“Küçə xuliqanları səviyyəsində açıqlama verirlər”
“Rusiya rəsmilərində ədəb-ərkandan əsər-əlamət qalmayıb, küçə xuliqanları səviyyəsində açıqlamalar verir, xalqların seçdikləri müxtəlif ölkələrin liderlərini təhqir edirlər”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Rusiya Təhlükəsizlik Şurası sədrinin müavini, keçmiş prezident və keçmiş baş nazir Dmitri Medvedevin Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskinin İrəvandakı görüşünü “iki beyinsiz rusofobun görüşü” adlandırması məsələsini Medianews.az-a şərh edərkən belə deyib.
E.Şahinoğlu qeyd edib ki, Medvedevin təhqirə keçməsinin səbəbi iki liderin danışıqları rus dilində deyil, ingilis dilində aparması olub: “Medvedev hər iki liderin ingilis dili səviyyəsini də məzhəkəyə qoyub. Görünür, Rusiyanın dövlət kanalında siyasi proqramın aparıcısı olan Vladimir Solovyov söyüş söyməkdə böyüklərindən nümunə götürüb.
Kreml sahibi və onun ətrafı keçmiş SSRİ-nin tarixdə qaldığını qəbul etmək istəmir. Rusiya imperiyasının bərpası xülyasıyla yaşayanların “məntiqinə” görə, keçmiş SSRİ-yə aid dövlətlərin liderləri öz aralarında ancaq rus dilində danışmalıdırlar. Bunun özü imperiya təfəkkürünün tərənnümüdür. Liderlər arasında rus dilində danışan da, ingilis dilinə üstünlük verən də var. Ukrayna əraziləri Rusiyanın işğalı altındadır, müharibə tam şiddətiylə davam edir, Ukraynanın şəhər və qəsəbələri bombalanır, mülki insanlar həlak olur, belə olan halda Prezident Volodimir Zelenski niyə həmkarlarıyla işğalçının dilində danışmalıdır?”

«У российских чиновников совсем исчезли манеры и приличия, они делают заявления на уровне уличных хулиганов, оскорбляют лидеров различных стран, выбранных народами». Политолог Элхан Шахиноглу так прокомментировал для Medianews.az высказывание заместителя председателя Совета безопасности России, бывшего президента и бывшего премьер-министра Дмитрия Медведева, который назвал встречу премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом Украины Владимиром Зеленским в Ереване «встречей двух безмозглых русофобов».
Э.Шахиноглу отметил, что причиной перехода Медведева к оскорблениям стало то, что переговоры двух лидеров велись не на русском, а на английском языке: «Медведев также высмеял уровень владения английским обоих лидеров. Видимо, Владимир Соловьёв, ведущий политическую программу на государственном канале России, взял пример с великих в ругани.»
Владелец Кремля и его окружение не хотят признать, что бывший СССР остался в истории. Согласно «логике» тех, кто живёт мечтой о возрождении Российской империи, лидеры государств, входивших в бывший СССР, должны общаться между собой только на русском языке. Само это является выражением имперского мышления. Среди лидеров есть и те, кто говорит на русском, и те, кто предпочитает английский. Территории Украины находятся под оккупацией России, война продолжается в полном разгаре, города и посёлки Украины подвергаются бомбардировкам, погибают мирные жители, в такой ситуации почему президент Владимир Зеленский должен разговаривать с коллегами на языке оккупанта?»