Şimalda Rusiya, cənubda İran, ortada Azərbaycanın nəhəng layihəsi -
Axalkalaki dəmir yolu stansiyasında keçiriləcək mərasimdə Gürcüstan, Azərbaycan və Türkiyədən rəsmi şəxslərin iştirakı nəzərdə tutulur.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu 2017-ci ildən etibarən test rejimində fəaliyyət göstərsə də, layihənin rəsmi istifadəyə verilməsi yalnız indi baş tutacaq. Magistralın ümumi uzunluğu 827 kilometr təşkil edir ki, bunun da 213 kilometri Gürcüstan ərazisindən keçir. Layihənin Gürcüstan hissəsinin tikintisi Azərbaycan tərəfindən ayrılmış 775 milyon dollar kredit hesabına maliyyələşdirilib. Kreditin layihədən əldə olunacaq gəlirlər hesabına qaytarılması planlaşdırılır.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun rəsmi istifadəyə verilməsi region üçün hansı yeni imkanlar yaradır? BTQ xətti vasitəsilə sərnişin daşımaları da mümkündürmü? Bu dəmir yolu xəttinin Azərbaycanın uzunmüddətli nəqliyyat strategiyasındakı yeri nədir? BTQ marşrutu Avropa ilə Asiya arasındakı tranzit daşımalarında rəqabətə nə dərəcədə davamlı olacaq?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında iqtisadçı Natiq Cəfərli bildirib ki, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu test rejimində işləyərkən artıq rentabelli olduğunu göstərib: “Bu marşrutla həm zamana, həm də vəsaitə kifayət qədər qənaət edərək Asiyadan Avropaya, Şərqdən Qərbə yükdaşımalar həyata keçirilir.
Təbii ki, sərnişin daşımaları da olacaq. Artıq mən bildiyim qədərilə, Türkiyə tərəfi ilə də bununla bağlı müəyyən anlaşmalar, razılaşmalar var. Çox güman, Bakıdan Tbilisiyə, oradan da İstanbula qədər uzanacaq bir xətt açılacaq. Bu, sərnişin daşımasını da artıra bilər. Bundan başqa, Azərbaycan onu bir turistik marşruta da çevirə bilər. Yəni bunu bir "Qafqaz ekspressi" adı altında, məsələn, Mərkəzi Asiyadan gələn turistlərin qatarla Türkiyəyə, ordan hətta Avropaya səfərlərini  təşkil etmək mümkün ola bilər.
Bakı-Tbilisi-Qars Azərbaycanın özünün təkbaşına həyata keçirdiyi və 2000-ci illərin ortalarından icrasına başladığı bir layihədir. O vaxtdan start götürən layihənin nə qədər uğurlu olduğu indi daha aydın görünür. Deməli, öncədən verilmiş qərarlar doğru idi və bu gün Şərq-Qərb dəhlizinin əsas elementi olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu rəsmi açılışdan sonra həm yük, həm də sərnişin daşınmasında uğurlu bir layihə kimi çıxış edə bilər. Bu, Azərbaycanın da, Gürcüstanın da tranzit imkanlarını və turizm imkanlarını xeyli dərəcədə artıracaq”.
Medianews.az-a danışan nəqliyyat məsələləri üzrə ekspert Yasin Mustafayev deyib ki, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Şərq-Qərb tranzit yolunun bir komponenti, Orta Dəhlizin bir parçasıdır: “Hazırda dünyada baş verən gərgin proseslər, müharibələr logistika sahəsində böyük çətinliklər yaradıb. Şimal tərəfdə Rusiya, cənubda İrandır. Hər iki istiqamətdə yüklərin daşınması həm risklidir, həm də müəyyən məhdudiyyətlərə görə alınmır. Ona görə prioritet Orta Dəhlizdir, yəni Xəzərdən keçməklə Azərbaycandan Gürcüstana, oradan Türkiyəyə, Avropaya və əks istiqamətə.
Bu, eyni zamanda Zəngəzur dəhlizinə bir alternativdir. Hazırda Zəngəzur dəhlizinin istifadəyə verilməsi müəyyən səbəblərə görə bir qədər gecikir. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti isə artıq hazırdır. 2017-ci ildən istifadəyə verilsə də, indiyədək test rejimində fəaliyyət göstərib, rəsmi açılışdan sonra isə yüklərin daşınmasında əvəzsiz bir rol oynayacaq. Ümid edirəm ki, tranzit yüklərin daşınması ölkəmizə, eyni zamanda region ölkələrinə, həmçinin Avropadan Çinə qədər maraqları olan bütün dövlətlərə çox faydalı olacaq”.

Завтра в Грузии состоится официальная церемония открытия железной дороги Баку-Тбилиси-Карс (БТК).
Церемония, которая пройдет на железнодорожной станции Ахалкалаки, планируется с участием официальных лиц из Грузии, Азербайджана и Турции.
Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс работала в тестовом режиме с 2017 года, однако официальное введение проекта в эксплуатацию состоится только сейчас. Общая длина магистрали составляет 827 километров, из которых 213 километров проходит по территории Грузии. Строительство грузинской части проекта финансировалось за счет кредита в 775 миллионов долларов, выделенного Азербайджаном. Планируется возврат кредита за счет доходов, получаемых от проекта.
Какие новые возможности создаёт официальное введение в эксплуатацию железной дороги Баку-Тбилиси-Карс для региона? Возможно ли осуществлять пассажирские перевозки по линии БТК? Каково место этой железной дороги в долгосрочной транспортной стратегии Азербайджана? Насколько маршрут БТК будет конкурентоспособен в транзитных перевозках между Европой и Азией?
В комментарии по теме для Medianews.az экономист Натиг Джафарли отметил, что железная дорога Баку-Тбилиси-Карс уже показала свою рентабельность во время работы в тестовом режиме: «По этому маршруту перевозки грузов из Азии в Европу, с Востока на Запад, осуществляются с существенной экономией времени и средств.
Естественно, будут также пассажирские перевозки. Насколько я знаю, уже достигнуты определённые договорённости с турецкой стороной по этому вопросу. Есть большая вероятность, что будет открыт маршрут от Баку до Тбилиси, а затем и до Стамбула. Это может увеличить пассажиропоток. Кроме того, Азербайджан может превратить это направление в туристический маршрут. Например, под названием «Кавказский экспресс» можно организовать поездки туристов из Центральной Азии через поезд в Турцию, а оттуда даже в Европу.
Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс — это проект, реализуемый исключительно Азербайджаном, начавшим его выполнение с середины 2000-х годов. Насколько успешен этот проект, сейчас видно гораздо яснее. Значит, принятые ранее решения были правильными, и сегодня Баку-Тбилиси-Карс, являясь основным элементом коридора Восток-Запад, после официального открытия может стать успешным проектом как в сфере грузовых, так и пассажирских перевозок. Это значительно увеличит транзитные и туристические возможности как Азербайджана, так и Грузии,» — сказал он.
Medianews.az-у эксперт по транспортным вопросам Ясин Мустафаев сообщил, что железная дорога Баку-Тбилиси-Карс является компонентом транзитного коридора Восток-Запад и частью Срединного коридора: «В настоящее время напряжённые процессы и военные конфликты в мире создают серьёзные трудности в сфере логистики. На севере — Россия, на юге — Иран. Перевозки грузов в обоих направлениях сопряжены с рисками и определёнными ограничениями. Поэтому приоритетом является Срединный коридор, то есть маршрут через Каспийское море из Азербайджана в Грузию, Турцию, Европу и в обратном направлении.
Это одновременно альтернатива Зангезурскому коридору. Сейчас запуск Зангезурского коридора задерживается по ряду причин. Железнодорожная линия Баку-Тбилиси-Карс уже готова. Несмотря на запуск в 2017 году, она функционировала в тестовом режиме, а после официального открытия сыграет незаменимую роль в перевозке грузов. Надеюсь, что транзит грузов будет выгоден для нашей страны, а также для стран региона и всех стран, заинтересованных в перевозках от Европы до Китая», — сказал эксперт.
Найлэ Касымова,
Примечание: Статья подготовлена при финансовой поддержке Агентства развития медиа Азербайджанской Республики и в соответствии с условиями конкурса на тему «Интеграция Азербайджанской Республики в мировое сообщество, развитие сотрудничества с региональными странами, другими государствами и международными организациями».