İsrail Livan cənubunda yaşayış məntəqələrini hədəfə aldı:
İsrail ordusu “Hizbullah”la mübarizə məqsədilə Livanın cənubunda “tampon zona” yaratmaq üçün genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, orduya sərhədə yaxın yaşayış məntəqələrini dağıtmaq səlahiyyəti verilib. Nəticədə bölgədən 1 milyondan çox mülki əhali köç etmək məcburiyyətində qalıb.
Məlumata görə, əvvəlcə İsrail hava qüvvələri və topçuları intensiv bombardman həyata keçirib, daha sonra isə 91-ci diviziyası cənub-şərqdə yerüstü əməliyyatlara başlayıb. Həmçinin 146-cı ehtiyat diviziya cənub-qərbinə yerləşdirilib, 36-cı diviziya isə Rab əl-Talatin bölgəsində hücumlar həyata keçirir.
Təl-Əvivin qərarına görə, bu hərbi addım Livan hökumətinə qarşı təzyiq vasitəsi kimi də istifadə olunacaq.
Livan Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, 2 martdan bəri İsrail hücumlarında 850 nəfər ölüb, 2 105 nəfər yaralanıb. Afət İdarəsi isə zorla köç etdirilənlərin sayının 830 min nəfəri keçdiyini açıqlayıb.
Hücumlar həm hava, həm də dəniz yolu ilə davam edir və İsrailin cənubdakı işğalı genişləndirmək niyyətinin olduğ açıqlanıb.

The Israeli army has launched large-scale military operations to create a "buffer zone" in southern Lebanon to combat "Hezbollah".
Medianews.az reports that the army has been authorized to destroy settlements near the border. As a result, more than 1 million civilians in the area have been forced to evacuate.
According to the information, initially the Israeli air forces and artillery carried out intensive bombardment, and then the 91st division began ground operations in the southeast. Additionally, the 146th reserve division was deployed to the southwest, and the 36th division is conducting attacks in the Rab al-Talatin area.
According to Tel Aviv's decision, this military move will also be used as a means of pressure against the Lebanese government.
According to the Lebanese Ministry of Health, since March 2, 850 people have died and 2,105 have been injured in Israeli attacks. The Disaster Management Agency announced that the number of forcibly displaced persons has exceeded 830,000.
The attacks continue both by air and sea, and it has been announced that Israel intends to expand its occupation in the south.