid edib.
Hazırda bölgədə olan vətəndaşlarımızdan təhlükəsizlik vəziyyətini diqqətlə izləmələri, yerli hakimiyyət orqanlarının göstəriş və tövsiyələrinə riayət etmələri, kütləvi toplaşma yerlərindən uzaq durmaları və şəxsi təhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirmələri xahiş olunur

С первого дня начала военной эскалации наши посольства и главные консульства в регионе продолжают работу в усиленном режиме, предпринимаются меры по оказанию соответствующей поддержки нашим гражданам.
Как сообщает Medianews.az, об этом заявил начальник пресс-службы Министерства иностранных дел Айхан Хаджизаде, отвечая на вопрос местных СМИ о вывозе наших граждан из региона Ближнего Востока.
По его словам, до настоящего времени, за исключением одного человека, среди наших граждан нет пострадавших. Что касается эвакуации наших граждан, то сегодня специальным рейсом авиакомпании Azerbaijan Airlines из города Джидда в Саудовской Аравии в нашу страну доставлены 193 гражданина Азербайджана, 9 граждан Грузии азербайджанского происхождения и 5 граждан России азербайджанского происхождения.
Кроме того, возвращение наших граждан из Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) осуществляется соответствующими авиакомпаниями ОАЭ на регулярных рейсах. Вчера в общей сложности 257 граждан Азербайджана вернулись в страну. Из города Дубай сегодня запланирован 1, а 5 марта — 2 регулярных рейса.
Помимо этого ведется работа по эвакуации около 200 наших граждан, находящихся в Катаре, специальным рейсом, организованным нашей страной. Следует отметить, что воздушное пространство Катара закрыто, поэтому планируется эвакуация наших граждан через территорию Саудовской Аравии.
В соответствии с предупреждением о путешествиях, опубликованным Министерством иностранных дел, граждане Азербайджана, находящиеся на территории Ирана, для выезда из страны используют сухопутные границы Азербайджана и Турции в зависимости от места пребывания. До настоящего момента 260 наших граждан пересекли азербайджанскую границу.
Настоятельно просим наших граждан, находящихся в регионе, внимательно следить за ситуацией с безопасностью, соблюдать указания и рекомендации местных властей, избегать мест массовых собраний и усилить личные меры безопасности.