İsrail Livan cənubunda yaşayış məntəqələrini hədəfə aldı:
İsrail ordusu “Hizbullah”la mübarizə məqsədilə Livanın cənubunda “tampon zona” yaratmaq üçün genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, orduya sərhədə yaxın yaşayış məntəqələrini dağıtmaq səlahiyyəti verilib. Nəticədə bölgədən 1 milyondan çox mülki əhali köç etmək məcburiyyətində qalıb.
Məlumata görə, əvvəlcə İsrail hava qüvvələri və topçuları intensiv bombardman həyata keçirib, daha sonra isə 91-ci diviziyası cənub-şərqdə yerüstü əməliyyatlara başlayıb. Həmçinin 146-cı ehtiyat diviziya cənub-qərbinə yerləşdirilib, 36-cı diviziya isə Rab əl-Talatin bölgəsində hücumlar həyata keçirir.
Təl-Əvivin qərarına görə, bu hərbi addım Livan hökumətinə qarşı təzyiq vasitəsi kimi də istifadə olunacaq.
Livan Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, 2 martdan bəri İsrail hücumlarında 850 nəfər ölüb, 2 105 nəfər yaralanıb. Afət İdarəsi isə zorla köç etdirilənlərin sayının 830 min nəfəri keçdiyini açıqlayıb.
Hücumlar həm hava, həm də dəniz yolu ilə davam edir və İsrailin cənubdakı işğalı genişləndirmək niyyətinin olduğ açıqlanıb.

Израиль нанес удары по населенным пунктам на юге Ливана:
Армия Израиля начала широкомасштабные военные операции на юге Ливана с целью создания "буферной зоны" для борьбы с "Хезболлой".
Как сообщает Medianews.az, армии предоставлено полномочие разрушать населённые пункты, расположенные близко к границе. В результате более 1 миллиона гражданского населения были вынуждены покинуть этот регион.
По сообщениям, сначала воздушные силы Израиля и артиллерия провели интенсивные бомбардировки, после чего 91-я дивизия начала операцию на земле на юго-востоке. Также 146-я резервная дивизия размещена на юго-западе, а 36-я дивизия проводит атаки в районе Раб эль-Талатин.
Согласно решению Тель-Авива, этот военный шаг также будет использоваться как средство давления на ливанское правительство.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, с 2 марта в результате израильских атак погибло 850 человек, 2 105 получили ранения. Управление по чрезвычайным ситуациям заявило, что число насильно переселённых превысило 830 тысяч человек.
Атаки продолжаются как по воздуху, так и морем, при этом было объявлено о намерении Израиля расширить оккупацию на юге.