QMİ-dən Eçmiədzinə SƏRT MESAJ
Azərbaycanın Xankəndi şəhərində iki qanunsuz tikilinin sökülməsi ilə bağlı Eçmiədzin Kilsəsinin 23 aprel tarixli bəyanatı düşmənçiliyin və dezinformasiyanın bir təzahürüdür.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə məlumat Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin iddialarla bağlı yaydığı açıqlamada əks olunub.
"Azərbaycanın tarixi, dini və mədəni abidələrinin işğal zamanı onilliklər boyu dağıdılmasına və təhqir edilməsinə səssiz qalan Eçmiədzinin hazırda iki ölkə arasında normallaşma prosesi gedən bir həssas dövrdə Azərbaycana qarşı əsassız ittihamlarla çıxış etməsi məsələnin siyasiləşdirilməsinə atılan bir uğursuz cəhddir.
Azərbaycan ərazilərinin işğalı zamanı Xankəndidə qanunsuz inşa edilmiş iki tikilinin sökülməsi heç bir halda dini və ya mədəni irsin məhv edilməsi kimi təhrif edilə bilməz. Belə ki, 2023-cü ildə Azərbaycan öz əraziləri üzərində dövlət suverenliyini tam bərpa etdikdən sonra işğalın simvolları olan bu qanunsuz tikililəri bütün bu müddət ərzində mövcud vəziyyətdə saxlayıb. Bununla belə, son aylar ərzində öz doğma yurdlarına kütləvi şəkildə qayıdan keçmiş məcburi köçkünlər işğal dövründən əvvəl bu ərazilərdə mövcud olmayan bütün tikililərin sökülməsinə dair dəfələlərlə dövlət orqanlarına və yerli məhkəmələrə müraciət ediblər.Məlumdur ki, beynəlxalq humanitar hüquqa əsasən, işğalçı dövlət tərəfindən işğal edilmiş ərazidə razılıq olmadan inşa edilmiş tikililər təyinatından asılı olmayaraq qanunsuz hesab olunur və bir qayda olaraq işğalçı dövlətin hesabına sökülməlidir. Məhz bu səbəbdən Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı azərbaycanlıların qətlə yetirildiyi və qovulduğu bu ərazilərdə sonradan qanunsuz inşa edilmiş bütün tikililərin sökülməsinə həm hüquqi, həm də mənəvi əsas vardır.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan məscidlərin, kilsələrin və sinaqoqların yan-yana yerləşdiyi nadir ölkələrdən biridir ki, bu da xalqımızın dərin köklərə malik dini tolerantlıq mədəniyyətini və bütün dinlərə hörmətini nümayiş etdirir. Əsrlər boyu Azərbaycanda pravoslav, katolik və yəhudi icmaları da daxil olmaqla, müxtəlif dinlərə məxsus ibadət yerləri və icmalar sərbəst fəaliyyət göstərib. Bu gün də bu ənənəyə sadiq qalaraq Azərbaycan dövləti işğal dövründə dağıdılmış və təhqirə məruz qoyulmuş dini və mədəni abidələri öz hesabına bərpa edir. Bunların sırasında Şuşada yerləşən (erməni) Qazançı kilsəsinin yenicə bərpa edilməsini, habelə bütün münaqişə boyunca Bakıda yerləşən erməni kilsəsinin dövlət tərəfindən mühafizə edilməsini xüsusilə vurğulamaq lazımdır. Ümumilikdə, ölkə ərazisində müxtəlif konfessiyalara məxsus olan ibadət yerlərinin davamlı şəkildə qorunub saxlanılması, onların bərpa edilməsi və mühafizəsi hər zaman dövlətimizin və cəmiyyətimizin dini plüralizmə hörmətini bariz şəkildə nümayiş etdirib.
Azərbaycanda əsrlər boyu mövcud olan bu reallığı Eçmiədzın tərəfindən belə bir həssas dövrdə təhrif etmək cəhdləri yalnız regionda davamlı sülhə yönəlmiş səyləri sarsıtmağa xidmət edir.
Keçmişdən qalan siyasi təxribatlara əl atmaq təcrübəsinə və bölgədə qalıcı sülhün bərqərar olmasının qarşısının alınmasına yönəlmiş bu kimi cəhdlərə birdəfəlik son qoyulmalıdır", açıqlamada qeyd edilib.//Milli.Az

Жестко от МИД ОБЪЯСНЕНИЕ
Заявление Эчмиадзинской церкви от 23 апреля о сносе двух незаконных построек в городе Ханкенди в Азербайджане является проявлением враждебности и дезинформации.
Medianews.az сообщает, что данное сообщение отражено в заявлении Кавказского муфтията по поводу выдвинутых претензий.
"Молчание Эчмиадзина в течение десятилетий по поводу разрушения и осквернения исторических, религиозных и культурных памятников Азербайджана в период оккупации и теперь, в чувствительный период нормализации отношений между двумя странами, обвиняющего Азербайджан безосновательно, является неудачной попыткой придать политический характер данному вопросу.
Снос двух незаконно построенных зданий в Ханкенди во время оккупации азербайджанских территорий ни в коем случае не может быть искажён как уничтожение религиозного или культурного наследия. В 2023 году, после полной реставрации государственности Азербайджана на своих землях, эти незаконные строения, являвшиеся символами оккупации, сохранялись во всем этом состоянии всё это время. Тем не менее, за последние месяцы бывшие вынужденные переселенцы, массово возвращающиеся на свои родные земли, неоднократно обращались в государственные органы и местные суды с просьбами о сносе всех построек, не существовавших на этих территориях до оккупации. Известно, что согласно международному гуманитарному праву, строения, построенные оккупирующей страной на оккупированных территориях без согласия, считаются незаконными вне зависимости от назначения и в большинстве случаев должны быть снесены за счёт оккупирующего государства. Именно по этой причине существует как юридическое, так и моральное основание для сноса всех незаконно возведённых сооружений в этих землях, где во время Первой Карабахской войны погибли и были изгнаны азербайджанцы.
Следует отметить, что Азербайджан является одной из немногих стран, где мечети, церкви и синагоги расположены бок о бок, что демонстрирует глубокие корни культуры религиозной терпимости нашего народа и уважение ко всем религиям. На протяжении веков в Азербайджане свободно функционировали места и общины различных конфессий, включая православных, католиков и иудеев. И сегодня, придерживаясь этой традиции, азербайджанское государство восстанавливает за свои средства религиозные и культурные памятники, разрушенные и оскорблённые в период оккупации. Среди них особенно стоит отметить недавнюю реставрацию расположенной в Шуше (армянской) церкви Газанчи, а также государственную охрану армянской церкви, расположенной в Баку на протяжении всего конфликта. В целом, постоянная защита, восстановление и охрана мест поклонения различных конфессий в стране ярко демонстрируют уважение нашего государства и общества к религиозному плюрализму.
Попытки Эчмиадзина исказить эту многовековую реальность в Азербайджане в такой чувствительный период служат лишь подрыву усилий, направленных на устойчивый мир в регионе.
Следует навсегда положить конец таким попыткам, которые имеют целью политические провокации из прошлого и препятствуют установлению прочного мира в регионе", — говорится в заявлении.//Milli.Az