Sürücülük hüququ ömürlük verilə bilərmi?
Azərbaycanda sürücülük vəsiqəsi əldə etmək istəyən şəxslər müəyyən şərtləri yerinə yetirməlidirlər. Bunun üçün namizədin 18 yaşı tamam olmalı, sürücülük kursunda təhsil almalı, nəzəri və praktiki imtahanlardan uğurla keçməli, həmçinin sağlamlıq vəziyyətini təsdiqləyən tibbi arayış təqdim etməsi tələb olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, hazırkı qaydalara uyğun olaraq, bütün tələblərə cavab verən vətəndaşlara sürücülük hüququ verilir.
Müzakirə olunan məsələlərdən biri isə sürücülük vəsiqələrinin müddətsiz verilməsinin nə dərəcədə məqsədəuyğun olmasıdır. Məsələ ilə bağlı nəqliyyat sahəsi üzrə ekspert Eldəniz Cəfərovun sözlərinə görə, sürücünün avtomobil idarə etmək qabiliyyətini müəyyən edən əsas amil yaşı deyil, sağlamlıq durumudur.
Ekspert qeyd edib ki, 70 yaşdan yuxarı şəxslər müəyyən fasilələrlə tibbi müayinədən keçməli və sürücülük üçün yararlı olduqlarını təsdiqləyən arayış təqdim etməlidirlər. Hazırda bu prosedur iki ildən bir həyata keçirilir.
Məsələyə münasibət bildirən nəqliyyat eksperti Elməddin Muradlı da eyni mövqeni bölüşür.
O hesab edir ki, sürücülük hüququnun məhdudlaşdırılması yaş göstəricisinə deyil, insanın fiziki, psixoloji və tibbi vəziyyətinə əsaslanmalıdır. Onun fikrincə, görmə qabiliyyəti və ümumi sağlamlıq durumu avtomobil idarə etməyə imkan verən şəxslərin sürücülük hüququ yaş səbəbi ilə məhdudlaşdırılmamalıdır.//Milli.Az

В Азербайджане лица, желающие получить водительское удостоверение, должны выполнить определённые условия. Для этого кандидат должен быть не младше 18 лет, пройти обучение в автошколе, успешно сдать теоретические и практические экзамены, а также предоставить медицинскую справку, подтверждающую состояние здоровья.
Как сообщает Medianews.az, согласно действующим правилам, право на вождение предоставляется всем гражданам, отвечающим указанным требованиям.
Одним из обсуждаемых вопросов является целесообразность выдачи водительских удостоверений бессрочно. По словам эксперта в области транспорта Эльдениза Джафарова, основным фактором, определяющим способность водителя управлять автомобилем, является не возраст, а состояние здоровья.
Эксперт отметил, что лица старше 70 лет должны с определённой периодичностью проходить медицинское обследование и предоставлять справку, подтверждающую пригодность к вождению. В настоящее время эта процедура проводится раз в два года.
Транспортный эксперт Элмеддин Мурадлы, прокомментировавший данный вопрос, придерживается такого же мнения.
Он считает, что ограничение права на вождение должно основываться не на возрастном показателе, а на физическом, психологическом и медицинском состоянии человека. По его мнению, зрение и общее состояние здоровья, позволяющие управлять автомобилем, не должны служить причиной ограничения водительских прав по возрасту.//Milli.Az