"Samaqon" korluğa səbəb ola bilər"
Milli.Az xəbər verir ki, həkim-qastroenteroloq Vladimir Neronov evdə hazırlanmış spirtli içkilərin, xüsusilə samaqonun metanol səbəbindən ciddi təhlükə yaratdığını açıqlayıb.
"Ev şəraitində hazırlanan içkilərdə etil spirtdən qat-qat zərərli maddələr, məsələn, metanol, kanserogenlər, sivuş yağları və ağır metallar ola bilər. Metanol orqanizmdə formaldegid və formik turşusuna çevrilərək sinir sistemi və göz hüceyrələrini zədələyir".
Həkim xəbərdarlıq edib ki, 10 ml metanol korluğa, 30 ml və daha çox isə ölümə səbəb ola bilər. Zəhərlənmə simptomları əvvəlcə sərxoşluğa oxşasa da, 12-24 saatdan sonra ciddi beyin, göz sinirləri, qaraciyər və böyrək zədələnməsi başlayır.
"Baş ağrısı, ürəkbulanma, görmə pozğunluğu, qusma, göyərmə, tənəffüs çətinliyi, şüur itkisi kimi hallarda dərhal təcili tibbi yardım çağırılmalıdır", - həkim söyləyib.

«Самафон» может вызвать слепоту.
Как сообщает Milli.Az, врач-гастроэнтеролог Владимир Неронов заявил, что домашние алкогольные напитки, особенно самогон, из-за метанола представляют серьезную опасность.
"В напитках, приготовленных в домашних условиях, могут содержаться вещества, гораздо более вредные, чем этиловый спирт, например, метанол, канцерогены, сивушные масла и тяжелые металлы. Метанол в организме превращается в формальдегид и муравьиную кислоту, повреждая нервную систему и клетки глаз".
Врач предупредил, что 10 мл метанола могут привести к слепоте, а 30 мл и более — к смерти. Симптомы отравления сначала напоминают опьянение, но через 12-24 часа начинаются серьезные повреждения мозга, зрительных нервов, печени и почек.
"При головной боли, тошноте, нарушении зрения, рвоте, посинении, затруднении дыхания, потере сознания необходимо немедленно вызывать скорую медицинскую помощь", — сказал врач.