Türkiyə milyardlar İTİRİR:
Hörmüz boğazının bağlanması səbəbindən Türkiyənin əlavə xərcləri, neftin qiymətindən asılı olaraq, 13,6 milyard dollardan 24 milyard dollara qədər yüksələ bilər.
Bu barədə Türkiyənin enerji və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar məlumat verib.
Nazir jurnalistlərə açıqlamasında böhranın ölkə iqtisadiyyatına təsirini rəqəmlərlə ifadə edib:
"Böhran bizə aşağıdakı şəkildə təsir edə bilər. Əgər neftin qiyməti orta hesabla 100 dollar (bir barel üçün) səviyyəsində qalarsa, bu, ilin sonuna qədər əlavə 13,6 milyard dollar xərc deməkdir. Qiymət 125 dollar olarsa, xərclər 24 milyard dollara qədər artacaq. Bunlar sırf əlavə xərclərdir".
A.Bayraktarın sözlərinə görə, Hörmüz boğazındakı böhran səbəbindən Türkiyə xəzinəsi təxminən 600 milyard türk lirəsi (təxminən 13,3 milyard dollar) məbləğində vergi gəlirindən məhrum ola bilər.//Musavat.com

Due to the closure of the Hormuz Strait, Turkey's additional expenses may rise from 13.6 billion dollars to 24 billion dollars depending on the price of oil.
Medianews.az reports that the Minister of Energy and Natural Resources of Turkey, Alparslan Bayraktar, provided this information.
In his statement to journalists, the minister expressed the impact of the crisis on the national economy in figures:
"The crisis may affect us as follows. If the oil price remains at an average level of 100 dollars (per barrel), this means an additional cost of 13.6 billion dollars by the end of the year. If the price is 125 dollars, expenses will increase up to 24 billion dollars. These are purely additional expenses."
According to A. Bayraktar, due to the crisis in the Hormuz Strait, the Turkish treasury may lose tax revenues of approximately 600 billion Turkish lira (approximately 13.3 billion dollars). //Musavat.com