Klub turnirlərinə Azərbaycandan hansı komandalar gedir?
UEFA-nın klub turnirlərinin 2026-2027 mövsümünün ilkin sxemi Çempionlar Liqasına 84, Avropa Liqasına 46, Konfrans Liqasına 113 komanda buraxmağı nəzərdə tutur. Turnirlərdə dörd təsnifat mərhələsi var. Reqlamentə görə, Çempionlar Liqasının birinci mərhələsində ələnənlər Konfrans Liqasına, qalan mərhələlərində ələnənlər Avropa Liqasına köçür, Avropa Liqası təsnifatlarında ələnənlər Konfrans Liqasına adlayır, 36 komandalıq liqa mərhələlərində ilk 8 pilləni tutanlar 1/8 finala, 9-24-cü yerləri tutanlar 1/16 finala çıxır.
Medianews.az bildirir ki, Azərbaycan çempionunun Çempionlar Liqasına birinci mərhələdən, ölkə kubokunun sahibinin Avropa Liqasına birinci mərhələdən, bürünc mükafatçının Konfrans Liqasına birinci, gümüş mükafatçının ikinci mərhələdən başlaması gözlənir.
Milli futbol çempionatının yüksək dəstəsində (premyer liqa) 2025-2026 mövsümünün sonuna 7 tur qalmış “Sabah” birinci, “Qarabağ” ikinci pillədə möhkəmlənib, qızıl və gümüş medalları onların bölüşəcəyi şübhə doğurmur.
Bürünc medala isə “Turan Tovuz”, “Zirə”, “Neftçi” və “Araz-Naxçıvan” şanslı görünür.
Azərbaycan kubokunun 2025-2026 mövsümünün yarımfinalında “Qarabağ”, “Sabah”, “Zirə” və “Turan Tovuz” yer alır.
Tutalım, “Sabah” həm çempion, həm də kubok sahibi olsa, Avropa Liqasında ölkəni gümüş mükafatçı təmsil edəcək. Bu halda çempionatı dördüncü pillədə başa vurmuş komanda da bürünc mükafatçı ilə yanaşı Konfrans Liqasında yarışacaq.

The preliminary scheme of the 2026-2027 season of UEFA club tournaments envisages allowing 84 teams to the Champions League, 46 to the Europa League, and 113 to the Conference League. There are four qualification rounds in the tournaments. According to the regulations, those eliminated in the first round of the Champions League move to the Conference League, and those eliminated in the remaining rounds move to the Europa League. Those eliminated in the Europa League qualifiers jump to the Conference League. In the league stages consisting of 36 teams, the top 8 teams advance to the round of 16, and the teams placed 9th to 24th advance to the round of 32.
Medianews.az reports that it is expected that the Azerbaijani champion will start the Champions League from the first round, the country cup winner from the first round of the Europa League, the bronze medalist from the first round of the Conference League, and the silver medalist from the second round.
In the top division of the national football championship (Premier League), with 7 rounds left until the end of the 2025-2026 season, "Sabah" has firmly established itself in first place and "Qarabağ" in second, leaving no doubt that they will share the gold and silver medals.
The bronze medal seems likely to be contested by "Turan Tovuz," "Zirə," "Neftçi," and "Araz-Nakhchivan."
In the semifinals of the Azerbaijan Cup for the 2025-2026 season, "Qarabağ," "Sabah," "Zirə," and "Turan Tovuz" are participating.
Suppose "Sabah" is both the champion and the cup winner; then the country will be represented in the Europa League by the silver medalist. In this case, the team that finished fourth in the championship will also compete in the Conference League alongside the bronze medalist.