Prezident Xocalı Soyqırımı Memorialının
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri fevralın 26-da Xocalı şəhərində Xocalı Soyqırımı Memorialının açılışında iştirak ediblər.
Modern.az xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev Memorialın önünə əklil qoydu.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma Memorial barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, Xocalı Soyqırımı Memorialı Prezident İlham Əliyevin 2025-ci ilin fevralında imzaladığı Sərəncama əsasən, Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, tarixi həqiqətlərin gələcək nəsillərə çatdırılması və milli yaddaşın qorunması məqsədilə yaradılıb.
Layihə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanan konsepsiya əsasında reallaşdırılıb.
Memorialı dörd tərəfdən əhatə edən monolit Xocalı sakinlərini soyqırımından qorumağa çalışan rəmzi əllər formasında layihələndirilib.
Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq Memorialın həyətində qış fəslinin sonunda çiçək açan və yazın müjdəçisi olan badam ağacları əkilib. Bu illər ərzində “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının rəmzi də badam çiçəyi seçilib və bu, təsadüfi deyil. Badam çiçəyi Xocalıda 1992-ci ilin fevral ayında törədilmiş soyqırımına münasibətdə ədalətin təmin olunmasını əks etdirir.
Memorial dörd bölmədən ibarətdir. İlk iki bölmədə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini yaşadan ekspozisiya zalı yaradılıb.
Ekspozisiya ziyarətçiləri “Faciənin siması” instalyasiyası ilə qarşılayır. Rəşad Ələkbərov və Azər Rüstəmovun müəllifləri olduqları instalyasiya 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş vermiş soyqırımının qurbanlarını - qətlə yetirilmiş dinc sakinləri, məhv olmuş ailələri canlandırır.
Memorialın tavanı boyu uçuşan göyərçin maketləri isə bütün dünyaya sülh arzulayan Xocalının faciə zamanı qətlə yetirilmiş günahsız sakinlərinin xatirəsinə ehtiram əlamətidir.
XX əsrdə insanlıq əleyhinə ən dəhşətli cinayətlərdən biri olan Xocalı soyqırımına həsr edilmiş ekspozisiyada Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixi kökləri, işğalçılıq siyasəti və erməni terrorizminin Azərbaycan torpaqlarında törətdiyi fəsadlar sənədlər, xəritələr və faktlar əsasında təqdim olunur. Burada “Xocalı - qədim sivilizasiyanın izləri”, “Xocalı soyqırımı bəşəriyyətə qarşı cinayətdir”, “Xocalını unutma!” adlı ekspozisiyalarda Xocalının tarixi, işğalın coğrafiyası, münaqişənin xronologiyası, beynəlxalq hüquq normalarının pozulması, bəşəriyyətə qarşı törədilmiş ən qanlı cinayətlərdən biri olan Xocalı soyqırımı barədə məlumatlar və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin soyqırımına verdiyi siyasi-hüquqi qiymət nümayiş olunur.
Ekspozisiya zalındakı Xocalı maketində faciə günü yaşanan dəhşətlərə dair məlumatlar interaktiv formada təqdim olunur.
İkinci ekspozisiya zalında Sərxan Hacıyevin “Bir gecənin içində səssiz qalan evlər” instalyasiyası və faciə zamanı tamamilə məhv edilmiş 8 ailənin taleyi, insanlıq əleyhinə yönəlmiş cinayət nəticəsində bir gecədə yarımçıq qalan həyatlar, arzular, sükuta qərq olan uşaq gülüşləri süni intellektlə hazırlanan video vasitəsilə təqdim edilir.
Ekspozisiya zalında Prezident İlham Əliyevin Xocalı həqiqətlərinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması üzrə apardığı ardıcıl siyasət, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə Fondun Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin yaşadılması və ədalətin bərqərar olması istiqamətindəki fəaliyyəti, müxtəlif dillərdə hazırlanan nəşrlər və informasiya materialları, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başladılan “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində görülən işlər və onun fəal iştirakı ilə bu sahədə həyata keçirilmiş tədbirlər əks etdirilir.
“Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə bir sıra ölkələrdə ucaldılmış abidələrin maketləri də burada sərgilənir.
Ekspozisiya 44 günlük Vətən müharibəsinə və dövlət suverenliyinin bərpasına dair məlumatlar, “Böyük Qayıdış” və “Viran edilən Xocalı yenidən dirçələcək” ideyası ilə tamamlanır.
Memorialın növbəti bölməsində rəsmi tədbirlərin və anım mərasimlərinin keçirilməsi üçün nəzərdə tutulan akt zalı var.
Xocalı Soyqırımı Memorialı memarlıq və ideya baxımından milli yaddaşın qorunmasına xidmət edən məkandır.
Xatırladaq ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistanın hərbi birləşmələri keçmiş sovet ordusunun Xankəndi şəhərində yerləşən 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə Xocalıda dəhşətli soyqırımı törədib. Faciə zamanı 613 nəfər qətlə yetirilib. Onların 63 nəfəri uşaq, 106 nəfəri qadın, 70 nəfəri ahıl insan olub. Hərbi təcavüz nəticəsində 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 132 uşaq isə valideynlərindən birini itirib.
İşğaldan azad edilən Xocalıda ucaldılan Memorial soyqırımı qurbanlarının xatirəsini daim yaşadacaq və tarixi həqiqətləri hər bir ziyarətçiyə çatdıracaq.
Bu gün xalqımız XX əsrin ən dəhşətli qırğınlarından biri olan Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini qalib ölkə, qalib xalq kimi yad edir. Xocalı qurbanlarının ruhları bu gün şaddır. Müzəffər Ali Baş Komandanın da dediyi kimi, onların qanı yerdə qalmadı, onların qisası Vətən müharibəsi zamanı döyüş meydanında alındı.
Sonra Prezident İlham Əliyev Memorialın xatirə kitabına ürək sözlərini yazdı.
Daha sonra dövlətimizin başçısı, birinci xanım və ailə üzvləri Memorialla tanış oldular və Xocalı rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşdülər.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и члены семьи 26 февраля приняли участие в открытии Мемориала жертв Ходжалинского геноцида в городе Ходжалы.
Как сообщает Modern.az, Президент Ильхам Алиев возложил венок к Мемориалу.
Помощник Президента Анар Алекберов проинформировал главу нашего государства и первую леди о Мемориале.
Отметим, что Мемориал Ходжалинского геноцида был создан на основании Указа Президента Ильхама Алиева, подписанного в феврале 2025 года, с целью увековечения памяти жертв Ходжалинской трагедии, передачи исторической правды будущим поколениям и сохранения национальной памяти.
Проект был реализован на основе концепции, разработанной Фондом Гейдара Алиева.
Монолит, окружающий Мемориал со всех четырех сторон, выполнен в виде символических рук, стремящихся защитить жителей Ходжалы от геноцида.
В знак уважения к памяти жертв Ходжалинского геноцида во дворе Мемориала были посажены миндальные деревья — те, что цветут в конце зимы и являются предвестниками весны. За эти годы миндальный цветок стал символом кампании «Справедливость Ходжалы!» и выбран не случайно. Миндальный цветок отражает стремление к справедливости по отношению к геноциду, совершённому в Ходжалы в феврале 1992 года.
Мемориал состоит из четырех частей. В первых двух создаются экспозиционные залы, сохраняющие память жертв Ходжалинского геноцида.
Экспозиция встречает посетителей инсталляцией «Лик трагедии». Авторство инсталляции принадлежит Рашаду Алекберову и Азеру Рустамову. Она воссоздаёт жертв геноцида, произошедшего ночью с 25 на 26 февраля 1992 года — мирных жителей, убитых в Ходжалы, пострадавшие семьи.
Макеты голубей, парящих под потолком Мемориала, являются данью памяти невиновным жителям Ходжалы, погибшим во время трагедии, и символизируют пожелание мира всему миру.
Экспозиция, посвящённая Ходжалинскому геноциду — одному из самых страшных преступлений против человечности XX века, — документально раскрывает исторические корни армяно-азербайджанского конфликта, политику оккупации и последствия армянского терроризма на азербайджанских землях, демонстрируя документы, карты и факты. В экспозициях «Ходжалы — следы древней цивилизации», «Ходжалинский геноцид — преступление против человечества», «Не забудь Ходжалы!» представлена история Ходжалы, география оккупации, хронология конфликта, нарушения международного права, а также информация о самом кровавом из преступлений против человечества — Ходжалинском геноциде и политико-юридическая оценка геноцида Великим лидером Гейдаром Алиевым.
В макете Ходжалы в зале экспозиции интерактивно представлены ужасные события дня трагедии.
Во втором зале экспозиции инсталляция Серхана Гаджиева «Молчащие дома за одну ночь» рассказывает о судьбе полностью уничтоженных в трагедию 8 семей, о жизнях и мечтах, прерванных за одну ночь из-за преступления против человечности, а также о детских улыбках, погрузившихся в молчание, посредством видео с применением искусственного интеллекта.
В зале экспозиции отражается последовательная политика Президента Ильхама Алиева по международному признанию истин Ходжалы, деятельность Фонда Гейдара Алиева под руководством его президента Мехрибан Алиевой, направленная на сохранение памяти жертв и достижение справедливости, публикации и информационные материалы на различных языках, а также мероприятия, реализованные в рамках международной кампании «Справедливость Ходжалы!» по инициативе вице-президента Фонда Лейлы Алиевой и с её активным участием.
В рамках международной кампании «Справедливость Ходжалы!» представлены макеты памятников, возведённых в честь жертв геноцида в различных странах.
Экспозиция завершается сведениями о 44-дневной Отечественной войне и восстановлении государственного суверенитета, а также идеями «Великого возвращения» и «Разрушенная Ходжала воскреснет вновь».
Следующий блок Мемориала — актовый зал, предназначенный для проведения официальных мероприятий и церемоний памяти.
Мемориал Ходжалинского геноцида — это место, служащее сохранению национальной памяти с архитектурной и идеологической точек зрения.
Напомним, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года военные соединения Армении при участии 366-го мотострелкового полка бывшей советской армии, расквартированного в Степанакерте, совершили страшный геноцид в Ходжалы. В результате трагедии были убиты 613 человек, из них 63 ребёнка, 106 женщин и 70 пожилых людей. В ходе военной агрессии полностью уничтожены 8 семей, 25 детей остались без обоих родителей, 132 ребёнка — без одного родителя.
Мемориал, возведённый в освобождённой Ходжалы, будет постоянно сохранять память о жертвах геноцида и донесёт историческую правду каждому посетителю.
Сегодня наш народ чтит память жертв Ходжалинского геноцида — одного из самых страшных массовых убийств XX века — как победившая страна и побеждённый народ. Души погибших Ходжалы ликуют сегодня. Как сказал наш Победоносный Верховный Главнокомандующий, их кровь не осталась на земле, их месть была взята на поле боя во время Отечественной войны.
Затем Президент Ильхам Алиев написал сердечные слова в книге памяти Мемориала.
Далее глава нашего государства, первая леди и члены семьи ознакомились с Мемориалом и встретились с представителями общественности Ходжалинского района.