İrəvanda MÜHARİBƏ bayrağı qaldıranlar –
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan və partiyasının qarşıdakı seçkilərdə əsas rəqibi aşağı-yuxarı bəlli. Bu – ev dustaqlığında olan erməni əsilli rusiyalı oliqarx-milyarder Samvel Karapetyan və onun təsis elədiyi “Güclü Ermənistan” hərəkatıdır.
Son rəy sorğuları da göstərir ki, hakim partiyadan sonra ən çox tərəfdarı olan Karapetyandır. Artıq o, seçkilərlə bağlı əsas əngəlin aradan qalxması üçün Rusiya və Kipr vətəndaşlığından imtina edəcəyini bildirib. Aprelin 23-ə, qeydiyyat müddəti bitənədək onun öz sözünü tutub-tutmayacağını isə görəcəyik. Əks halda, yerli MSK Karapetyanı seçkilərə buraxmaya bilər...
Hərçənd, belə bir ehtimal böyük deyil. Əsas da ona görə ki, hazırda sabiq prezident, “Ermənistan” blokunun başçısı Robert Köçəryan yox, məhz Samvel Karapetyan Rusiyanın "stavka" elədiyi əsas adamı sayılır. Daha bir səbəbə: keçmiş xunta rejiminin baş simvolu və ictimai nifrət obyekti Köçəryandan fərqli olaraq, Karapetyan erməni cəmiyyəti üçün bur növ “təzə və təmiz sima”dır. Üstəgəl, o, çox zəngin adamdır.
O da sirr deyil ki, aprelin 1-də Kremldə Nikol Paşinyanla görüşdə Putin doyasıyla Karapetyanın xahişini eləmişdi. Rusiyanın İrəvandakı səfiri Sergey Kopırkinin bu günlərdə Ermənistan MSK-sına getməsi də şübhəsiz, “Karapetyan məsələsi” ilə birbaşa bağlı olub.
Bu və digər səbəbdən Nikol Paşinyan yəqin ki, Samvel Karapetyanla bağlı açıq demarşa gedib bu təlatümlü dönəmdə Rusiyanı izafi yerə qıcıqlandırmaz. Və onun əsas adamına seçkilərdə qalib gəlməyi üstün tutar ki, 7 iyundan sonra ölkədə və beynəlxalq aləmdə legitimliyi şübhə doğurmasın...
Görünür, qeydiyyat probleminin olmayacağını zənn edən Karapetyan tərəfdarları bu səbəbə indidən bir neçə istiqamətdə fəallaşıblar. Az öncə İrəvanın mərkəzində keçirilən mitinq bu xüsusda diqqətçəkicidir. Məsələn, video-müraciətində milyarder erməni seçicilərə “rifahlı gələcək”, yüz minlərlə iş yeri vəd eləsə də, ölkənin 1 nömrəli problemindən – Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətləri qaydaya salmağın vacibliyindən heç nə söyləməyib. Əvəzində mifik “artsax xalqının hüquqlarından” danışıb.
Президент Группы компаний Ташир, основатель Клуба инвесторов Армении Самвел Карапетян - Sputnik Армения, 1920, 28.06.2025
Bundan əlavə, onun tərəfdarlarının yaydığı bəzi materiallarda Qarabağ yenidən Ermənistanın tərkib hissəsi olaraq göstərilir. Gələn məlumatlara görə, onlar hətta seçiciləri şirnikləndirmək üçün onlara pul paylamağa da başlayıblar. Qələbəsinə əmin olan qüvvə buna gedərmi? Artıq bir necə nəfər həbs də edilib...
Gözlənildiyi kimi, radikal müxalifətin bu qəbil hərəkətlənmələrinə Paşinyanın reaksiyası çox sərt olub. Baş nazir deyib ki, bəzi müxalifət qüvvələri ölkəni və xalqı “dağıdıcı avantüraya” sürükləmək istəyir, Ermənistanın yalnız beynəlxalq səviyyədə tanınmış 29 743 kvadrat kilometrlik ərazisi ilə məhdudlaşmamalı olduğunu söyləyir və bu yanaşmanı açıq şəkildə təbliğ edirlər.
“Bu gün müxalifət qüvvələri Qarabağı və ətraf bölgələri təsvir edən xəritələr, eləcə də onları simvolizə edən bayraqları qaldırırlar. Bu məntiqin davamı qaçılmaz müharibə deməkdir. Məhz buna görə insanlar (Azərbaycanla) sülh uğrunda ayağa qalxmalıdırlar, çünki bu, onların sülhüdür və ona hər hansı müdaxilə fəlakətə bərabərdir”, - Paşinyan vurğulayıb və xəbərdarlıq edib ki, Ermənistan bu cür siyasətin ağır nəticələrini artıq öz tarixində yaşayıb. Sonda isə vurğulayıb ki, regionda sülhün qorunmasının tək şərti beynəlxalq hüquqa əsaslanan yanaşmadır.
Yəni yenə 29.7 kvadrat kilometrlik ərazidən kənara çıxmamaq imperativi. Çünki qoltuq altında daşla sülh və barışıq olmur! “Artsax”ın əski parçasını müharibə bayrağına çevirənlərə isə cavabımız tərəddüdsüz və misli ilə olacaq...

Премьер-министр Армении Никол Пашинян и основной соперник его партии на предстоящих выборах более-менее известны. Это — армено-российский олигарх-миллиардер Самвел Карапетян, находящийся под домашним арестом, и движение «Сильная Армения», основанное им.
Последние соцопросы также показывают, что после правящей партии у Карапетяна наибольшее количество сторонников. Уже сейчас он заявил, что ради устранения основного препятствия для участия в выборах готов отказаться от российского и кипрского гражданств. До 23 апреля, когда истекает срок регистрации, мы увидим, сдержит ли он слово. В противном случае местная ЦИК может не допустить Карапетяна к выборам...
Хотя такая вероятность невелика. Прежде всего потому, что сейчас основным человеком, на которого делает ставку Россия, считается не бывший президент, лидер блока «Армения» Роберт Кочарян, а именно Самвел Карапетян. Еще одна причина: в отличие от Кочаряна, который для общества — символ прошлого хунты и объект общественной неприязни, Карапетян — своего рода «новое и чистое лицо» для армянского общества. Кроме того, он очень богатый человек.
Также не секрет, что на встрече в Кремле 1 апреля Путин полностью учел просьбу Карапетяна, сделанную премьеру Николу Пашиняну. Несомненно, поездка посла России в Ереване Сергея Копырина в местную ЦИК этим днях напрямую связана с «делом Карапетяна».
По этой и другим причинам Никол Пашинян, вероятно, сделает открытый демарш по поводу Самвела Карапетяна и в этот турбулентный период не будет лишний раз раздражать Россию. И выберет, чтобы его главный человек победил на выборах, чтобы после 7 июня легитимность в стране и в международном сообществе не вызывала сомнений...
Похоже, что сторонники Карапетяна, рассчитывая на отсутствие проблем с регистрацией, уже начали активизироваться в нескольких направлениях. Недавний митинг в центре Еревана примечателен в этом отношении. Например, в видеообращении миллиардер обещал армянским избирателям «процветающее будущее», сотни тысяч рабочих мест, но ничего не сказал об одном главном вопросе страны — необходимости нормализации отношений с Азербайджаном и Турцией. Вместо этого он говорил о мифических «правах народа Арцаха».
Президент Группы компаний Ташир, основатель Клуба инвесторов Армении Самвел Карапетян - Sputnik Армения, 1920, 28.06.2025
Кроме того, в некоторых материалах, распространяемых его сторонниками, Карабах представлен как вновь входящая в состав Армении территория. По поступающей информации, они даже начали раздавать деньги избирателям для их подкупа. Подойдет ли сила, уверенная в победе, на такой шаг? Уже несколько человек арестованы...
Как и ожидалось, премьера Пашиняна реакция на такую активность радикальной оппозиции была очень жесткой. Глава правительства заявил, что некоторые оппозиционные силы пытаются втянуть страну и народ в «разрушительную авантюру», заявляя, что Армения не должна ограничиваться международно признанной территорией в 29 743 квадратных километра, и открыто продвигают такую позицию.
«Сегодня оппозиционные силы поднимают карты, изображающие Карабах и прилегающие районы, а также флаги, символизирующие их. Продолжение этой логики неизбежно ведет к войне. Именно поэтому граждане должны встать на защиту мира, потому что это их мир, и любое вмешательство в него равносильно катастрофе», — подчеркнул Пашинян и предупредил, что Армения уже переживала тяжелые последствия такой политики в своей истории. В заключение он отметил, что единственным условием для сохранения мира в регионе является подход, основанный на международном праве.
То есть вновь императив — не выходить за пределы 29,7 тысяч квадратных километров. Потому что мир и согласие не держатся на камне под мышкой! Ответ нашим противникам, превращающим старую территорию «Арцаха» в флаг войны, будет беспрекословным и непревзойденным...