Rusiyanın Ukraynadan sonrakı hədəfi bilindi -
Rusiya Kareliya Respublikasında, Petrozavodsk yaxınlığındakı Novaya Vilqa kəndində, Finlandiya sərhədinə yaxın ərazidə yeni hərbi baza tikintisinə başlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Finlandiya kəşfiyyatının keçmiş zabiti Marko Eklundun açıqlamalarına və peyk görüntülərinin təhlilinə istinadən məlumat yayıb.
Nəşrin məlumatına görə, tikintinin aktiv mərhələsi 2026-cı ilin yazında başlayıb. Gələcək hərbi şəhərcik ərazisində artıq təxminən 10 iri kazarma binasının inşası aparılır.
Ekspertlər bildirirlər ki, layihənin miqyası region üçün misilsiz hesab olunur. Çünki indiyədək bu ərazidə əsasən sovet dövründən qalan hərbi obyektlərin modernləşdirilməsi və yenidən qurulması həyata keçirilirdi.
Peyk görüntülərinin təhlilinə əsasən, tikinti sahəsinin hazırlanmasına 2025-ci ilin sonlarında başlanılıb. İlk meşə qırıntıları noyabr ayında qeydə alınıb, qış mövsümündə isə genişmiqyaslı torpaq işlərinə start verilib.
Finlandiyalı müşahidəçilərin qiymətləndirməsinə görə, yeni qarnizon son onilliklərdə Rusiyanın Finlandiya sərhədi yaxınlığında inşa etdiyi ən iri hərbi obyektlərdən birinə çevrilə bilər./ Konkret.az

Russia's next target after Ukraine has been revealed - THIS country WILL BE ATTACKED
Russia has started the construction of a new military base in the Republic of Karelia, near the village of Novaya Vilga close to Petrozavodsk, in the area near the Finnish border.
Medianews.az reports this based on statements from former Finnish intelligence officer Marko Eklund and analysis of satellite images.
According to the publication, the active phase of construction began in the spring of 2026. Approximately 10 large barracks buildings are already under construction in the area of the future military township.
Experts say the scale of the project is unprecedented for the region because until now, mainly the modernization and reconstruction of military facilities dating back to the Soviet era have been carried out in this area.
Based on satellite image analysis, preparation of the construction site began at the end of 2025. The first tree clearings were recorded in November, and large-scale earthworks commenced during the winter season.
According to Finnish observers’ assessment, the new garrison could become one of the largest military facilities Russia has built near the Finnish border in recent decades. / Konkret.az