Si Cinpindən Trampa xəbərdarlıq:
ABŞ Prezidenti Donald Trampın Çinə səfəri çərçivəsində keçirilən görüşlərdə Tayvan məsələsi əsas müzakirə mövzularından biri olub.
Medianews.az xəbər verir ki, Çin lideri Si Cinpin Trampla görüşündə Tayvan probleminin Çin–ABŞ münasibətlərində ən həssas məsələ olduğunu bildirib.
O, bu mövzunun yanlış idarə olunacağı halda iki ölkə arasında qarşıdurma riskinin yarana biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib.
Ekspertlər hesab edir ki, Pekin Vaşinqtona Tayvana silah satışlarını dayandırmaq üçün təzyiq göstərməyə çalışır. ABŞ administrasiyası 2025-ci ilin dekabrında Tayvanla 11 milyard dollarlıq silah müqaviləsi imzaladığını açıqlamışdı. Bu addım Çin tərəfindən sərt qarşılanmışdı.
ABŞ senatorlarından ibarət iki partiyalı qrup isə Trampa göndərdiyi məktubda Vaşinqtonun Tayvana dəstəyini davam etdirməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Çin Tayvanı öz ərazisi hesab edir və adanın gələcəkdə Pekinin nəzarətinə keçməsini istəyir. Tayvan isə faktiki olaraq müstəqil idarə olunur. İki tərəf arasındakı siyasi ayrılıq 1949-cu ildə Çin vətəndaş müharibəsindən sonra yaranıb. Buna baxmayaraq, son illərdə iqtisadi əlaqələr genişlənməkdə davam edir.

Предупреждение от Си Цзиньпина Трампу:
В ходе проведенных встреч в рамках визита президента США Дональда Трампа в Китай одним из основных обсуждаемых вопросов стал Тайвань.
Как сообщает Medianews.az, лидер Китая Си Цзиньпин на встрече с Трампом заявил, что проблема Тайваня является самым чувствительным вопросом в отношениях между Китаем и США.
Он предупредил, что при неправильном управлении этим вопросом может возникнуть риск конфронтации между двумя странами.
Эксперты считают, что Пекин пытается оказывать давление на Вашингтон, чтобы остановить продажу оружия Тайваню. Администрация США объявила, что в декабре 2025 года была подписана сделка о продаже оружия Тайваню на сумму 11 миллиардов долларов. Этот шаг был резко раскритикован Китаем.
Двухпартийная группа сенаторов США в письме, направленном Трампу, подчеркнула важность продолжения поддержки Тайваня со стороны Вашингтона.
Китай считает Тайвань своей территорией и хочет, чтобы остров в будущем перешел под контроль Пекина. Тайвань же фактически управляется независимо. Политический раскол между двумя сторонами произошел после гражданской войны в Китае в 1949 году. Тем не менее, в последние годы экономические связи продолжают расширяться.