Latviya İranın Naxçıvana zərbələrini
Latviyanın Bakıdakı səfirliyi İranın bu gün Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisinə pilotsuz uçuş aparatları (PUA) ilə endirdiyi zərbələri pisləyib.
Bakıvaxtı.az xəbər verir ki, bu barədə Latviyanın Azərbaycandakı diplomatik missiyasının "X" sosial şəbəkəsindəki paylaşımında bildirilib.
"Latviyanın Azərbaycandakı səfirliyi Naxçıvan Muxtar Respublikasında hava limanının zədələnməsi və mülki şəxslərin xəsarət alması ilə nəticələnən PUA-nın hücumlarını qətiyyətlə pisləyir, bu da beynəlxalq hüquq prinsiplərinin pozulmasıdır. Biz Azərbaycanla həmrəyliyimizi ifadə edirik və regionda sülh və təhlükəsizliyə dəstəyimizi təsdiqləyirik", - diplomatik missiyadan bildirilib.
Xatırladaq ki, martın 5-də İran ərazisindən buraxılan pilotsuz uçuş aparatları Naxçıvan ərazisindəki obyektlərə hücum edib. Dronlardan biri Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanının terminal binasının üzərinə, digəri isə Şəkərabad kəndindəki məktəb binasının yaxınlığına düşüb. Hava limanına hücum nəticəsində dörd mülki şəxs yaralanıb. İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Müctəba Dəmirçilu XİN-ə çağırılıb. Azərbaycan cavab zərbəsi endirmək hüququnu özündə saxladığını bəyan edib.

Latvia Iran's strikes on Nakhchivan
The Embassy of Latvia in Baku condemned Iran's strikes today on the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan using unmanned aerial vehicles (UAVs).
Bakivaxti.az reports that this was stated in a post by Latvia's diplomatic mission in Azerbaijan on the social network "X".
"The Embassy of Latvia in Azerbaijan firmly condemns the UAV attacks that resulted in damage to the airport in the Nakhchivan Autonomous Republic and injuries to civilians, which constitute a violation of the principles of international law. We express our solidarity with Azerbaijan and reaffirm our support for peace and security in the region," the diplomatic mission said.
Recall that on March 5, unmanned aerial vehicles launched from Iranian territory attacked objects in the territory of Nakhchivan. One of the drones landed on the terminal building of Nakhchivan International Airport, and another near a school building in the village of Shekerabad. As a result of the attack on the airport, four civilians were injured. The Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Azerbaijan, Mojtaba Demirchilu, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs. Azerbaijan has declared that it reserves the right to deliver a retaliatory strike.