“Qarabağ”ın UEFA turnirlərində keçdiyi yol -
UEFA Çempionlar Liqasının 2025-2026 mövsümündəki Azərbaycan təmsilçisi “Qarabağ”ın 1/16 finalı keçmək şansı azdır və bu mərhələ komandanın Avropada ən yüksək nəticəsi kimi rəsmiləşir.
Medianews.az bildirir ki, “Qarabağ” əvvəllər 20 dəfə UEFA-nın əsas klub turnirlərinə vəsiqə əldə edib.
1996-1997 və 1998-1999 mövsümlərində “Qarabağ” Kuboklar kubokunun (1960-cı ildən keçirilib, 1999-cu ildə ləğv edilib) ilk təsnifat mərhələsində ələnib.
Komanda 1997-1998, 2004-2005 və 2006-2007 mövsümlərində UEFA kubokunun (1971-ci ildən keçirilən turnir 2009-cu ildən Avropa Liqası adlanır) ilk təsnifat raundunu adlaya bilməyib.
2009-2010 və 2011-2012 mövsümlərində “Qarabağ” Avropa Liqasında iki, 2010-2011 və 2013-2014 mövsümlərində üç təsnifat mərhələsini aşıb.
“Qarabağ” 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 mövsümlərinə Çempionlar Liqasında (1955-ci ildən keçirilən turnir 1992-ci ilə qədər Çempionlar kuboku adlanıb) başlayıb, Avropa Liqasına adlayaraq qrup mərhələsində yarışıb.
2017-2018 mövsümündə komanda Çempionlar Liqasının qrup mərhələsində oynayıb.
Konfrans Liqasının siftəsi olan 2021-2022-ci il mövsümündə “Qarabağ” 1/16 finala qədər irəliləyib.
2022-2023 mövsümünə Çempionlar Liqasında başlayan “Qarabağ” əvvəl Avropa Liqasına adlayıb, sonra Konfrans Liqasına ələnib, 1/16 finalda dayanıb.
2023-2024 mövsümünə Çempionlar Liqasında start verən komanda Avropa Liqasına keçib, 1/8 finala qədər irəliləyib.
2024-2025 mövsümü Çempionlar Liqası ilə başlayıb, Avropa Liqasının liqa mərhələsində bitib.
1951-ci ildə Ağdam şəhərində yaradılan “Qarabağ” komandası (“Məhsul”, “Şəfəq”, “Kooperator” adları da daşıyıb) 1 dəfə Azərbaycan SSR-in, 12 dəfə müstəqil Azərbaycanın çempionu olub, 8 dəfə Azərbaycan kubokunu qazanıb.
2008-ci ildən “Qarabağ” komandasına Qurban Qurbanov baş məşqçilik edir. 1972-ci il təvəllüdlü Qurban Qurbanov Azərbaycanın “Daşqın”, “Turan”, “Kür-Nur”, “Neftçi”, “İnter”, Gürcüstanın “Mertsxali”, “Alazani”, Rusiyanın “Dinamo” (Stavropol), “Fakel”, “Baltika”, “Volqar” klublarının və Azərbaycanın milli komandasının hücumçusu olub.
2006-cı ildə futbolçu karyerasını başa vuran Qurban Qurbanov “Qarabağ”a gəlməzdən əvvəl Bakının “İnter” klubunda idman direktoru, “Neftçi”də (Bakı) baş məşqçi və idman direktoru vəzifələrini tutub. Mütəxəssis 2017-ci ilin noyabr ayından 2018-ci ilin dekabr ayınadək Azərbaycan milli komandasının da sükanı arxasında dayanıb.

Шансы азербайджанского представителя «Карабах» пройти 1/16 финала в сезоне Лиги чемпионов УЕФА 2025-2026 невелики, и эта стадия становится официально лучшим достижением команды в Европе.
Medianews.az сообщает, что «Карабах» ранее 20 раз получал право участвовать в основных клубных турнирах УЕФА.
В сезонах 1996-1997 и 1998-1999 «Карабах» выбывал в первом квалификационном раунде Кубка обладателей кубков (проводился с 1960 года, отменён в 1999 году).
Команда не смогла пройти первый квалификационный раунд Кубка УЕФА (турнир с 1971 года, с 2009 года называется Лигой Европы) в сезонах 1997-1998, 2004-2005 и 2006-2007.
В сезонах 2009-2010 и 2011-2012 «Карабах» преодолел два квалификационных раунда Лиги Европы, а в 2010-2011 и 2013-2014 — три квалификационных раунда.
«Карабах» начинал сезоны 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 в Лиге чемпионов (с 1955 года, до 1992 — Кубок чемпионов), переходил в Лигу Европы и выступал в групповом этапе.
В сезоне 2017-2018 команда выступала в групповом этапе Лиги чемпионов.
В сезоне 2021-2022, являвшемся стартом Конференц-лиги, «Карабах» дошёл до 1/16 финала.
В сезоне 2022-2023, начавшись в Лиге чемпионов, «Карабах» затем прошёл в Лигу Европы, потом вылетел из Конференц-лиги, остановившись на 1/16 финала.
В сезоне 2023-2024 команда стартовала в Лиге чемпионов, перешла в Лигу Европы и прошла до 1/8 финала.
Сезон 2024-2025 начал с Лиги чемпионов и завершил на этапе группового этапа Лиги Европы.
Команда «Карабах», основанная в 1951 году в городе Агдам (также носила названия «Махсул», «Шафак», «Кооператор»), один раз становилась чемпионом Азербайджанской ССР, 12 раз чемпионом независимого Азербайджана, восемь раз выигрывала Кубок Азербайджана.
С 2008 года главный тренер «Карабаха» — Курбан Кербенович Кербанов. Родившийся в 1972 году Курбанов был нападающим в азербайджанских клубах «Дашгын», «Туран», «Кюр-Нур», «Нефтчи», «Интер», грузинских «Мерцхали», «Алазани», российских «Динамо» (Ставрополь), «Факел», «Балтика», «Волгарь», а также сборной Азербайджана.
Завершив карьеру игрока в 2006 году, Курбан Кербанов до прихода в «Карабах» занимал должности спортивного директора в бакинском «Интере», главного тренера и спортивного директора в «Нефтчи» (Баку). Специалист с ноября 2017 по декабрь 2018 также возглавлял сборную Азербайджана.