Məşhur dissidentin meyiti tapıldı - “Onu Putin öldürüb” - Qohumu məktubu yaydı
Rusiyalı zooloq, həm sovet, həm də postsovet dövründə dissident kimi ad çıxarmış Nina Litvinova 80 yaşında intihar edib.
Medianews.az bildirir ki, Litvinovanın meyiti çərşənbə günü Moskvanın mərkəzində küçədə tapılıb. Hüquq-mühafizə orqanlarındakı mənbələr Rusiya mediasına Litvinovanın intiharqabağı məktubunun aşkarlandığını xəbər veriblər.
Mərhumun yaxınları həmin məktubda Litvinovanın Rusiya hakimiyyətini xüsusilə Ukraynaya qarşı müharibəyə və siyasi repressiyalara görə ittiham etdiyini bildiriblər. Onların dediklərinə görə, Litvinova əslində bütün bunları özünəqəsdin səbəbi kimi göstərib.
Nina Litvinovanın yaxın qohumu, jurnalist Mariya Slonim məktubun bir parçasını sosial şəbəkədə paylaşaraq yazıb: “Biz həqiqi səbəbi göstərmək qərarına gəldik: onu Putin öldürüb”.
Məktubda Litvinova qeyd edib ki, Ukraynaya qarşı genişmiqyaslı işğal başlanandan sonra həyat onun üçün dözülməz olub: “Onlara kömək etməyə çalışdım, amma artıq tükənmişəm. Müharibəyə qarşı çıxdıqları üçün həbs edilən insanların taleyi qarşısında gecə-gündüz acizlik hissindən əziyyət çəkirəm. Utanıram, amma artıq tab gətirə bilmədim. Məni bağışlayın”.
Nina Litvinova məşhur sovet dissidenti Pavel Litvinovun bacısıdır.
Nina və Pavel 1930-1939-cu illərdə SSRİ-nin xarici işlər naziri olmuş Maksim Litvinovun nəvələridir.

Русская зоолог, которая прославилась как диссидент как в советский, так и в постсоветский период, Нина Литвинова покончила с собой в возрасте 80 лет.
Medianews.az сообщает, что тело Литвиновой было найдено в центре Москвы в среду. Источники в правоохранительных органах сообщили российским СМИ, что было обнаружено предсмертное письмо Литвиновой.
Родственники покойной сообщили, что в этом письме Литвинова обвиняет российскую власть особенно в войне против Украины и политических репрессиях. По их словам, Литвинова фактически указала все это как причину своего самоубийства.
Близкая родственница Нины Литвиновой, журналист Мария Слоним, поделившись частью письма в социальных сетях, написала: «Мы решили показать истинную причину: её убил Путин».
В письме Литвинова отметила, что после начала полномасштабного вторжения в Украину жизнь для неё стала невыносимой: «Я пыталась им помочь, но уже истощилась. Я страдаю от чувства бессилия день и ночь перед судьбой людей, заключённых за протесты против войны. Мне стыдно, но я больше не смогла выдержать. Прошу меня простить».
Нина Литвинова — сестра известного советского диссидента Павла Литвинова.
Нина и Павел — внуки Максима Литвинова, который в 1930-1939 годах был министром иностранных дел СССР.