Rusiyadan Zelenskinin Azərbaycan səfərinə reaksiyalar
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskinin Azərbaycana səfərinə dair Rusiya mediasında yazılanları oxudum.
Rusiya Ukraynaya qarşı işğalçı müharibə apardığına görə Volodimir Zelenskinin xarici ölkələrə səfərlərini az qala lupa ilə izləyir, onun müxtəlif ölkələrlə əldə etdiyi razılaşmaların analizini aparırlar.
Bu mənada Rusiya mediasının Zelenskinin Azərbaycana səfərinə iki cür yanaşmasını müşahidə etdim.
Rusiya mediasının bir hissəsi sadəcə Zelenskinin səfəri və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə əldə edilən razılaşmalar barədə xəbərlər yayımlayıblar.
Rusiya mediasının digər hissəsi isə Ukrayna-Azərbaycan əməkdaşlığının guya Rusiya əleyhinə yönəldiyini iddia ediblər, saytların birində hətta “Azərbaycan Rusiyaya arxadan zərbə vurdu” ifadəsinə rast gəldim.
Kimin kimə arxadan zərbə vurduğunu 2014-cü ildə Azərbaycanın mülki təyyarəsinin Rusiyanın hava sahəsində raketlə vurulması və vətəndaşlarımızın həlak olması əyani göstərib. Rusiya tərəfdən yüksək səviyyədə verilən vədlərə baxmayaraq, ölənlərin ailələrinə və yaralılara təzminat hələ də ödənməyib.
Volodimir Zelenskinin İlham Əliyevlə birgə mətbuat konfransında “Ukrayna və Rusiya nümayəndələri arasında növbəti görüşün Azərbaycan keçirilməsini təklif edirəm” bəyanatına da şimal qonşumuzdan ikili reaksiya var.
Rusiya Federasiya Şurasının beynəlxalq məsələlər üzrə komitəsinin birinci müavini Vladimir Cabarov danışıqların Azərbaycanda keçirilməsini mümkün hesab edib.
Onun həmkarı, Dövlət Dumasının MDB ölkələri ilə iş komitəsi sədrinin birinci müavini Konstantin Zatulin isə görüşün Azərbaycanda keçirilməsinin əleyhinə olduğunu bildirib.
Erməni radikallarla işbirliyi içərisində olan Zatulindən başqa reaksiya gözləmək təəccüblü olardı.
Həmin komitənin digər sədr müavini Viktor Vololatskiy də Zatulinlə eyni mövqedən çıxış edib.
Bunlara elə gəlir ki, Rusiya və Ukrayna təmsilçilərinin Bakıda görüşünün təşkili xarici siyasətimizin əsas hədəflərindəndir. Bu, Zelenskinin təklifidir. Ukrayna Prezidenti Azərbaycanın balanslaşdırılmış xarici siyasətinə istinad edərək görüş yeri kimi ölkəmizi təklif edib.
Bizim belə bir təcrübəmiz var. Vaxtilə Türkiyə və İsrail arasında danışıqlar Bakıda aparılıb, elə Rusiya Baş Qərargahının rəisi də vaxtilə NATO komandanlığı ilə bir neçə dəfə paytaxtımızda görüşüb.
Aydındır ki, Moskva Ukrayna təmsilçiləri ilə görüşün Azərbaycan ərazisində keçirilməsinə tərəfdar olmayacaqsa, mümkün görüş başqa ölkədə keçiriləcək. Bu bizim üçün problem olmayacaq, təki müharibəyə son qoyulsun.
O ki qaldı Rusiyanın bəzi dairələrində səslənən “Azərbaycan niyə Ukrayna ilə hərbi-texniki sahədə əməkdaşlığı genişləndirmək istəyir” sualının səslənməsinə, bu bizim daxili işimizdir. Azərbaycanın müxtəlif ölkələrlə hərbi-texniki əməkdaşlığı üçüncü ölkələrə qarşı yönəlməyib, müdafiə gücümüzün artırılmasına yönəlib. Rusiyanın siyasi dairələrində hələ də bunu anlamaq istəməyənlər varsa, bu onların öz işidir. Biz isə dost və tərəfdaş dövlətlərlə müdafiə və hərbi gücümüzü artıracaq layihələrdə iştirakımızı davam etdirməliyik.

Я прочитал сообщения в российской прессе о визите Президента Украины Владимира Зеленского в Азербайджан.
Поскольку Россия ведет захватническую войну против Украины, она практически с лупой следит за зарубежными визитами Владимира Зеленского и анализирует достигнутые им соглашения с различными странами.
В этом плане я отметил два подхода российской прессы к визиту Зеленского в Азербайджан.
Одна часть российского медиапространства просто распространяла новости о визите Зеленского и достигнутых с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым соглашениях.
Другая часть российских СМИ утверждала, что сотрудничество между Украиной и Азербайджаном якобы направлено против России; на одном из сайтов я даже встретил фразу «Азербайджан нанес России удар в спину».
Кто кому нанёс удар в спину наглядно показало событие 2014 года — когда гражданский самолет Азербайджана был сбит ракетой в воздушном пространстве России и погибли наши граждане. Несмотря на данные на высоком уровне обещания со стороны России, компенсации семьям погибших и пострадавшим до сих пор не выплачены.
Также на заявление Владимира Зеленского на совместной пресс-конференции с Ильхамом Алиевым о том, что «следующую встречу представителей Украины и России предлагаю провести в Азербайджане», с севера у нас была двойственная реакция.
Первый заместитель комиссии Совета Федерации по международным делам Владимир Джабаров посчитал возможным проведение переговоров в Азербайджане.
Его коллега, первый заместитель председателя комитета Государственной Думы по делам СНГ Константин Затулин заявил, что он против проведения встречи в Азербайджане.
Кроме Затулина, сотрудничающего с армянскими радикалами, ожидать иной реакции было бы удивительно.
Другой заместитель председателя той же комиссии Виктор Вололатский выступил с позиции, схожей с позицией Затулина.
Сдается, что организация встречи представителей России и Украины в Баку является одним из основных внешнеполитических приоритетов нашей страны. Это предложение Зеленского. Президент Украины, ссылаясь на сбалансированную внешнюю политику Азербайджана, предложил нашу страну в качестве места для встречи.
У нас есть подобный опыт. Ранее переговоры между Турцией и Израилем проходили в Баку, а бывший начальник Генштаба России несколько раз встречался с командованием НАТО в нашей столице.
Очевидно, что если Москва не согласится на проведение встречи с представителями Украины на территории Азербайджана, возможная встреча пройдет в другой стране. Для нас это не будет проблемой, лишь бы война закончилась.
Что касается вопросов, звучащих в некоторых российских кругах, почему Азербайджан хочет расширять военно-техническое сотрудничество с Украиной, это наш внутренний вопрос. Военно-техническое сотрудничество Азербайджана с различными странами не направлено против третьих государств, а направлено на усиление нашей обороноспособности. Если в российских политических кругах есть те, кто до сих пор не хочет это понимать, это их дело. Мы же должны продолжать участие в проектах по повышению нашей обороноспособности вместе с дружественными и партнерскими государствами.