İsraildə azərbaycanlı fəhlə raket hücumu zamanı həlak olub -
Martın 9-u səhər İranın İsrailin Or Yəhud şəhərinə atdığı kasetli bombadan həlak olan iki nəfərin ad-soyadı açıqlanıb.
Medianews.az xəbər verir ki, İsrailin ingilisdilli “Times of İsrael” nəşri onların ad-soyadlarını belə göstərib: Amid Murtuzov və Rustam Qulomov.
Medianews.az bildirir ki, Amid Murtuzovun azərbaycanlı olduğu dəqiqləşib. Atasının adı Əlidir.
Artıq sosial şəbəkələrin Azərbaycan seqmentində Murtuzov Amid Əli oğlunu şəxsən tanıyanların təəssüf dolu açıqlamaları yer almaqdadır.
Amid Murtuzov
Rustam Qulomov ad-soyadı ilk baxışdan onun Mərkəzi Asiyanın keçmiş sovet respublikalarından olduğu təəssüratını doğurur. Lakin bu ad-soyad Rüstəm Qulamovdursa, onda azərbaycanlı da ola bilər.
“Times of İsrael” nəşri hər iki şəxsin 40 yaşlarında olduğunu, Petah Tıkva şəhərində yaşadığını, Or Yəhudda inşaatda fəhlə kimi çalışdığını, raket hücumu zamanı sığınacağa girmədiyini qeyd edir. Eyni tikinti sahəsində onlarca işçinin sığınacağa girdiyi üçün xilas olduğu da vurğulanır.
Or Yəhud İsrailin paytaxtı Tel-Əvivin də daxil olduğu mərkəzi dairədə, Ben Qurion Beynəlxalq Hava Limanı yaxınlığında, strateji mövqedə yerləşən bir şəhərdir.

Утром 9 марта были объявлены имена двух погибших от кассетной бомбы, сброшенной Ираном на израильский город Ор-Яхуд.
Medianews.az сообщает, что англоязычное издание Израиля «Times of Israel» указало их имена следующим образом: Амид Муртузов и Рустам Гуломов.
Medianews.az сообщает, что уточнено, что Амид Муртузов является азербайджанцем. Имя его отца – Али.
В азербайджанском сегменте социальных сетей уже публикуются полные сожаления заявления тех, кто лично знал Муртузова Амида Али оглу.
Амид Муртузов
Имя и фамилия Рустам Гуломов на первый взгляд создают впечатление, что он из бывших советских республик Центральной Азии. Однако, если это Рустэм Гуламов, то он также может быть азербайджанцем.
Издание «Times of Israel» сообщает, что обоим было около 40 лет, они жили в городе Петах Тиква, работали строителями в Ор-Яхуде, и во время ракетного обстрела не вошли в бомбоубежище. Отмечается, что десятки рабочих с той же строительной площадки вошли в укрытие и выжили.
Ор-Яхуд – город, расположенный в центральном округе Израиля, включающем столицу Тель-Авив, вблизи международного аэропорта Бен-Гурион, стратегически важное место.