Məşhur boksçunun kəməri əlindən alındı:
Dopinq testində meldonium aşkarlanan qazaxıstanlı boksçu Canibek Alimxanulı Beynəlxalq Boks Federasiyasının (IBF) orta çəki dərəcəsində dünya çempionu titulundan məhrum edilib. Qurum bu sərt qərarı idmançının kəmərini vaxtında müdafiə edə bilməməsi ilə əsaslandırıb. Lakin boksçunun komandası geri çəkilmək niyyətində deyil və qərardan apellyasiya şikayəti verəcək.
Medianews.az-ın Oxu.Az-a istinadən məlumatına görə, məsələ ilə bağlı Qazaxıstan Peşəkar Boks Federasiyasının prezidenti Rəhimcan Erdenbekov özünün "Instagram" səhifəsində rəsmi açıqlama yayıb.
"IBF bu gün yekun qərarını açıqladı. Məlum olduğu kimi, IBF-də olduqca sərt qaydalar mövcuddur və göndərilən məktubda məhz bu qaydalara istinad olunur. Onların bildirdiyinə görə, Canibek Alimxanulı 2026-cı il dekabrın 2-dək rinqdən uzaqlaşdırılıb. Eyni zamanda, təşkilatın nizamnaməsinə əsasən, çəkisi nə olursa-olsun, hər bir çempion öz kəmərini doqquz ay ərzində müdafiə etməlidir. Yəni Canibek bu şansı 2026-cı il iyulun 4-dək dəyərləndirməli idi. Yaranmış mürəkkəb vəziyyəti nəzərə alan IBF Direktorlar Şurası 2026-cı il martın 5-də titulu vakant elan etmək qərarına gəlib", - deyə federasiya rəhbəri paylaşımında qeyd edib.
Baş verənlərin boksçunun komandası üçün böyük bir dərs olduğunu vurğulayan Erdenbekov idmançının bu il böyük rinqə möhtəşəm dönüş edəcəyinə inandığını bildirib. O, Alimxanulının "yaxın gələcəkdə dörd dünya titulunun hamısına sahib olacağına" əminliyini ifadə edib. Federasiya rəhbəri bir daha xatırladıb: "Öz növbəsində, Canibekin komandası bu qərara qarşı apellyasiya şikayəti verəcək".
Qeyd edək ki, Ümumdünya Boks Təşkilatının (WBO) orta çəki kəmərini də özündə saxlayan 32 yaşlı yenilməz Alimxanulının aktivində 17 qələbə (12-si nokautla) var və o, peşəkar karyerasında heç vaxt məğlub olmayıb. Xatırladaq ki, daha əvvəl onun dopinq testinin nəticəsində qadağan olunmuş meldonium maddəsi aşkar edilmişdi. Məhz bu səbəbdən o, ötən il dekabrın 7-də kubalı Erislandi Lara ilə gözlənilən döyüşdən imtina etmək məcburiyyətində qalmışdı.
Qadağan olunmuş maddənin aşkarlanmasının ardınca WBO Alimxanulını 2025-ci il dekabrın 2-dən etibarən bir il müddətinə diskvalifikasiya edib. İdmançı WBO-nun orta çəki çempionluq kəmərini özündə saxlasa da, cəza müddəti bitdikdən dərhal sonra müvəqqəti çempiona qarşı titulunu müdafiə etməli olacaq. Erdenbekov daha əvvəl verdiyi açıqlamalarda meldoniumun boksçunun orqanizminə tamamilə təsadüfən düşdüyünü iddia etmişdi. Onun sözlərinə görə, preparat adi bir klinikada, Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin protokolları ilə tanış olmayan həkimin təyin etdiyi dərmanla birlikdə qəbul olunub.

Казахстанский боксер Джанибек Алимханулы, у которого в допинг-тесте был обнаружен мельдоний, лишен титула чемпиона мира в среднем весе по версии Международной боксерской Федерации (IBF). Организация объяснила это жесткое решение тем, что спортсмен не смог вовремя защитить свой титул. Однако команда боксера не намерена отступать и подаст апелляцию на это решение.
По информации Medianews.az со ссылкой на Oxu.Az, по данному вопросу президент Федерации профессионального бокса Казахстана Рахимжан Эрденбеков опубликовал официальное заявление на своей странице в "Instagram".
"Сегодня IBF объявила свое окончательное решение. Как известно, в IBF существуют очень строгие правила, на которые и ссылаются в отправленном письме. По их сведениям, Джанибек Алимханулы дисквалифицирован до 2 декабря 2026 года. Согласно уставу организации, независимо от веса, каждый чемпион должен защитить свой пояс в течение девяти месяцев. То есть Джанибек должен был воспользоваться этой возможностью до 4 июля 2026 года. Учитывая сложившуюся ситуацию, Совет директоров IBF 5 марта 2026 года решил объявить титул вакантным", - отметил глава федерации в своем посте.
Рахимжан Эрденбеков подчеркнул, что произошедшее стало важным уроком для команды боксера и выразил уверенность в том, что в этом году спортсмен великолепно вернется на большой ринг. Он также выразил уверенность, что Алимханулы в ближайшем будущем завоюет все четыре мировых титула. Руководитель федерации напомнил: "Со своей стороны, команда Джанибека подаст апелляцию на это решение".
Отметим, что 32-летний непобежденный Алимханулы, также удерживающий пояс Всемирной боксерской организации (WBO) в среднем весе, имеет в активе 17 побед (12 нокаутом) и никогда не проигрывал в своей профессиональной карьере. Напомним, что ранее в его допинг-тесте была обнаружена запрещенная мельдоний. По этой причине он был вынужден отказаться от ожидавшегося боя с кубинцем Эрисланди Ларой 7 декабря прошлого года.
После выявления запрещенного вещества WBO дисквалифицировала Алимханулы сроком на один год, начиная с 2 декабря 2025 года. Хотя спортсмен и сохранил титул чемпиона WBO в среднем весе, после окончания срока наказания ему предстоит защитить свой титул в бою с временным чемпионом. Эрденбеков ранее заявлял, что мельдоний попал в организм боксера совершенно случайно. По его словам, препарат принимался вместе с лекарством, прописанным врачом в обычной клинике, который не был знаком с протоколами Всемирного антидопингового агентства.