Məşhur dissidentin meyiti tapıldı - “Onu Putin öldürüb” - Qohumu məktubu yaydı
Rusiyalı zooloq, həm sovet, həm də postsovet dövründə dissident kimi ad çıxarmış Nina Litvinova 80 yaşında intihar edib.
Medianews.az bildirir ki, Litvinovanın meyiti çərşənbə günü Moskvanın mərkəzində küçədə tapılıb. Hüquq-mühafizə orqanlarındakı mənbələr Rusiya mediasına Litvinovanın intiharqabağı məktubunun aşkarlandığını xəbər veriblər.
Mərhumun yaxınları həmin məktubda Litvinovanın Rusiya hakimiyyətini xüsusilə Ukraynaya qarşı müharibəyə və siyasi repressiyalara görə ittiham etdiyini bildiriblər. Onların dediklərinə görə, Litvinova əslində bütün bunları özünəqəsdin səbəbi kimi göstərib.
Nina Litvinovanın yaxın qohumu, jurnalist Mariya Slonim məktubun bir parçasını sosial şəbəkədə paylaşaraq yazıb: “Biz həqiqi səbəbi göstərmək qərarına gəldik: onu Putin öldürüb”.
Məktubda Litvinova qeyd edib ki, Ukraynaya qarşı genişmiqyaslı işğal başlanandan sonra həyat onun üçün dözülməz olub: “Onlara kömək etməyə çalışdım, amma artıq tükənmişəm. Müharibəyə qarşı çıxdıqları üçün həbs edilən insanların taleyi qarşısında gecə-gündüz acizlik hissindən əziyyət çəkirəm. Utanıram, amma artıq tab gətirə bilmədim. Məni bağışlayın”.
Nina Litvinova məşhur sovet dissidenti Pavel Litvinovun bacısıdır.
Nina və Pavel 1930-1939-cu illərdə SSRİ-nin xarici işlər naziri olmuş Maksim Litvinovun nəvələridir.

Russian zoologist Nina Litvinova, who was known as a dissident in both the Soviet and post-Soviet periods, committed suicide at the age of 80.
Medianews.az reports that Litvinova's body was found on Wednesday on a street in the center of Moscow. Sources in law enforcement told Russian media that a suicide note from Litvinova was discovered.
The deceased's relatives said that in the note, Litvinova accused the Russian government especially of the war against Ukraine and political repressions. According to them, Litvinova in fact pointed to all of this as the reason for her self-criticism.
Nina Litvinova's close relative, journalist Mariya Slonim, sharing a part of the note on social media, wrote: "We decided to show the real reason: Putin killed her."
In the note, Litvinova stated that after the large-scale invasion against Ukraine began, life became unbearable for her: "I tried to help them, but I am already exhausted. I suffer day and night from the helplessness towards the fate of people who are imprisoned for opposing the war. I am ashamed, but I could no longer endure. Forgive me."
Nina Litvinova is the sister of the famous Soviet dissident Pavel Litvinov.
Nina and Pavel are grandchildren of Maksim Litvinov, who served as the Minister of Foreign Affairs of the USSR from 1930 to 1939.