Onlar da qənaətə keçdilər -
Bildirilib ki, Yaxın Şərqdə artan gərginliyin yanacaq təchizatına təsirindən sonra dövlət qurumlarında çalışan işçilərin uzaqdan iş rejiminə keçəcəyi açıqlanıb.
Məlumata görə, Baş nazir Ənvər İbrahim bildirib ki, nazirliklər və dövlət şirkətləri də daxil olmaqla, dövlət sektorunda çalışan əməkdaşlar 15 aprel tarixindən etibarən məsafədən işləyəcəklər.
Onun sözlərinə görə, bu addımın əsas məqsədi yanacaq istehlakını azaltmaq və ölkənin enerji təchizatının davamlı təhlükəsizliyini təmin etməkdir. İş rejiminin detalları ilə bağlı əlavə məlumatın yaxın günlərdə açıqlanacağı qeyd olunub.
Baş nazir həmçinin vurğulayıb ki, hökumət enerji təhlükəsizliyini gücləndirmək üçün neft və qaz idxal mənbələrinin şaxələndirilməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir.
Ənvər İbrahim əlavə edib ki, artan neft qiymətlərinin təsirini azaltmaq üçün dövlət hər ay təxminən 993 milyon dollar xərcləyir və bu, ölkə üçün ciddi maliyyə yükü yaradır./qafqazinfo.az

Правительство Малайзии объявило о новых мерах экономии на фоне напряженности на мировом энергетическом рынке.
Об этом сообщает «Free Malaysia Today».
Сообщается, что после влияния возросшей напряженности на Ближнем Востоке на поставки топлива было заявлено, что сотрудники государственных учреждений перейдут на удаленный режим работы.
По данным, премьер-министр Энвер Ибрагим заявил, что сотрудники государственного сектора, включая министерства и государственные компании, с 15 апреля будут работать дистанционно.
По его словам, главной целью этого шага является сокращение потребления топлива и обеспечение устойчивой энергетической безопасности страны. Отмечается, что дополнительная информация о режиме работы будет объявлена в ближайшие дни.
Премьер-министр также подчеркнул, что правительство продолжает деятельность по диверсификации источников импорта нефти и газа с целью укрепления энергетической безопасности.
Энвер Ибрагим добавил, что государство ежемесячно тратит около 993 миллионов долларов на смягчение воздействия роста цен на нефть, и это создает серьезную финансовую нагрузку для страны./qafqazinfo.az