Paralimpiya Oyunlarını boykot edənlərin sayı artdı  -
Medianews.az xəbər verir ki, Kanadanın paralimpiya komandası açılış mərasiminə qatılmayacaq. Bunu Kanadının Paralimpiya Komitəsi bəyan edib.
Komitə bildirib ki, mərasimin boykot olunması qərarı Rusiya və Belarus komandalarına görə verilib.
2022-ci ildə Ukraynada total müharibəyə başlayandan sonra Rusiya və onun ən yaxın müttəfiqi Belarus Paralimpiya Oyunlarından kənarlaşdırılmışdı.
2025-ci ildə Beynəlxalq Paralimpiya Komitəsi Rusiya ilə Belarusun üzvlüyünü bərpa edib və bu ölkələrin komandalarının 2026-cı ilin Qış Paralimpiya Oyunlarında öz himnləri və dövlət simvolları ilə iştirakına razılaşıb.
Buna etiraz olaraq Ukrayna və Çexiya komandaları Veronadakı açılış mərasimini boykot etmək qərarına gəlib.
Kanadanın prosesə qoşulması ilə Qış Paralimpiya Oyunlarının açılışını boykot edən ölkələrin sayı üçə çatıb.

6 марта этого года в итальянском городе Верона состоится открытие Зимних Паралимпийских игр.
Как сообщает Medianews.az, паралимпийская команда Канады не примет участие в церемонии открытия. Об этом заявила Паралимпийская комиссия Канады.
Комиссия сообщила, что решение бойкотировать церемонию было принято из-за команд России и Беларуси.
В 2022 году после начала тотальной войны на Украине Россия и её ближайший союзник Беларусь были исключены из Паралимпийских игр.
В 2025 году Международный паралимпийский комитет восстановил членство России и Беларуси и согласился на участие команд этих стран в Зимних Паралимпийских играх 2026 года с использованием своих гимнов и государственных символов.
В знак протеста команды Украины и Чехии приняли решение бойкотировать церемонию открытия в Вероне.
С присоединением Канады к этому процессу количество стран, бойкотирующих открытие Зимних Паралимпийских игр, достигло трёх.