Maaş və pensiyalarla bağlı vəd olunan mexanizm nə vaxt işə düşəcək?
Azərbaycanda qanun vətəndaşlara maaş və pensiyalarını istədiyi bank vasitəsilə almaq hüququ verir. Amma təcrübədə bu metod demək olar tətbiq edilmir, maaşı, pensiyanı ödəyən tərəf bankı da özü seçir və bir qayda olaraq onlar iri bankları seçirlər. Məhz bunun nəticəsidir ki, ölkədə maaş və pensiyalar iri bankların vasitəsilə ödənilir.
Bu praktikaya son qoymaq, maaş və pensiyaları vətəndaşın özünün istədiyi banka köçürmək, yəni vətəndaşlara maaş və pensiyaları istədikləri bankdan almaq imkanı vermək məsələsi ötən ilin yazında Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımovun iqtisadçı ekspertlərlə görüşündə də qaldırılmışdı. Ekspertlər həmin görüşdən nikbin ayrılmış və yaxın zamanda hər kəsin maaş və təqaüdü istədiyi bankdan ala biləcəyini bəyan etmişdilər.
Bir ilə yaxın vaxt ötür, amma məsələ hələ də həllini tapmayıb. Səbəb nədir? Bu qaydanın həyata keçməsinə nə mane olur? Ümumiyyətlə belə bir mexanizmin 2026-cı ildə işə düşəcəyini gözləməyinə dəyərmi?
Məsələ ilə bağlı Medianews.az saytı Natiq Cəfərliyə müraciət edib.
Natiq Cəfərli Mərkəzi Bank sədrinin görüşdüyü iqtisadçı ekspertlər qrupunun üzvüdür və maaşların, pensiyaların vətəndaşların seçdiyi banklara köçürülməsi praktikasının tətbiqi məsələsini qaldıran əsas mütəxəssislərdən biridir.
Fevralın 26-da Medianews.az-a açıqlamasında Natiq Cəfərli bildirib ki, məsələ gündəlikdədir və çox güman, ilin ikinci rübünün sonuna yaxın bu mexanizm işə düşəcək: “Bizə verilən məlumata görə, texniki problemlər qalıb. Həmin problemlər həll olunandan sonra vətəndaşların maaşları, təqaüdləri istənilən bankdan almaq məsələsinin həllini tapacağını deyirlər. Bu işə banklar da hazır olmalıdır. Çünki vətəndaşların seçim imkanının genişlənməsi bank sektorunda rəqabəti artıracaq. Ona görə xüsusilə kiçik və orta banklar müştəri qazanmaq üçün yaxşı təkliflər hazırlamalıdır ki, vətəndaşlar öz maaş və təqaüdlərini həmin banklara danışmaq barədə düşünsünlər. Vətəndaşlar isə bu imkan yarananda, proses işə düşəndə hələ tələsməməli, variantları saf-çürük edə bilmək üçün bankların təkliflərini gözləməlidirlər”.

When will the promised mechanism regarding salaries and pensions be put into operation?
In Azerbaijan, the law gives citizens the right to receive their salaries and pensions through the bank of their choice. However, in practice, this method is almost not implemented; the party paying the salaries and pensions also chooses the bank, and as a rule, they prefer large banks. This is precisely why salaries and pensions in the country are paid through large banks.
Ending this practice and transferring salaries and pensions to the bank chosen by the citizen, that is, giving citizens the opportunity to receive their salaries and pensions from the bank they want, was also raised during a meeting last spring between Taleh Kazimov, Chairman of the Central Bank, and economist experts. The experts left that meeting optimistic and declared that soon everyone would be able to receive their salary and pension from the bank of their choice.
Almost a year passes, but the issue has still not been resolved. What is the reason? What prevents the implementation of this rule? Is it worthwhile to expect such a mechanism to start operating in 2026 at all?
Regarding this issue, the Medianews.az website turned to Natiq Jafarli.
Natiq Jafarli is a member of the group of economist experts who met with the Chairman of the Central Bank and is one of the main specialists who raised the issue of implementing the practice of transferring salaries and pensions to banks chosen by citizens.
In his statement to Medianews.az on February 26, Natiq Jafarli said that the issue is on the agenda, and most likely, this mechanism will be launched near the end of the second quarter of the year: “According to the information provided to us, some technical problems remain. After those problems are resolved, they say the issue of citizens receiving their salaries and pensions from any bank will be resolved. Banks must also be ready for this. Because expanding citizens' choice will increase competition in the banking sector. Therefore, especially small and medium banks must prepare good offers to win customers so that citizens consider transferring their salaries and pensions to those banks. When this possibility arises and the process starts, citizens should not rush yet; they should wait for banks' offers in order to be able to sort through the options.”