Paralimpiya Oyunlarını boykot edənlərin sayı artdı  -
Medianews.az xəbər verir ki, Kanadanın paralimpiya komandası açılış mərasiminə qatılmayacaq. Bunu Kanadının Paralimpiya Komitəsi bəyan edib.
Komitə bildirib ki, mərasimin boykot olunması qərarı Rusiya və Belarus komandalarına görə verilib.
2022-ci ildə Ukraynada total müharibəyə başlayandan sonra Rusiya və onun ən yaxın müttəfiqi Belarus Paralimpiya Oyunlarından kənarlaşdırılmışdı.
2025-ci ildə Beynəlxalq Paralimpiya Komitəsi Rusiya ilə Belarusun üzvlüyünü bərpa edib və bu ölkələrin komandalarının 2026-cı ilin Qış Paralimpiya Oyunlarında öz himnləri və dövlət simvolları ilə iştirakına razılaşıb.
Buna etiraz olaraq Ukrayna və Çexiya komandaları Veronadakı açılış mərasimini boykot etmək qərarına gəlib.
Kanadanın prosesə qoşulması ilə Qış Paralimpiya Oyunlarının açılışını boykot edən ölkələrin sayı üçə çatıb.

Canada decided to boycott the opening of the Paralympic Games -
Medianews.az reports that the Canadian Paralympic team will not attend the opening ceremony. This was announced by the Canadian Paralympic Committee.
The committee stated that the decision to boycott the ceremony was made because of the Russian and Belarusian teams.
Since Russia started a full-scale war in Ukraine in 2022, Russia and its closest ally Belarus were excluded from the Paralympic Games.
In 2025, the International Paralympic Committee reinstated the membership of Russia and Belarus and agreed that these countries' teams would participate with their anthems and national symbols in the 2026 Winter Paralympic Games.
In protest of this, the Ukrainian and Czech teams decided to boycott the opening ceremony in Verona.
With Canada joining the process, the number of countries boycotting the opening of the Winter Paralympic Games has reached three.