İsrailin Livana hava hücumları nəticəsində onlarla insan ölüb
Medianews.az "Report"-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə "Al Jazeera" Livanın Milli xəbər agentliyinə istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, İsrailin Tir dairəsinin Maarub şəhərində reydi nəticəsində altı nəfər ölüb. Qana şəhərinə hücum nəticəsində daha beş nəfər həlak olub.
Livan mənbələrinin məlumatına görə, İsrailin həmçinin Tefaxta şəhərinə hava hücumu nəticəsində azı 13 nəfər ölüb.
Agentlik həmçinin Əl-Bazuriye, Kalila, Bafliye, Klafiya, Kafra, Haris, Raçaf və Srebbin şəhərlərinə də hava hücumları barədə məlumat verib.

24 people have died as a result of airstrikes by Israel on southern Lebanon in recent hours.
Medianews.az, citing "Report," reports that "Al Jazeera," referring to Lebanon's National News Agency, has released this information.
According to the information, six people died as a result of a raid by Israel in the city of Maarub in the Tyre district. Another five people were killed as a result of an attack on the city of Qana.
According to Lebanese sources, at least 13 people died as a result of an airstrike by Israel on the city of Tefaxta.
The agency has also reported airstrikes on the cities of Al-Bazuriye, Kalila, Bafliye, Klafiya, Kafra, Haris, Raçaf, and Srebbin.