Qışda sağlamlığı qorumaq üçün
Qeyd edilib ki, qışda qızıl balıq yemək immunitet sistemini effektiv şəkildə dəstəkləyir. Eyni zamanda tərkibindəki B12 vitamini qış yorğunluğundan qoruyur.
Bununla yanaşı, D vitamini çatışmazlığını aradan qaldırır və günəş işığı az olan dövrlərdə enerjini qorumağa kömək edir.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, balığın tərkibində bol olan omeqa-3 yağ turşuları əsas rol oynayır.
Qışda sağlamlığı qorumaq üçün ƏN VACİB QİDA BUDUR
Bu birləşmələr immun reaksiyasını tənzimləməyə, soyuqda infeksiya riskinin artması və xroniki xəstəliklərin kəskinləşməsi ilə əlaqəli olan xroniki iltihabı azaltmağa kömək edir.
Dietoloqlar B12 vitaminini qızılbalığın digər vacib bir komponenti kimi müəyyən edib. B12 vitamini ehtiva edən qidaların müntəzəm istehlakı normal sinir sisteminin fəaliyyətini və maddələr mübadiləsini qorumağa kömək edir.
Dietoloqlaın sözlərinə görə, qızılbalıq D vitamininin əhəmiyyətli bir mənbəyidir. Qışda günəş işığının olmaması səbəbindən dəridə sintezi kəskin şəkildə azalır, buna görə də sağlam sümüklər, əzələlər və immun sistemi üçün vacib olan bu vitaminin normal səviyyəsini qorumağın əsas yolu pəhrizdir.
Qızılbalıqda yüksək miqdarda protein var ki, bu da toxluq hissini daha uzun müddətə artırır və iştahanı idarə etməyə kömək edir. O bildirib ki, bu xüsusiyyət xüsusilə soyuq mövsümdə, fiziki aktivliyin azaldığı və çəki artımı riskinin artdığı zaman vacibdir.

To protect health in winter
It is noted that eating salmon in winter effectively supports the immune system. At the same time, the B12 vitamin it contains protects against winter fatigue.
Additionally, it eliminates vitamin D deficiency and helps to maintain energy during periods with little sunlight.
According to the expert, omega-3 fatty acids, which are abundant in fish, play a key role.
The MOST IMPORTANT FOOD to protect health in winter
These compounds help regulate immune response and reduce chronic inflammation associated with increased infection risk in cold weather and exacerbation of chronic diseases.
Dietitians identified vitamin B12 as another important component of salmon. Regular consumption of foods containing vitamin B12 helps maintain the normal functioning of the nervous system and metabolism.
According to dietitians, salmon is a significant source of vitamin D. Because skin synthesis sharply decreases due to the lack of sunlight in winter, diet is the main way to maintain normal levels of this vitamin, which is important for healthy bones, muscles, and the immune system.
Salmon contains a high amount of protein, which increases the feeling of fullness for a longer time and helps regulate appetite. It was stated that this feature is especially important in the cold season, when physical activity decreases and the risk of weight gain increases.