Sülh sazişi tez imzalana bilər – ABŞ məsələnin uzanmasını istəmir –
“Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin Ermənistandakı seçkilərdən əvvəl imzalanması ehtimalı var”. Politoloq Şahin Cəfərli Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, ABŞ məsələnin uzanmasını istəmir və sülh sazişinin 7 iyuna qədər imzalanmasında maraqlıdır: “ABŞ-ın vitse-prezidenti Ceyms Devid Vens bugünlərdə bölgəyə - Azərbaycana və Ermənistana səfər edəcək. Bu səfər 8 avqust 2025-ci il tarixli razılaşmaların icrasını sürətləndirməyə yönəlib.
Xatırladaq ki, bu il iyunun 7-də Ermənistanda parlament seçkiləri olacaq.
Azərbaycanla Ermənistan sülh və dövlətlərarası münasibətlərin qurulması haqqında sazişin layihəsi 2025-ci il martın 13-də razılaşdırıb.
Həmin il avqustun 8-də Azərbaycan Prezidenti və Ermənistanın Baş naziri Vaşinqtonda ABŞ Prezidentinin şahidliyi ilə Birgə Bəyannamə imzalayaraq sərhədlərin toxunulmazlığı, ərazi əldə olunması üçün güc tətbiqinin yolverilməzliyi əsasında qonşuluq münasibətlərinin qurulması öhdəliyi götürüb, iki ölkənin xarici işlər nazirləri isə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair saziş layihəsini paraflayıblar. Vaşinqtonda Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirən, Ermənistandan keçən dəhlizin (Zəngəzur dəhlizi) yaradılması da razılaşdırılıb. Bu layihə ABŞ-ın patronajlığı ilə gerçəkləşəcək.

«Существует вероятность подписания мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией до выборов в Армении». Об этом в интервью Medianews.az заявил политолог Шахин Джафарли.
Он отметил, что США не заинтересованы в пролонгации вопроса и заинтересованы в подписании мирного договора до 7 июня: «Вице-президент США Джеймс Дэвид Вэнс в эти дни посетит регион – Азербайджан и Армению. Этот визит направлен на ускорение выполнения соглашений от 8 августа 2025 года.
Напомним, что 7 июня этого года в Армении пройдут парламентские выборы.
Проект соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией был согласован 13 марта 2025 года.
В тот же год, 8 августа, президент Азербайджана и премьер-министр Армении в Вашингтоне подписали Совместную декларацию при свидетелях президента США, взяв на себя обязательство по установлению добрососедских отношений на основе неприкосновенности границ и недопустимости применения силы с целью приобретения территорий, а министры иностранных дел двух стран парафировали проект соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией. В Вашингтоне также было согласовано создание коридора (Зангезурского коридора), соединяющего основную часть Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой через территорию Армении. Этот проект будет реализован под покровительством США.