Latviya İranın Naxçıvana zərbələrini
Latviyanın Bakıdakı səfirliyi İranın bu gün Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisinə pilotsuz uçuş aparatları (PUA) ilə endirdiyi zərbələri pisləyib.
Bakıvaxtı.az xəbər verir ki, bu barədə Latviyanın Azərbaycandakı diplomatik missiyasının "X" sosial şəbəkəsindəki paylaşımında bildirilib.
"Latviyanın Azərbaycandakı səfirliyi Naxçıvan Muxtar Respublikasında hava limanının zədələnməsi və mülki şəxslərin xəsarət alması ilə nəticələnən PUA-nın hücumlarını qətiyyətlə pisləyir, bu da beynəlxalq hüquq prinsiplərinin pozulmasıdır. Biz Azərbaycanla həmrəyliyimizi ifadə edirik və regionda sülh və təhlükəsizliyə dəstəyimizi təsdiqləyirik", - diplomatik missiyadan bildirilib.
Xatırladaq ki, martın 5-də İran ərazisindən buraxılan pilotsuz uçuş aparatları Naxçıvan ərazisindəki obyektlərə hücum edib. Dronlardan biri Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanının terminal binasının üzərinə, digəri isə Şəkərabad kəndindəki məktəb binasının yaxınlığına düşüb. Hava limanına hücum nəticəsində dörd mülki şəxs yaralanıb. İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Müctəba Dəmirçilu XİN-ə çağırılıb. Azərbaycan cavab zərbəsi endirmək hüququnu özündə saxladığını bəyan edib.

Посольство Латвии в Баку осудило удары беспилотников (БПЛА) Ирана сегодня по территории Нахичеванской Автономной Республики Азербайджана.
Об этом сообщает Bakıvaxtı.az со ссылкой на публикацию дипломатической миссии Латвии в Азербайджане в социальной сети "X".
«Посольство Латвии в Азербайджане решительно осуждает атаки БПЛА, в результате которых был повреждён аэропорт в Нахичеванской Автономной Республике и пострадали гражданские лица, что является нарушением принципов международного права. Мы выражаем поддержку Азербайджану и подтверждаем нашу приверженность миру и безопасности в регионе», — говорится в заявлении дипломатической миссии.
Напомним, что 5 марта беспилотники, запущенные с территории Ирана, атаковали объекты на территории Нахичевани. Один из дронов упал на здание терминала Международного аэропорта Нахичевани, другой — рядом со зданием школы в селе Шекерабад. В результате атаки по аэропорту были ранены четыре мирных жителя. Посол Исламской Республики Иран в Азербайджане Муджтаба Демирчулу был вызван в МИД. Азербайджан заявил о своём праве нанести ответный удар.