Navalnını öldürən zəhəri onlar hazırlayıb –
Rusiyalı müxalifətçi Aleksey Navalnının zəhərlənməsində istifadə edilən epibatidinin analoqlarını istehsal etmək üçün sürətli üsulu “Siqnal” mərkəzinin kimyaçıları hazırlayıblar.
2015-ci ildə Elmlər Akademiyasının xüsusi jurnalında epibatidin analoqlarının sintezi üçün yeni bir mərhələli üsulu təsvir edən məqalə dərc olunub. Bu inkişaf maddənin əvvəlki 70 saat əvəzinə 16 saat ərzində istehsal olunmasına imkan verib. Nəşrin müəllifləri özlərini "Yüksək texnologiyalar laboratoriyası"nın işçiləri kimi təqdim ediblər.
"Agentstvo" nəşri yeddi həmmüəllifdən altısının “Siqnal” tədqiqat mərkəzində işlədiyini müəyyən edib. Onların arasında kimyaçılar İqor Babkin, Sergey Qalan, Georgi Nazarov, Aleksey Aksyonov, Olqa Yudina və Aleksey Lamanov var. Yudina Elm və İstehsalat İdarəsinin 22 nömrəli laboratoriyasında baş elmi işçi vəzifəsində çalışıb, Lamanov isə 23 nömrəli laboratoriyaya rəhbərlik edib. Yeddinci həmmüəllif Radiasiya, Kimya və Bioloji Müdafiə Hərbi Akademiyasının elmi tədqiqat şöbəsinin müdiri polkovnik Mixail Qutsalyuk olub.
Qalan və Nazarov nanokapsullaşdırma — maddənin nanohissəciklərini başqa materialdan hazırlanmış qabıqda qablaşdırmaq texnologiyası üzrə ixtisaslaşıblar. “The Insider” və “Radio Liberty”yə görə, “Siqnal” mərkəzi bu texnologiyanı fəal şəkildə öyrənib. Nanokapsullaşdırma zəhərli maddənin gizlədilməsinə, təsirini gizlətməyə və diaqnozu çətinləşdirməyə imkan verir. Hər iki kimyaçı nanohissəcikləri bədənin müxtəlif toxumalarına, xüsusən də sinir sisteminin hüceyrələrinə dərman çatdırmaq vasitəsi kimi araşdırıblar.
Xatırladaq ki, bu il fevralın 14-də Birləşmiş Krallıq, İsveç, Fransa, Almaniya və Hollandiya hökumətlərin dərc eydiyi birgə hesabatda rusiyalı müxalifətçi lider Aleksey Navalnının neyrotoksin epibatidinlə zəhərləndiyi bildirilib. Nəticə siyasətçinin biomateriallarının bir neçə laboratoriya tərəfindən aparılan təhlillərinin nəticələrinə əsaslanıb./Musavat.com

The poison that killed Navalny was prepared by them –
Chemists from the "Signal" center have developed a rapid method to produce analogs of epibatidine, the substance used in the poisoning of Russian opposition figure Alexey Navalny.
In 2015, an article describing a new one-step method for synthesizing epibatidine analogs was published in a special journal of the Academy of Sciences. This advancement allowed the substance to be produced in 16 hours instead of the previous 70 hours. The authors of the publication presented themselves as employees of the "High Technologies Laboratory."
The "Agentstvo" publication identified that six of the seven co-authors work at the "Signal" research center. Among them are chemists Igor Babkin, Sergey Galan, Georgy Nazarov, Alexey Aksyonov, Olga Yudina, and Alexey Lamanov. Yudina worked as a senior researcher in Laboratory No. 22 of the Science and Production Directorate, while Lamanov headed Laboratory No. 23. The seventh co-author was Colonel Mikhail Gutsalyuk, head of the research department of the Military Academy of Radiation, Chemistry, and Biological Defense.
Galan and Nazarov specialize in nanocapsulation — a technology for packaging the nanoparticles of a substance in a shell made from another material. According to "The Insider" and "Radio Liberty," the "Signal" center has been actively studying this technology. Nanocapsulation allows the concealment of toxic substances, masking their effects and complicating diagnosis. Both chemists have researched nanoparticles as a means of delivering drugs to various tissues of the body, particularly to nerve system cells.
It should be recalled that on February 14 this year, a joint report published by the governments of the United Kingdom, Sweden, France, Germany, and the Netherlands stated that Russian opposition leader Alexey Navalny was poisoned with the neurotoxin epibatidine. The conclusion was based on the results of analyses of the politician's biomaterials conducted by several laboratories./Musavat.com