Türkiyə milyardlar İTİRİR:
Hörmüz boğazının bağlanması səbəbindən Türkiyənin əlavə xərcləri, neftin qiymətindən asılı olaraq, 13,6 milyard dollardan 24 milyard dollara qədər yüksələ bilər.
Bu barədə Türkiyənin enerji və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar məlumat verib.
Nazir jurnalistlərə açıqlamasında böhranın ölkə iqtisadiyyatına təsirini rəqəmlərlə ifadə edib:
"Böhran bizə aşağıdakı şəkildə təsir edə bilər. Əgər neftin qiyməti orta hesabla 100 dollar (bir barel üçün) səviyyəsində qalarsa, bu, ilin sonuna qədər əlavə 13,6 milyard dollar xərc deməkdir. Qiymət 125 dollar olarsa, xərclər 24 milyard dollara qədər artacaq. Bunlar sırf əlavə xərclərdir".
A.Bayraktarın sözlərinə görə, Hörmüz boğazındakı böhran səbəbindən Türkiyə xəzinəsi təxminən 600 milyard türk lirəsi (təxminən 13,3 milyard dollar) məbləğində vergi gəlirindən məhrum ola bilər.//Musavat.com

Из-за закрытия Ормузского пролива дополнительные расходы Турции могут увеличиться от 13,6 до 24 миллиардов долларов в зависимости от цены на нефть.
Medianews.az сообщает, что об этом сообщил министр энергетики и минеральных ресурсов Турции Алпарслан Байрактар.
Министр в своем заявлении для журналистов выразил влияние кризиса на экономику страны в цифрах:
«Кризис может повлиять на нас следующим образом. Если цена нефти в среднем останется на уровне 100 долларов (за баррель), это означает дополнительные расходы в размере 13,6 миллиарда долларов к концу года. Если цена составит 125 долларов, расходы увеличатся до 24 миллиардов долларов. Это чисто дополнительные расходы».
По словам А. Байрактара, из-за кризиса в Ормузском проливе турецкая казна может потерять около 600 миллиардов турецких лир (около 13,3 миллиарда долларов) налоговых поступлений.//Musavat.com