WUF13 proqramı ictimaiyyətə
17–22 may 2026-cı il tarixlərində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasının (WUF13) əsas tədbirlərini əhatə edən proqram artıq ictimaiyyətə təqdim olunub.
Bu barədə Medianews.az-a WUF13 Əməliyyat Şirkətindən məlumat verilib.
Sözügedən proqram dünyanın ən aktual çağırışlarından biri olan mənzil təminatı məsələsini müzakirə etmək üçün müxtəlif maraqlı tərəflərin və həmfikir qrupların nümayəndələrini WUF13 çərçivəsində bir araya gətirir.
“Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusuna həsr olunmuş WUF13 tədbiri dayanıqlı şəhər inkişafı ilə bağlı həllər ətrafında fikir mübadiləsi, siyasi yanaşmaların formalaşdırılması və fəaliyyətlərin sürətləndirilməsi üçün müxtəlif dünya ölkələrinin milli hökumətlərini, eləcə də icmalar, mütəxəssislər və tərəfdaşları bir arada toplayacaq.
Proqram praktik və həll yönümlü platformalar, eləcə də interaktiv görüş formatları vasitəsilə yüksək səviyyəli müzakirələr aparılmasına imkan yaradır və qlobal siyasətin yerli təcrübəyə söykənməsini təmin edir.
Hər bir kateqoriya haqqında daha ətraflı məlumat əldə etmək və WUF13 tədbirinin tam proqramı ilə tanış olmaq üçün bu linkə keçid edə bilərsiniz: https://wuf.unhabitat.org/main-events
Dialoqlar: qlobal mənzil gündəliyinin formalaşdırılması
Qlobal müzakirələrin istiqamətini müəyyən edən yüksək səviyyəli dialoqlar WUF13 proqramının əsasını təşkil edir. Bu dialoqlar çərçivəsində mənzil təminatının inklüzivlik, davamlılıq və şəhər sistemləri ilə əlaqəsi araşdırılacaq. Bununla yanaşı, dialoqların hər biri mənzil təminatının bir mühüm aspektini müzakirəyə çıxaracaq:
• Qlobal mənzil böhranı: Çıxış yolu nədir?
• Qeyri-rəsmi yaşayış məntəqələri və gecəqonduların transformasiyası
• Böhran sonrası şəhərlərin bərpası və yenidən qurulmasında mənzil təminatı
• İqlim və mənzil siyasəti arasındakı əlaqə
• Mənzil təminatının sosial və iqtisadi təsiri
• Mənzil təminatının maliyyələşdirilməsi üzrə yeni yanaşmalar
Bu müzakirələrin məqsədi qlobal problemləri praktiki həll variantları və müştərək öhdəliklərlə əlaqələndirməkdir.
Xüsusi sessiyalar: mühüm əhəmiyyət kəsb edən şəhərsalma məsələlərinin ətraflı müzakirəsi
Xüsusi sessiyalar çərçivəsində iqlimə uyğunlaşma, mənzil təminatı, qeyri-rəsmi yaşayış əraziləri, şəhərlərin yenilənməsi, rəqəmsallaşma, maliyyələşdirmə mexanizmləri və inklüziv şəhər inkişafı kimi mövzular diqqət mərkəzindədir.
Bu sessiyalar daha spesifik müzakirələr üçün platforma yaratmaqla müxtəlif regionların təcrübə, tərəfdaşlıq əlaqələri və innovativ yanaşmalarını nümayiş etdirir.
• Mənzil təminatı qlobal koalisiyaların diqqət mərkəzində
• WUF13 ev sahibi ölkənin xüsusi sessiyası
• Sağlam evlərin nəbzi
• Afrikada əlçatan mənzil təminatı (investorlar üçün kompakt sövdələşmə otağı formatında xüsusi sessiya)
• Şəhərlər oyun məkanı kimi
• Mədəni irs və inklüziv urbanistik regenerasiya - Yeni baxış
• Tullantıların idarə edilməsindən dairəvi iqtisadiyyata doğru
• “Təmas xətlərindən” hekayələr: Şəhər iqlim irsinin inkişafı
• Kiçik inkişaf etməkdə olan ada dövlətlərində inklüziv urbanistik davamlılıq, “mavi” iqtisadiyyat və dayanıqlı turizm
• WUF13 xüsusi yekun sessiyası
Assambleyalar: kollektiv səslərin gücü
Assambleyalar müxtəlif həmfikir qrupların bir araya gəlməsi və öz rolları barədə fikir bildirməsi, eləcə də qlobal şəhərsalma gündəliyi çərçivəsində ortaq prioritetləri ifadə etməsi üçün xüsusi platformalar yaradır. Assambleyalar əsas şəhərsalma məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparmaq üçün yerli və regional hökumətlərin, yerli səviyyədə fəaliyyət göstərən və icma əsaslı təşkilatların, habelə qadınlar, gənclər, biznes dairələri və sənaye sahələrinin təmsilçilərini, o cümlədən parlament nümayəndələrini bir araya gətirəcək.
Bu qruplar arasında dialoqu təşviq etməklə, assambleyalar müxtəlif rəylərin tədbirin nəticələrində əks olunmasına töhfə verəcək və dayanıqlı şəhər inkişafı üzrə kollektiv təşviqatı gücləndirəcəkdir.
Dəyirmi masalar: dialoqdan fəaliyyətə keçid
Forumda həmçinin dəyirmi masalar - tərəfdaş və həmkarları əsas şəhərsalma məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparmaq üçün bir araya gətirən fəaliyyət yönümlü sessiyalar təşkil olunacaq. Bu müzakirələr ortaq mövqelərin müəyyənləşdirilməsi və formalaşan yeni çağırışlar ilə mübarizə aparmaq məqsədilə mümkün variantların araşdırılması üçün platforma funksiyasını yerinə yetirməklə yanaşı, inklüzivliyin və bərabər səviyyədə qarşılıqlı öyrənmənin dəyərini nümayiş etdirən layihə, təşəbbüs və elmi tədqiqat fəaliyyətlərini təqdim edəcək.
Dəyirmi masalar konkret həmfikir qrup və ya tematik sahəyə həsr olunan 12 sessiyadan ibarətdir:
• Vahid BMT
• Yerli və regional hökumətlər
• Biznes təşkilatları
• Qadınlar
• Əlilliyi olan şəxslər
• Parlament nümayəndələri
• Akademik dairələr
• Uşaqlar və gənclər
• Peşəkarlar
• Yerli səviyyədə fəaliyyət göstərən və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları
• Yerli xalqların hüquqları
• Yaşlı şəxslərin hüquqları
WUF13-ün tam proqramı ilə tanış olun və qlobal mənzil təminatı mövzusunun təşviqinə töhfə vermək üçün tədbirdə iştirak edin.

Программа основных мероприятий Тринадцатой сессии Всемирного форума по городскому развитию (WUF13), который пройдет в Баку с 17 по 22 мая 2026 года, уже представлена общественности.
Об этом Medianews.az сообщили в Операционной компании WUF13.
Упомянутая программа объединит представителей различных заинтересованных сторон и единомышленников в рамках WUF13 для обсуждения одного из самых актуальных вызовов мира — обеспечения жильем.
Мероприятие WUF13, посвященное теме «Жилье для всех: безопасные и устойчивые города и жилые пространства», соберет национальные правительства различных стран мира, а также сообщества, специалистов и партнеров для обмена мнениями по решениям устойчивого развития городов, формирования политических подходов и ускорения действий.
Программа предоставляет возможность для проведения высокоуровневых дискуссий через практические и ориентированные на решения платформы, а также интерактивные форматы встреч, обеспечивая опору глобальной политики на местный опыт.
Для получения более подробной информации о каждой категории и знакомства с полной программой мероприятия WUF13 вы можете перейти по этой ссылке: https://wuf.unhabitat.org/main-events
Диалоги: формирование глобальной повестки дня по жилью
Высокоуровневые диалоги, определяющие направление глобальных дискуссий, составляют основу программы WUF13. В рамках этих диалогов будет исследована взаимосвязь доступности жилья с инклюзивностью, устойчивостью и городскими системами. Кроме того, каждый диалог поднимет важный аспект обеспечения жильем:
• Глобальный жилищный кризис: каковы пути решения?
• Трансформация неформальных поселений и трущоб
• Обеспечение жильем при восстановлении и реконструкции городов после кризисов
• Связь между климатической и жилищной политикой
• Социальное и экономическое воздействие обеспечения жильем
• Новые подходы к финансированию обеспечения жильем
Цель этих дискуссий — связать глобальные проблемы с практическими решениями и совместными обязательствами.
Специальные сессии: углубленное обсуждение важных вопросов градостроительства
Специальные сессии сфокусируются на таких темах, как адаптация к климату, обеспечение жильем, неформальные жилые районы, обновление городов, цифровизация, механизмы финансирования и инклюзивное городское развитие.
Эти сессии предоставят платформу для более конкретных обсуждений, демонстрируя опыт разных регионов, партнерские связи и инновационные подходы.
• Обеспечение жильем в центре внимания глобальных коалиций
• Специальная сессия страны-хозяйки WUF13
• Пульс здоровых домов
• Доступное жилье в Африке (специальная сессия в формате компактных переговорных комнат для инвесторов)
• Города как игровое пространство
• Культурное наследие и инклюзивная урбанистическая регенерация — новый взгляд
• От управления отходами к цикличной экономике
• «Линии соприкосновения»: истории о развитии городского климатического наследия
• Инклюзивная урбанистическая устойчивость, «голубая» экономика и устойчивый туризм в малых развивающихся островных государствах
• Итоговая специальная сессия WUF13
Ассамблеи: сила коллективных голосов
Ассамблеи создают специальные платформы для объединения различных единомышленников, для высказывания своих ролей и выражения общих приоритетов в рамках глобальной повестки городского развития. Ассамблеи соберут представителей местных и региональных властей, организаций, действующих на местном уровне и основанных на сообществах, а также женщин, молодежи, бизнеса и промышленности, включая парламентариев, для обмена мнениями по ключевым вопросам градостроительства.
Поощряя диалог между этими группами, ассамблеи будут способствовать отражению различных мнений в итогах форума и усиливать коллективную мобилизацию для устойчивого городского развития.
Круглые столы: переход от диалога к действиям
На форуме также будут организованы круглые столы — ориентированные на действия сессии, объединяющие партнеров и коллег для обмена мнениями по ключевым вопросам градостроительства. Эти дискуссии будут служить платформой для определения общих позиций и изучения возможных вариантов для борьбы с новыми вызовами, а также представят проекты, инициативы и научные исследования, подчеркивая ценность инклюзивности и равного уровня взаимного обучения.
Круглые столы включают 12 сессий, посвященных конкретным группам единомышленников или тематическим областям:
• Единая ООН
• Местные и региональные власти
• Бизнес-организации
• Женщины
• Люди с инвалидностью
• Парламентские представители
• Академическое сообщество
• Дети и молодежь
• Профессионалы
• Организации гражданского общества, действующие на местном уровне
• Права коренных народов
• Права пожилых людей
Ознакомьтесь с полной программой WUF13 и примите участие в мероприятии, чтобы внести вклад в продвижение глобальной темы обеспечения жильем.