İsrail Cənubi Livanı vurmağa hazırlaşır:
İsrail ordusu Livanın cənubundakı Nəbatiyyə əyalətində yerləşən 10 yaşayış məntəqəsinin sakinlərinə təcili evakuasiya çağırışı edib.
Bu barədə İsrail ordusunun ərəbdilli nümayəndəsi Avixay Edri sosial şəbəkədə paylaşım edib.
O bildirib ki, “Hizbullah” atəşkəs razılaşmasını pozmağa davam etdiyi üçün İsrail ordusu yaxın vaxtlarda həmin ərazilərə hava zərbələri endirəcək.
“Biz “Hizbullah”a qarşı qətiyyətli tədbirlər görməyə məcburuq. Təhlükəsizliyiniz naminə evlərinizi dərhal tərk edin və yaşayış məntəqələrindən ən azı bir kilometr uzaqlaşın”, - deyə o vurğulayıb.
"Hizbullah" ilə bağlı vəziyyətin gərginləşməsi fonunda bölgədə genişmiqyaslı hərbi əməliyyatların başlaya biləcəyi bildirilir.
“Asharq al-Awsat” nəşrinin məlumatına görə, sərhəddən 40 kilometr məsafədə yerləşən Cizzin, Nəbatiyyə və Sayda ətrafındakı ümumilikdə 95 şəhər və kəndin sakinləri də təhlükə altındadır.
Bundan başqa, İsrail ordusunun “Hizbullah”ın təchizat xətlərinin keçdiyi Qərbi Bəkaa bölgəsində də hərbi əməliyyatlara başladığı qeyd olunur./publika.az

Армия Израиля сделала срочный призыв к эвакуации жителей 10 населённых пунктов, расположенных в южной части Ливана в провинции Набатия.
Об этом в социальных сетях сообщил арабоязычный представитель армии Израиля Авихай Эдри.
Он заявил, что армия Израиля вскоре нанесёт авиаудары по этим территориям, поскольку «Хизбалла» продолжает нарушать соглашение о прекращении огня.
«Мы вынуждены принять решительные меры против “Хизбаллы”. Ради вашей безопасности немедленно покиньте свои дома и удалитесь как минимум на один километр от населённых пунктов», — подчеркнул он.
В связи с обострением ситуации с «Хизбаллой» сообщается о возможности начала масштабных военных операций в регионе.
Согласно информации издания «Asharq al-Awsat», жители в общей сложности 95 городов и деревень в районе Джиззин, Набатия и Саида, расположенных в 40 километрах от границы, также находятся под угрозой.
Кроме того, отмечается, что армия Израиля начала военные операции в Западной Бекаа, где проходят линии снабжения «Хизбаллы»./publika.az