ABŞ-nin bir sıra regionlarında rekord istilər 25 nəfərin ölümünə səbəb olub.
"Ölənlər, əsasən, 30-80 yaş arası insanlardır. Ölüm halları 10 dairədə, əsasən, ştatın mərkəzi və şimal hissələrində qeydə alınıb", - ştatın Səhiyyə Departamentinin nümayəndəsi Daliya Evais bildirib.
"Daha bir nəfər İllinoysda, iki nəfər isə Missisipidə ölüb", - telekanal dəqiqləşdirib. Onların bir çoxu kondisionersiz evlərdə, bəziləri isə küçədə və ya park edilmiş avtomobillərdə tapılıb.
Anormal istilər iyulun 4-də Vaşinqtonda Müstəqillik Gününün qeyd olunmasına da təsir edib. Milli xiyabandakı şənliklərin bəzi iştirakçılarına tibbi yardım tələb olunub./Report

Record heat in several regions of the USA has caused the deaths of 25 people.
"The deceased are mainly people aged between 30 and 80. The deaths were recorded in 10 counties, mostly in the central and northern parts of the state," said Dalia Eweis, a representative of the state's Department of Health.
"One more person died in Illinois, and two people died in Mississippi," the channel clarified. Many of them were found in homes without air conditioning, while some were found on the street or in parked cars.
The abnormal heat also affected the celebrations of Independence Day on July 4th in Washington. Some participants in the festivities at the National Mall required medical assistance./Report