Sürücülük hüququ ömürlük verilə bilərmi?
Azərbaycanda sürücülük vəsiqəsi əldə etmək istəyən şəxslər müəyyən şərtləri yerinə yetirməlidirlər. Bunun üçün namizədin 18 yaşı tamam olmalı, sürücülük kursunda təhsil almalı, nəzəri və praktiki imtahanlardan uğurla keçməli, həmçinin sağlamlıq vəziyyətini təsdiqləyən tibbi arayış təqdim etməsi tələb olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, hazırkı qaydalara uyğun olaraq, bütün tələblərə cavab verən vətəndaşlara sürücülük hüququ verilir.
Müzakirə olunan məsələlərdən biri isə sürücülük vəsiqələrinin müddətsiz verilməsinin nə dərəcədə məqsədəuyğun olmasıdır. Məsələ ilə bağlı nəqliyyat sahəsi üzrə ekspert Eldəniz Cəfərovun sözlərinə görə, sürücünün avtomobil idarə etmək qabiliyyətini müəyyən edən əsas amil yaşı deyil, sağlamlıq durumudur.
Ekspert qeyd edib ki, 70 yaşdan yuxarı şəxslər müəyyən fasilələrlə tibbi müayinədən keçməli və sürücülük üçün yararlı olduqlarını təsdiqləyən arayış təqdim etməlidirlər. Hazırda bu prosedur iki ildən bir həyata keçirilir.
Məsələyə münasibət bildirən nəqliyyat eksperti Elməddin Muradlı da eyni mövqeni bölüşür.
O hesab edir ki, sürücülük hüququnun məhdudlaşdırılması yaş göstəricisinə deyil, insanın fiziki, psixoloji və tibbi vəziyyətinə əsaslanmalıdır. Onun fikrincə, görmə qabiliyyəti və ümumi sağlamlıq durumu avtomobil idarə etməyə imkan verən şəxslərin sürücülük hüququ yaş səbəbi ilə məhdudlaşdırılmamalıdır.//Milli.Az

Driving license Can it be given for a lifetime?
Individuals who wish to obtain a driver's license in Azerbaijan must fulfill certain conditions. For this, the candidate must be at least 18 years old, attend a driving course, successfully pass theoretical and practical exams, and also present a medical certificate confirming their health status.
Medianews.az reports that according to the current rules, driving rights are granted to all citizens who meet these requirements.
One of the issues under discussion is the appropriateness of issuing driver's licenses indefinitely. According to transport expert Eldəniz Cəfərov, the main factor determining a driver's ability to operate a vehicle is not age but health status.
The expert noted that individuals over 70 years old must undergo medical examinations at certain intervals and present a certificate confirming their fitness to drive. Currently, this procedure is carried out once every two years.
Transportation expert Elməddin Muradlı, who commented on the issue, shares the same opinion.
He believes that the restriction of driving rights should be based not on age but on a person's physical, psychological, and medical condition. In his view, the driving rights of individuals who have good vision and overall health enabling them to drive should not be limited due to age.//Milli.Az