Klub turnirlərinə Azərbaycandan hansı komandalar gedir?
UEFA-nın klub turnirlərinin 2026-2027 mövsümünün ilkin sxemi Çempionlar Liqasına 84, Avropa Liqasına 46, Konfrans Liqasına 113 komanda buraxmağı nəzərdə tutur. Turnirlərdə dörd təsnifat mərhələsi var. Reqlamentə görə, Çempionlar Liqasının birinci mərhələsində ələnənlər Konfrans Liqasına, qalan mərhələlərində ələnənlər Avropa Liqasına köçür, Avropa Liqası təsnifatlarında ələnənlər Konfrans Liqasına adlayır, 36 komandalıq liqa mərhələlərində ilk 8 pilləni tutanlar 1/8 finala, 9-24-cü yerləri tutanlar 1/16 finala çıxır.
Medianews.az bildirir ki, Azərbaycan çempionunun Çempionlar Liqasına birinci mərhələdən, ölkə kubokunun sahibinin Avropa Liqasına birinci mərhələdən, bürünc mükafatçının Konfrans Liqasına birinci, gümüş mükafatçının ikinci mərhələdən başlaması gözlənir.
Milli futbol çempionatının yüksək dəstəsində (premyer liqa) 2025-2026 mövsümünün sonuna 7 tur qalmış “Sabah” birinci, “Qarabağ” ikinci pillədə möhkəmlənib, qızıl və gümüş medalları onların bölüşəcəyi şübhə doğurmur.
Bürünc medala isə “Turan Tovuz”, “Zirə”, “Neftçi” və “Araz-Naxçıvan” şanslı görünür.
Azərbaycan kubokunun 2025-2026 mövsümünün yarımfinalında “Qarabağ”, “Sabah”, “Zirə” və “Turan Tovuz” yer alır.
Tutalım, “Sabah” həm çempion, həm də kubok sahibi olsa, Avropa Liqasında ölkəni gümüş mükafatçı təmsil edəcək. Bu halda çempionatı dördüncü pillədə başa vurmuş komanda da bürünc mükafatçı ilə yanaşı Konfrans Liqasında yarışacaq.

Предварительная схема клубных турниров УЕФА на сезон 2026-2027 предусматривает допуск 84 команд в Лигу чемпионов, 46 команд в Лигу Европы и 113 команд в Лигу конференций. В турнирах предусмотрено четыре квалификационных раунда. Согласно регламенту, команды, выбывающие на первом раунде Лиги чемпионов, переходят в Лигу конференций, выбывающие на последующих раундах — в Лигу Европы, а выбывающие в квалификациях Лиги Европы переходят в Лигу конференций; в лигах, включающих 36 команд, первые 8 мест выходят в 1/8 финала, а места с 9-го по 24-е — в 1/16 финала.
Medianews.az сообщает, что чемпион Азербайджана начнёт выступление в Лиге чемпионов с первого раунда, обладатель Кубка страны — в первом раунде Лиги Европы, бронзовый призёр — в первом раунде Лиги конференций, а серебряный призёр — со второго раунда.
В высшем дивизионе национального футбольного чемпионата (премьер-лиге) к концу сезона 2025-2026, за 7 туров до окончания, команда «Сабах» закрепилась на первом месте, «Карабах» — на втором. Нет сомнений, что золотые и серебряные медали разделят именно они.
На бронзу претендуют команды «Туран Товуз», «Зире», «Нефтчи» и «Араз-Нахчиван».
В полуфинале Кубка Азербайджана сезона 2025-2026 принимают участие «Карабах», «Сабах», «Зире» и «Туран Товуз».
Предположим, «Сабах» станет и чемпионом, и обладателем Кубка, тогда серебряным призёром в Лиге Европы будет представитель страны, занявший второе место. В этом случае команда, занявшая четвёртое место в чемпионате, кроме бронзовой медали, выступит и в Лиге конференций.