Putinin Çin səfəri -
Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin və onun ətrafının Çinə səfərin nəticələrini yüksək qiymətləndirməsinə baxmayaraq, tərəflər iki ölkə arasında “Sibirin gücü – 2” strateji qaz kəmərinin inşası məsələsini razılaşdıra bilməyiblər.
Rusiya Prezidentinin sözçüsü Dmitri Peskov “tərəflər layihənin ümumi konturları və əsas parametrləri üzrə müəyyən bir anlaşmaya bütövlükdə nail olublar” fikrini səsləndirsə də, Pekindən bu mövzuda oxşar açıqlama yayımlanmayıb.
Bu boru kəməriylə bağlı müzakirələr 10 ildən çoxdur davam edir və hələ də nəticə yoxdur. Rusiya Ukrayna müharibəsinə görə Avropaya sata bilmədiyi qazın böyük həcmini Çinə satmağa çalışır. Pekin Moskva ilə tərəfdaşlığını davam etdirsə də, enerji idxalında şaxələndirmə prinsipinə üstünlük verir, yəni Çin neft və qaz alışında bir ölkədən asılı olmaq istəmir. Çin eyni zamanda Rusiyanın çıxılmaz vəziyyətindən istifadə edərək qazın qiymətlərini aşağı salmağa çalışır.
Digər tərəfdən Çin Rusiyaya yatırım qoymaqda ehtiyatlıdır, qonşusuna xammal bazası kimi baxır. Bu iki dövlətin strateji tərəfdaşlığı sadəcə taktiki xarakter daşıyır, hər ikisi ABŞ-ın hegemonluğunun zəifləməsində maraqlıdır.
Vladimir Putin çinli həmkarı Si Cinpinlə Ukrayna məsələsinin müzakirəsində də maraqlı məqamlar var. Liderlərin ortaq bəyanatında Ukrayna “böhranının” ilkin səbəblərinin ortadan qaldırılması gərəkliyi vurğulanıb. Məlumdur ki, Kreml “ilkin səbəblər” dedikdə Donbasın Rusiyaya birləşdirilməsini, Ukraynanın NATO üzvlüyündən imtinasını və digər tələblərinin yerinə yetirilməsini nəzərdə tutur. Pekin Kremlin bu tələblərinə şərikdirmi?
Məsələ burasındadır ki, Ukrayna kimi Çin üçün də ərazi bütövlüyü məsələsi “qırmızı cizgidir”. Buna baxmayaraq, Pekin Ukraynanın ərazi bütövlüyünü tanıdığı halda, Rusiyanın bu ölkədən ərazi qoparmasına seyrçidir. Müharibə Rusiya və Qərb ölkələrini taqətdən salır, bu isə Çinin maraqlarına uyğundur.
Liderlərin ortaq bəyanatında davamlı sülhə nail olmaq üçün BMT Nizamnaməsinin yerinə yetirilməsi vacibliyi göstərilib. Əslində məhz Rusiya BMT Nizamnaməsini kobud şəkildə pozaraq qonşu dövlətin ərazisini işğal edib və müharibəni davam etdirməkdə israrlıdır.
Ortaq bəyanatda Ukrayna münaqişəsinin həlli üçün danışıqların davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu bəndi pozan da Rusiyadır. Bu ölkənin Prezidenti bir şərtlə Kiyevlə danışıqlara razıdır ki, Ukrayna Rusiyanın şərtlərini qəbul etsin. Bu isə danışıq deyil, bir ölkənin o biri ölkə qarşısında ağ bayraq qaldırılmasıdır.
Ukrayna ordusunun müqavimət gücü artır və Kiyev Kremlin danışıqlara başlamaq üçün şərtlərini qəbul etməyəcək. Kreml Pekinə xoş gəlsin deyə ortaq bəyanata “Rusiya Çinin Ukrayna böhranının diplomatik yollarla həllinə verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirir” cümləsini əlavə edib.
Bu arada, Si Cinpinin Vladimir Putinlə görüşdə “beynəlxalq aləmdə qeyri-sabitlik yaşanır və bu, “cəngəllik aləminə” qayıtmaq təhlükəsi yaradır” cümləsi diqqət çəkib. Rusiyalı siyasətçilər və ekspertlər Si Cinpinin bu cümləsini İrana qarşı müharibəyə başlayan ABŞ-a aid edə bilərlər. Ancaq Rusiyanın Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəsi də beynəlxalq qanunların kobud şəkildə pozulması və Si Cinpinin təbirincə desək, “cəngəllik aləminə” qayıdışdır.

Несмотря на высокую оценку результатов поездки президента России Владимира Путина и его окружения в Китай, сторонам так и не удалось согласовать вопрос строительства стратегического газопровода «Сила Сибири – 2» между двумя странами.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что «стороны в целом достигли определённого соглашения по общим контурам и основным параметрам проекта», однако из Пекина аналогичного заявления не поступало.
Переговоры по этому газопроводу продолжаются уже более 10 лет и до сих пор не дают результатов. Россия пытается продать Китаю большой объём газа, который не может реализовать в Европу из-за войны в Украине. Пекин, продолжая партнёрство с Москвой, отдаёт предпочтение принципу диверсификации в импорте энергии, то есть не хочет быть зависимым от одной страны в покупке нефти и газа. При этом Китай пытается воспользоваться тяжёлым положением России, чтобы снизить цены на газ.
С другой стороны, Китай осторожен в инвестициях в Россию и рассматривает соседа как сырьевой рынок. Стратегическое партнёрство этих двух государств носит скорее тактический характер, и обе страны заинтересованы в ослаблении гегемонии США.
Взаимодействие Владимира Путина с китайским коллегой Си Цзиньпином также содержит интересные моменты по обсуждению украинского вопроса. В совместном заявлении лидеров подчёркивается необходимость устранения первопричин украинского «кризиса». Известно, что Кремль под «первопричинами» понимает присоединение Донбасса к России, отказ Украины от членства в НАТО и выполнение других своих требований. Поддерживает ли Пекин эти требования Кремля?
Дело в том, что для Китая, как и для Украины, вопрос территориальной целостности является «красной линией». Несмотря на это, хотя Пекин признаёт территориальную целостность Украины, он безучастен к присоединению Россией территорий этой страны. Война истощает Россию и западные государства, что соответствует интересам Китая.
В совместном заявлении лидеров отмечена важность соблюдения Устава ООН для достижения устойчивого мира. На самом деле именно Россия грубо нарушила Устав ООН, вторгшись на территорию соседнего государства и упорно продолжает войну.
В совместном заявлении подчёркивается значимость продолжения переговоров для разрешения украинского конфликта. Нарушителем этого пункта является Россия. Президент этой страны согласен на переговоры с Киевом лишь при условии, что Украина примет условия России. Это не переговоры, а сдача одной страны другой с поднятым белым флагом.
Силы сопротивления украинской армии растут, и Киев не примет условий Кремля, необходимых для начала переговоров. Чтобы угодить Пекину, Кремль включил в совместное заявление фразу «Россия высоко оценивает поддержку Китая дипломатическим путём решения украинского кризиса».
В то же время привлекает внимание фраза Си Цзиньпина на встрече с Владимиром Путиным о том, что «в международном мире царит нестабильность, что создаёт угрозу возвращения к „миру джунглей“». Российские политики и эксперты могут отнести эту фразу к США, начавшим войну с Ираном. Однако захватническая война России против Украины также является грубым нарушением международного права и, по выражению Си Цзиньпина, представляет собой «возвращение к миру джунглей».