Rusiya sərhədində Britaniya müdafiə nazirinin təyyarəsi
Böyük Britaniyanın müdafiə naziri Con Hilinin də göyərtəsində olduğu hökumət təyyarəsi Rusiya sərhədi yaxınlığından uçarkən Qlobal Mövqe Təyinetmə Sisteminin (GPS) siqnalını itirib.
Bu iddia ilə "The Times" qəzeti çıxış edib.
Nəşrin jurnalisti hərbi məsləhətçilər, adı açıqlanmayan general və iki fotoqrafla birlikdə Estoniyanın cənub-şərqindəki Britaniya qoşunlarının yerləşdiyi bölgəyə səfər edən naziri müşayiət edib.
Qəzetin məlumatına görə, mayın 21-də Böyük Britaniyaya qayıdarkən "Dassault Falcon 900LX" təyyarəsinin peyk siqnalı kəsilib. Məqalədə qeyd olunur ki, bağlantını yalnız sistemi yenidən başlatmaqla bərpa etmək mümkün idi, lakin təyyarə havada olduğu üçün bu addım atılmayıb. Nəticədə pilot üç saatlıq uçuş ərzində xarici siqnallar tələb etməyən ətalətli naviqasiya sistemindən istifadə etməyə məcbur olub.
Nəşr diqqətə çatdırır ki, bu hadisə zamanı təyyarənin idarəetmə paneli qismən fəaliyyətini dayandırıb və sərnişinlərin kompüterləri internetə qoşulmayıb.
2024-cü ilin mart ayında Hilinin müdafiə naziri postundakı sələfi Qrant Şeppsin təyyarəsi də Kalininqrad yaxınlığından uçarkən GPS siqnalını itirmişdi.
"The Daily Telegraph" qəzetinin daha sonra bildirdiyinə görə, təyyarə vəsaitə qənaət etmək məqsədilə radioelektron mübarizə (REM) vasitələrinin təsirindən qorunmayıb.
O vaxt mətbuatın yazdığına görə, 2021-ci ildə Böyük Britaniya hökumətinin, hərbi komandanlığın və kral ailəsinin ehtiyacları üçün alınmış iki "Dassault 900LX" təyyarəsinin 200 milyon funt sterlinqə (270 milyon dollar) qədər qənaət etmək üçün çoxsaylı müdafiə sistemləri ilə təchiz edilməməsi qərara alınıb. Bir il sonra bu qərara yenidən baxılıb.
2024-cü ildə təyyarələrin raketlərdən qorunmaq üçün öz REM vasitələri ilə təmin olunacağı və maneələrə davamlı hərbi tipli avionika ilə təchiz ediləcəyi gözlənilirdi. Lakin lazımi işləri vaxtında həyata keçirmək mümkün olmayıb. Həmin vaxt nəşr yazırdı ki, hər iki təyyarənin yenidən təchiz edilməsi 2026-cı ildə başa çatacaq, ancaq bunun yekunda icra edilib-edilmədiyi aydın deyil.//Oxu.az

Правительственный самолет Великобритании, на борту которого находился министр обороны Джон Хил, потерял сигнал Глобальной системы позиционирования (GPS) при пролете вблизи границы с Россией.
Об этом сообщает газета "The Times".
Журналист издания сопровождал министра во время его поездки в район расположения британских войск на юго-востоке Эстонии вместе с военными советниками, неназванным генералом и двумя фотографами.
По информации газеты, при возвращении в Великобританию 21 мая у самолета "Dassault Falcon 900LX" прервался спутниковый сигнал. В статье отмечается, что восстановить связь можно было только перезагрузив систему, однако поскольку самолет находился в воздухе, этот шаг не был предпринят. В результате пилоту пришлось использовать инерциальную навигационную систему, не требующую внешних сигналов, в течение трехчасового полета.
Издание обращает внимание на то, что во время инцидента панель управления самолетом частично перестала работать, а компьютеры пассажиров не подключались к интернету.
В марте 2024 года самолет предшественника Хила на посту министра обороны Гранта Шеппса также потерял GPS-сигнал, пролетая вблизи Калининграда.
Как позднее сообщил "The Daily Telegraph", самолет не был защищен средствами радиоэлектронной борьбы (РЭБ) с целью экономии средств.
По сообщениям прессы того времени, два самолета "Dassault 900LX", приобретенные в 2021 году для нужд правительства Великобритании, военного командования и королевской семьи, было решено не оснащать многочисленными системами защиты в целях экономии до 200 миллионов фунтов стерлингов (270 миллионов долларов). Год спустя это решение пересмотрели.
В 2024 году ожидалось, что самолеты будут оснащены собственными средствами РЭБ для защиты от ракет и военной авиационной электроникой, стойкой к помехам. Однако реализовать необходимые работы своевременно не удалось. В то время издание сообщало, что переоборудование обоих самолетов завершится к 2026 году, однако не ясно, было ли оно в итоге выполнено. // Oxu.az