Rusiya sərhədində Britaniya müdafiə nazirinin təyyarəsi
Böyük Britaniyanın müdafiə naziri Con Hilinin də göyərtəsində olduğu hökumət təyyarəsi Rusiya sərhədi yaxınlığından uçarkən Qlobal Mövqe Təyinetmə Sisteminin (GPS) siqnalını itirib.
Bu iddia ilə "The Times" qəzeti çıxış edib.
Nəşrin jurnalisti hərbi məsləhətçilər, adı açıqlanmayan general və iki fotoqrafla birlikdə Estoniyanın cənub-şərqindəki Britaniya qoşunlarının yerləşdiyi bölgəyə səfər edən naziri müşayiət edib.
Qəzetin məlumatına görə, mayın 21-də Böyük Britaniyaya qayıdarkən "Dassault Falcon 900LX" təyyarəsinin peyk siqnalı kəsilib. Məqalədə qeyd olunur ki, bağlantını yalnız sistemi yenidən başlatmaqla bərpa etmək mümkün idi, lakin təyyarə havada olduğu üçün bu addım atılmayıb. Nəticədə pilot üç saatlıq uçuş ərzində xarici siqnallar tələb etməyən ətalətli naviqasiya sistemindən istifadə etməyə məcbur olub.
Nəşr diqqətə çatdırır ki, bu hadisə zamanı təyyarənin idarəetmə paneli qismən fəaliyyətini dayandırıb və sərnişinlərin kompüterləri internetə qoşulmayıb.
2024-cü ilin mart ayında Hilinin müdafiə naziri postundakı sələfi Qrant Şeppsin təyyarəsi də Kalininqrad yaxınlığından uçarkən GPS siqnalını itirmişdi.
"The Daily Telegraph" qəzetinin daha sonra bildirdiyinə görə, təyyarə vəsaitə qənaət etmək məqsədilə radioelektron mübarizə (REM) vasitələrinin təsirindən qorunmayıb.
O vaxt mətbuatın yazdığına görə, 2021-ci ildə Böyük Britaniya hökumətinin, hərbi komandanlığın və kral ailəsinin ehtiyacları üçün alınmış iki "Dassault 900LX" təyyarəsinin 200 milyon funt sterlinqə (270 milyon dollar) qədər qənaət etmək üçün çoxsaylı müdafiə sistemləri ilə təchiz edilməməsi qərara alınıb. Bir il sonra bu qərara yenidən baxılıb.
2024-cü ildə təyyarələrin raketlərdən qorunmaq üçün öz REM vasitələri ilə təmin olunacağı və maneələrə davamlı hərbi tipli avionika ilə təchiz ediləcəyi gözlənilirdi. Lakin lazımi işləri vaxtında həyata keçirmək mümkün olmayıb. Həmin vaxt nəşr yazırdı ki, hər iki təyyarənin yenidən təchiz edilməsi 2026-cı ildə başa çatacaq, ancaq bunun yekunda icra edilib-edilmədiyi aydın deyil.//Oxu.az

The government plane carrying the UK Defence Secretary John Hill lost the Global Positioning System (GPS) signal while flying near the Russian border.
This claim was reported by "The Times" newspaper.
The publication's journalist accompanied the minister on a visit to the area where British troops are stationed in southeastern Estonia, together with military advisers, an unnamed general, and two photographers.
According to the newspaper, on May 21, while returning to the UK, the "Dassault Falcon 900LX" plane's satellite signal was cut off. The article notes that the connection could only be restored by restarting the system, but since the plane was in the air, this step was not taken. As a result, the pilot had to use an inertial navigation system that does not require external signals during the three-hour flight.
The publication highlights that during this incident, the plane's control panel partially ceased functioning, and the passengers' computers were not connected to the internet.
In March 2024, the plane of Hill's predecessor as Defence Secretary, Grant Shepp, also lost the GPS signal while flying near Kaliningrad.
According to a later report by "The Daily Telegraph," the plane was not protected from the effects of radioelectronic warfare (REW) tools in order to save costs.
At that time, the press wrote that two "Dassault 900LX" planes purchased in 2021 for the needs of the UK government, military command, and the royal family were decided not to be equipped with many defense systems to save up to £200 million (270 million dollars). A year later, this decision was reconsidered.
In 2024, it was expected that the planes would be provided with their own REW tools to protect against missiles and equipped with military-type avionics resistant to interference. However, it was not possible to complete the necessary work on time. At that time, the publication wrote that the re-equipment of both planes would be completed in 2026, but it is unclear whether this was ultimately executed. // Oxu.az