Navalnını öldürən zəhəri onlar hazırlayıb –
Rusiyalı müxalifətçi Aleksey Navalnının zəhərlənməsində istifadə edilən epibatidinin analoqlarını istehsal etmək üçün sürətli üsulu “Siqnal” mərkəzinin kimyaçıları hazırlayıblar.
2015-ci ildə Elmlər Akademiyasının xüsusi jurnalında epibatidin analoqlarının sintezi üçün yeni bir mərhələli üsulu təsvir edən məqalə dərc olunub. Bu inkişaf maddənin əvvəlki 70 saat əvəzinə 16 saat ərzində istehsal olunmasına imkan verib. Nəşrin müəllifləri özlərini "Yüksək texnologiyalar laboratoriyası"nın işçiləri kimi təqdim ediblər.
"Agentstvo" nəşri yeddi həmmüəllifdən altısının “Siqnal” tədqiqat mərkəzində işlədiyini müəyyən edib. Onların arasında kimyaçılar İqor Babkin, Sergey Qalan, Georgi Nazarov, Aleksey Aksyonov, Olqa Yudina və Aleksey Lamanov var. Yudina Elm və İstehsalat İdarəsinin 22 nömrəli laboratoriyasında baş elmi işçi vəzifəsində çalışıb, Lamanov isə 23 nömrəli laboratoriyaya rəhbərlik edib. Yeddinci həmmüəllif Radiasiya, Kimya və Bioloji Müdafiə Hərbi Akademiyasının elmi tədqiqat şöbəsinin müdiri polkovnik Mixail Qutsalyuk olub.
Qalan və Nazarov nanokapsullaşdırma — maddənin nanohissəciklərini başqa materialdan hazırlanmış qabıqda qablaşdırmaq texnologiyası üzrə ixtisaslaşıblar. “The Insider” və “Radio Liberty”yə görə, “Siqnal” mərkəzi bu texnologiyanı fəal şəkildə öyrənib. Nanokapsullaşdırma zəhərli maddənin gizlədilməsinə, təsirini gizlətməyə və diaqnozu çətinləşdirməyə imkan verir. Hər iki kimyaçı nanohissəcikləri bədənin müxtəlif toxumalarına, xüsusən də sinir sisteminin hüceyrələrinə dərman çatdırmaq vasitəsi kimi araşdırıblar.
Xatırladaq ki, bu il fevralın 14-də Birləşmiş Krallıq, İsveç, Fransa, Almaniya və Hollandiya hökumətlərin dərc eydiyi birgə hesabatda rusiyalı müxalifətçi lider Aleksey Navalnının neyrotoksin epibatidinlə zəhərləndiyi bildirilib. Nəticə siyasətçinin biomateriallarının bir neçə laboratoriya tərəfindən aparılan təhlillərinin nəticələrinə əsaslanıb./Musavat.com

Яд, которым отравили Навального, приготовили они –
Химики центра «Сигнал» разработали быстрый метод синтеза аналогов эпибатидина, использованного при отравлении российского оппозиционера Алексея Навального.
В 2015 году в специализированном журнале Академии наук была опубликована статья, описывающая новый одноэтапный метод синтеза аналогов эпибатидина. Это достижение позволило производить вещество не за прежние 70 часов, а за 16 часов. Авторы публикации представились как сотрудники «Лаборатории высоких технологий».
Издание «Агентство» установило, что шесть из семи соавторов работают в исследовательском центре «Сигнал». Среди них химики Игорь Бабкин, Сергей Галан, Георгий Назаров, Алексей Аксёнов, Ольга Юдина и Алексей Ламанов. Юдина занимала должность ведущего научного сотрудника в 22-й лаборатории Управления науки и производства, а Ламанов возглавлял 23-ю лабораторию. Седьмой соавтор — полковник Михаил Гуцалюк — был заведующим научно-исследовательской частью Военной академии радиационной, химической и биологической защиты.
Галан и Назаров специализируются на нанокапсулировании — технологии упаковки наночастиц вещества в оболочку, изготовленную из другого материала. По данным «The Insider» и «Радио Свобода», центр «Сигнал» активно изучал эту технологию. Нанокапсулирование позволяет скрыть токсичное вещество, замаскировать его действие и усложнить диагностику. Оба химика исследовали наночастицы как средство доставки лекарств в различные ткани организма, особенно в клетки нервной системы.
Напомним, что в совместном докладе правительств Великобритании, Швеции, Франции, Германии и Нидерландов от 14 февраля этого года было сообщено, что российский оппозиционный лидер Алексей Навальный был отравлен нейротоксином эпибатидином. Заключение основано на результатах анализов биоматериалов политика, проведённых в нескольких лабораториях./Musavat.com