Kardaşyanın beynində anevrizma aşkarlanıb
ABŞ-ın erməni əsilli realiti-şou ulduzu, fotomodel, aktrisa, biznesmen Kim Kardaşyanın beynində anevrizma aşkarlanıb.
Medianews.az-ın məlumatına görə, beyin müayinəsinin nəticəsini biləndə 45 yaşlı Kardaşyanın məsələyə ilk reaksiyası belə olub: “Bu həftə həyatımın ən çətin həftəsi oldu”.
Anevrizma - bir arteriyanın divarının zəifləməsi səbəbindən onun genişlənməsi və ya balon kimi şişməsidir. Bu vəziyyət istənilən arteriyada əmələ gələ bilər, lakin ən çox beyin, aorta, bədənin digər iri damarları və ya periferik damarlarda rast gəlinir.
Anevrizma ciddi sağlamlıq probleminə çevrilə bilər, çünki damarın divarının daha çox zəifləməsi və yırtılması (rüptura) riski yaradır. Bu, ağır qanaxmaya və həyat üçün təhlükəli vəziyyətlərə səbəb ola bilər.
Beyin anevrizması – beyindəki qan damarı divarının təzyiq altında qabarmasıdır. Bu qabarcıq partlasa beyində qanaxma - hemorragik insult baş verə bilər.
ABŞ-ın “Röyter” agentliyi yazır ki, Kim Kardaşyanın səhhəti barədə ətraflı məlumat yoxdur. Onun ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə köməkçisi və vəkili jurnalistlərin bu mövzuda sorğularına cavab verməkdən imtina edir.

У Кардашьян обнаружена аневризма мозга
У американской звезды реалити-шоу армянского происхождения, фотомодели, актрисы и бизнесвумен Ким Кардашьян обнаружена аневризма мозга.
По данным Medianews.az, узнав результаты обследования мозга, 45-летняя Кардашьян отреагировала на ситуацию так: «Это была самая трудная неделя в моей жизни».
Аневризма — это расширение или образование пузыря на стенке артерии из-за ее ослабления. Это состояние может возникнуть в любой артерии, но чаще всего встречается в головном мозге, аорте, крупных сосудах тела или периферических сосудах.
Аневризма может превратиться в серьезную проблему со здоровьем, так как увеличивает риск дальнейшего ослабления стенки сосуда и его разрыва (разрыва аневризмы). Это может привести к сильному кровотечению и угрожающим жизни состояниям.
Аневризма мозга — это выпячивание стенки кровеносного сосуда под давлением в головном мозге. Если этот пузырь лопается, может произойти кровоизлияние в мозг — геморрагический инсульт.
Американское агентство «Рейтер» сообщает, что подробной информации о состоянии здоровья Ким Кардашьян нет. Ее помощник по связям с общественностью и адвокат отказываются отвечать журналистам на вопросы по этому поводу.