Maaş və pensiyalarla bağlı vəd olunan mexanizm nə vaxt işə düşəcək?
Azərbaycanda qanun vətəndaşlara maaş və pensiyalarını istədiyi bank vasitəsilə almaq hüququ verir. Amma təcrübədə bu metod demək olar tətbiq edilmir, maaşı, pensiyanı ödəyən tərəf bankı da özü seçir və bir qayda olaraq onlar iri bankları seçirlər. Məhz bunun nəticəsidir ki, ölkədə maaş və pensiyalar iri bankların vasitəsilə ödənilir.
Bu praktikaya son qoymaq, maaş və pensiyaları vətəndaşın özünün istədiyi banka köçürmək, yəni vətəndaşlara maaş və pensiyaları istədikləri bankdan almaq imkanı vermək məsələsi ötən ilin yazında Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımovun iqtisadçı ekspertlərlə görüşündə də qaldırılmışdı. Ekspertlər həmin görüşdən nikbin ayrılmış və yaxın zamanda hər kəsin maaş və təqaüdü istədiyi bankdan ala biləcəyini bəyan etmişdilər.
Bir ilə yaxın vaxt ötür, amma məsələ hələ də həllini tapmayıb. Səbəb nədir? Bu qaydanın həyata keçməsinə nə mane olur? Ümumiyyətlə belə bir mexanizmin 2026-cı ildə işə düşəcəyini gözləməyinə dəyərmi?
Məsələ ilə bağlı Medianews.az saytı Natiq Cəfərliyə müraciət edib.
Natiq Cəfərli Mərkəzi Bank sədrinin görüşdüyü iqtisadçı ekspertlər qrupunun üzvüdür və maaşların, pensiyaların vətəndaşların seçdiyi banklara köçürülməsi praktikasının tətbiqi məsələsini qaldıran əsas mütəxəssislərdən biridir.
Fevralın 26-da Medianews.az-a açıqlamasında Natiq Cəfərli bildirib ki, məsələ gündəlikdədir və çox güman, ilin ikinci rübünün sonuna yaxın bu mexanizm işə düşəcək: “Bizə verilən məlumata görə, texniki problemlər qalıb. Həmin problemlər həll olunandan sonra vətəndaşların maaşları, təqaüdləri istənilən bankdan almaq məsələsinin həllini tapacağını deyirlər. Bu işə banklar da hazır olmalıdır. Çünki vətəndaşların seçim imkanının genişlənməsi bank sektorunda rəqabəti artıracaq. Ona görə xüsusilə kiçik və orta banklar müştəri qazanmaq üçün yaxşı təkliflər hazırlamalıdır ki, vətəndaşlar öz maaş və təqaüdlərini həmin banklara danışmaq barədə düşünsünlər. Vətəndaşlar isə bu imkan yarananda, proses işə düşəndə hələ tələsməməli, variantları saf-çürük edə bilmək üçün bankların təkliflərini gözləməlidirlər”.

Когда запустится обещанный механизм по зарплатам и пенсиям?
В Азербайджане закон предоставляет гражданам право получать зарплату и пенсии через любой выбранный ими банк. Однако на практике этот метод почти не применяется: сторона, выплачивающая зарплату или пенсию, самостоятельно выбирает банк, и, как правило, они выбирают крупные банки. Именно по этой причине в стране зарплаты и пенсии выплачиваются через крупные банки.
Вопрос о прекращении этой практики, о переносе зарплат и пенсий в банк, выбранный самим гражданином, то есть о предоставлении гражданам возможности получать зарплату и пенсии в желаемом банке, поднимался весной прошлого года на встрече председателя Центрального банка Талеха Казимова с экономическими экспертами. Эксперты после той встречи ушли с оптимизмом и заявляли, что в ближайшее время каждый сможет получать свою зарплату и пенсию в любом желаемом банке.
Проходит почти год, однако вопрос все еще не решен. В чем причина? Что мешает реализации этого правила? В целом стоит ли ожидать, что такой механизм заработает в 2026 году?
По этому вопросу сайт Medianews.az обратился к Натигу Джафарли.
Натиг Джафарли является членом группы экономических экспертов, с которыми встречался председатель Центрального банка, и одним из основных специалистов, поднявших вопрос о применении практики переноса зарплат и пенсий в банк, выбранный гражданином.
В своем интервью Medianews.az 26 февраля Натиг Джафарли отметил, что вопрос находится в повестке дня и с большой долей вероятности этот механизм заработает к концу второго квартала текущего года: «По предоставленной нам информации, остались технические проблемы. После их решения будет решен вопрос о том, чтобы граждане могли получать зарплаты и пенсии в любом банке. Банки тоже должны быть к этому готовы. Потому что расширение возможностей выбора граждан усиливает конкуренцию в банковском секторе. Поэтому особенно малые и средние банки должны подготовить хорошие предложения, чтобы граждане задумались о переводе своих зарплат и пенсий в эти банки. А когда у граждан появится такая возможность и процесс запустится, не стоит торопиться: нужно дождаться предложений от банков, чтобы иметь возможность отобрать лучшие варианты».