Tramp və Si Cinpin Pekində görüşdü:
ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə Çin Xalq Respublikasının sədri Si Cinpin arasında Pekində keçirilən tarixi görüş iki saat davam edib.
Medianews.az xəbər verir ki, liderlər görüş öncəsi əməkdaşlıq və iqtisadi münasibətlərlə bağlı müsbət mesajlar veriblər.
Pekində Böyük Xalq Zalında rəsmi mərasimlə qarşılanan Tramp Çinlə münasibətlərin gələcəyinə nikbin yanaşdığını bildirib: “Çinlə birlikdə böyük gələcəyimiz olacaq. Sizin fəaliyyətinizə böyük hörmətlə yanaşıram”.
Si Cinpin isə çıxışında qlobal siyasi dəyişikliklərə diqqət çəkərək ABŞ və Çinin qarşıdurmadan uzaq durmasının vacibliyini vurğulayıb: “Çin və ABŞ əməkdaşlıqdan qazanır, qarşıdurmadan isə zərər görür. Biz rəqib deyil, tərəfdaş olmalıyıq”.
Görüşdə ikitərəfli ticarət, iqtisadi əməkdaşlıq, İran ətrafındakı gərginlik və Tayvan məsələsinin müzakirə olunduğu bildirilib.
Trampın səfərində ABŞ-nin iri şirkətlərinin rəhbərləri də iştirak edib. Nümayəndə heyətində İlon Mask, Censen Huanq, Tim Kuk və digər tanınmış biznes rəhbərləri yer alıb.

Trump and Xi Jinping met in Beijing:
The historic meeting between US President Donald Trump and the President of the People's Republic of China, Xi Jinping, held in Beijing, lasted two hours.
Medianews.az reports that before the meeting, the leaders gave positive messages regarding cooperation and economic relations.
Trump, welcomed with an official ceremony at the Great Hall of the People in Beijing, stated that he views the future of relations with China optimistically: “We will have a great future together with China. I have great respect for your work.”
Xi Jinping, in his speech, drawing attention to global political changes, emphasized the importance of the US and China staying away from confrontation: “China and the US benefit from cooperation and suffer from confrontation. We should be partners, not rivals.”
It was reported that during the meeting, bilateral trade, economic cooperation, tensions surrounding Iran, and the Taiwan issue were discussed.
Leaders of major US companies also participated in Trump's visit. The delegation included well-known business leaders such as Elon Musk, Jensen Huang, Tim Cook, and others.