Argentina futbolçusu Lionel Messi dünya çempionatları tarixində 10 məhsuldar ötürmə edən ilk oyunçu olub.
Messi turnirin 1/4 final mərhələsində İsveçrə ilə oyunda məhsuldar ötürməni öz hesabına yazdırıb. Görüş 3:1 hesabı ilə başa çatıb. Oyunun taleyi əlavə vaxtda həll olunub.
Matçın onuncu dəqiqəsində Aleksis Mak Allister hesabı açıb, 67-ci dəqiqədə Dan Ndoye hesabı bərabərləşdirib. Əlavə vaxtda Xulian Alvares topu qapıdan keçirib. O, 112-ci dəqiqədə fərqlənib. Matçın yekun hesabını 120-ci dəqiqədə qol vuran Lautaro Martines müəyyənləşdirib. Matçın 70-ci dəqiqəsində isveçrəli Bril Embolo ikinci sarı vərəqəyə görə meydandan qovulub.
Dünya çempionatı-2026-nın 1/8 finalı çərçivəsində Misir millisinə qarşı keçirilən oyunda hücumçu müdafiəçi Kristian Romeroya ötürmə edərək bir məhsuldar ötürməni öz hesabına yazdırıb. Bu ötürmə Messinin dünya çempionatlarında sayca doqquzuncusu olub ki, bu da turnir tarixində rekorddur.
ABŞ-nin Atlanta şəhərindəki "Mersedes-Bens Stedium"da baş tutan görüş 3:2 hesabı ilə başa çatıb. Matçda hesabı 15-ci dəqiqədə Yasser İbrahim açıb. Misirin ikinci qolunu Mostafa Ziko vurub. 79-cu dəqiqədə Kristian Romero Argentina üçün bir topun əvəzini çıxıb. 83-cü dəqiqədə Lionel Messi hesabı bərabərləşdirib. Argentina üçün qələbə qolunu 90+2-ci dəqiqədə Enso Fernandes vurub./publika.az

Футболист сборной Аргентины Лионель Месси стал первым игроком в истории чемпионатов мира с 10 результативными передачами.
Месси оформил результативную передачу в четвертьфинальном матче турнира против Швейцарии. Встреча завершилась со счетом 3:1. Судьба матча решилась в дополнительное время.
На десятой минуте Алексис Мак Аллистер открыл счет, на 67-й минуте Дэн Ндой сравнял. В дополнительное время Хулиан Альварес забил гол. Он отличился на 112-й минуте. Итоговый счет матча определил Лаутаро Мартинес, забив гол на 120-й минуте. На 70-й минуте швейцарец Брил Эмболо был удален с поля за вторую желтую карточку.
В рамках 1/8 финала чемпионата мира 2026 года в матче против сборной Египта нападающий сделал передачу защитнику Кристиану Ромеро, оформив еще одну результативную передачу. Эта передача стала для Месси девятой на чемпионатах мира, что является рекордом турнира.
Встреча, прошедшая в городе Атланта (США) на стадионе «Мерседес-Бенц», завершилась со счетом 3:2. Счет открыл на 15-й минуте Яссер Ибрагим. Второй гол Египта забил Мустафа Зико. На 79-й минуте Кристиан Ромеро сократил отставание для Аргентины до одного мяча. На 83-й минуте Лионель Месси сравнял счет. Победный гол для Аргентины забил Энсо Фернандес на 90+2-й минуте./publika.az