Avtomobil bazarında son dövrdə qiymət və tələbatla bağlı müəyyən dəyişikliklər müşahidə olunur. Bəzi xarici və yerli modellərin qiymətində artım qeydə alınsa da, bazarda müəyyən endirimlər və kampaniyalar da mövcuddur. Hələlik bazar tam canlanmayıb və ölü vəziyyət hiss olunur, lakin yaz mövsümü yaxınlaşdıqca satışlarda yüngül canlanma ehtimalı var.
Məsələ ilə bağlı Demokrat.az-a açıqlama verən iqtisadçı ekspert Razi Abasbəyli bildirib ki, hazırda avtomobil bazarında vəziyyət mövsümi olaraq durğunluq xarakteri daşıyır.
"Qış aylarında həm sahibkarların, həm də vətəndaşların avtomobil alma potensialı azalır ki, bu da dünya miqyasında qəbul edilmiş bir norma sayılır. Yaz aylarına doğru isə bazarda müəyyən aktivlik olsa da, hələlik yüksək deyil".
Ekspert bildirib ki, bazarda durğunluğun digər səbəbləri idxal olunan nəqliyyat vasitələrinin sayının azalmasıdır.
"Xüsusilə Çindən gətirilən hibrid və elektrik mühərrikli avtomobillərə tətbiq olunan əlavə dəyər vergisi və aksiz gömrük rüsumları idxalı yavaşladıb. Dizel yanacağının qiymətinin benzinə yaxınlaşması isə dizel mühərrikli avtomobillərə marağı azaldıb və bu seqmentdə satışlar xeyli azalıb. Nəticədə hibrid və dizel avtomobillərin idxalında müşahidə olunan azalmalardan bazarda durğunluq yaranıb. Buna baxmayaraq ikinci əl avtomobillərə maraq artır. Ənənəvi markaların satışında son altı ayla müqayisədə canlanma müşahidə olunur. Eyni zamanda utilizasiyaya yönələcək köhnə və istifadəyə yararsız avtomobillərin satışı da bazarda aktivlik yaradıb. Qəbul edilmiş qaydalara əsasən ölkənin bir çox rayonunda bu proses başlayıb və utilizasiya bazarı kifayət qədər genişlənib, bu isə bazara müsbət təsir göstərir".

На автомобильном рынке в последнее время наблюдаются определенные изменения в ценах и спросе. Хотя цены на некоторые иностранные и отечественные модели выросли, на рынке имеются определенные скидки и акции. Пока рынок полностью не оживился и ощущается застой, однако с приближением весеннего сезона возможно небольшое оживление продаж.
По этому поводу экономист-эксперт Рази Абасбейли, давая комментарий Demokrat.az, отметил, что в настоящее время ситуация на автомобильном рынке носит сезонный характер застоя.
«В зимние месяцы у предпринимателей и граждан снижается потенциал покупки автомобилей, что считается нормой во всем мире. К весне на рынке появляется определенная активность, но пока она невысокая».
Эксперт отметил, что одной из причин застоя на рынке является снижение количества импортируемых транспортных средств.
«Особенно дополнительный налог на добавленную стоимость и акцизные таможенные сборы, применяемые к гибридным и электромобилям, импортируемым из Китая, замедлили импорт. Рост цен на дизельное топливо, приближающихся к цене бензина, снизил интерес к дизельным автомобилям, и продажи в этом сегменте значительно упали. В результате снижения импорта гибридных и дизельных автомобилей на рынке возник застой. Тем не менее, интерес к автомобилям с пробегом растет. Наблюдается оживление в продажах традиционных марок по сравнению с последними шестью месяцами. Одновременно продажи старых и непригодных автомобилей, направленных на утилизацию, также создают активность на рынке. Согласно принятым правилам, этот процесс начался во многих регионах страны, и рынок утилизации значительно расширился, что положительно влияет на рынок».