Rusiyanın Ukraynadan sonrakı hədəfi bilindi -
Rusiya Kareliya Respublikasında, Petrozavodsk yaxınlığındakı Novaya Vilqa kəndində, Finlandiya sərhədinə yaxın ərazidə yeni hərbi baza tikintisinə başlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Finlandiya kəşfiyyatının keçmiş zabiti Marko Eklundun açıqlamalarına və peyk görüntülərinin təhlilinə istinadən məlumat yayıb.
Nəşrin məlumatına görə, tikintinin aktiv mərhələsi 2026-cı ilin yazında başlayıb. Gələcək hərbi şəhərcik ərazisində artıq təxminən 10 iri kazarma binasının inşası aparılır.
Ekspertlər bildirirlər ki, layihənin miqyası region üçün misilsiz hesab olunur. Çünki indiyədək bu ərazidə əsasən sovet dövründən qalan hərbi obyektlərin modernləşdirilməsi və yenidən qurulması həyata keçirilirdi.
Peyk görüntülərinin təhlilinə əsasən, tikinti sahəsinin hazırlanmasına 2025-ci ilin sonlarında başlanılıb. İlk meşə qırıntıları noyabr ayında qeydə alınıb, qış mövsümündə isə genişmiqyaslı torpaq işlərinə start verilib.
Finlandiyalı müşahidəçilərin qiymətləndirməsinə görə, yeni qarnizon son onilliklərdə Rusiyanın Finlandiya sərhədi yaxınlığında inşa etdiyi ən iri hərbi obyektlərdən birinə çevrilə bilər./ Konkret.az

Стала известна следующая цель России после Украины -
В Республике Карелия России, в деревне Новая Вилга недалеко от Петрозаводска, вблизи финской границы, началось строительство новой военной базы.
Как сообщает Medianews.az, ссылаясь на заявления бывшего офицера финской разведки Марко Эклунда и анализ спутниковых снимков.
По данным издания, активная фаза строительства началась весной 2026 года. На территории будущего военного городка уже ведется строительство примерно 10 больших казарменных зданий.
Эксперты отмечают, что масштаб проекта считается беспрецедентным для региона. Поскольку ранее в этой зоне в основном проводилась модернизация и реконструкция военных объектов советского периода.
Анализ спутниковых снимков показывает, что подготовка строительной площадки началась в конце 2025 года. Первые вырубки леса были зафиксированы в ноябре, а зимой стартовали масштабные земляные работы.
По оценкам финских наблюдателей, новый гарнизон может стать одним из крупнейших военных объектов, построенных Россией вблизи финской границы за последние десятилетия./ Konkret.az