İranın İsrailə endirdiyi zərbələr nəticəsində
"Ramat Qandakı hadisə yerində tibb işçiləri ağır qəlpə yaraları alan bir kişi və bir qadının ölümünü təsdiqləyiblər", - deyə paylaşımda qeyd olunub.
Bundan əlavə tibbi yardım maşınının artilleriya atəşi nəticəsində zədələndiyi də bildirib.
Qeyd edək ki, bir müddət əvvəl İsrail Müdafiə Qüvvələrindən (SAXAL) İrandan raket hücumuna dair məlumat paylaşılıb.
"Axtarış və xilasetmə xidmətləri İsrailin bir neçə ərazisində işləyirlər. Orada dağıntıların olması barədə məlumatlar var. Əhaliyə bu ərazilərdə toplaşmaqdan çəkinmək tövsiyə olunur", - deyə SAXAL-dan bildirilib.
Bundan başqa İsrail Dəmir Yolları şirkəti Tel-Əvivdəki mərkəzi Savidor dəmir yolu stansiyasında dağıntıların olduğu barədə məlumat yayıb. Qatarların hərəkəti dayandırılıb./oxu.az

As a result of the strikes Iran launched on Israel
Israel's National Medical Service reported that two people were killed in the center of the country during an attack by Iran.
This information was provided on the medical service's "Telegram" channel.
"Medical workers at the scene in Ramat Gan confirmed the death of a man and a woman who suffered severe shrapnel wounds," the post stated.
Additionally, it was reported that a medical aid vehicle was damaged as a result of artillery fire.
It should be noted that some time ago, the Israel Defense Forces (IDF) shared information about a rocket attack from Iran.
"Search and rescue services are operating in several areas of Israel. There are reports of damage in those locations. The public is advised to avoid gathering in these areas," the IDF stated.
Furthermore, Israel Railways company announced that there is damage at the central Savidor railway station in Tel Aviv. Train movement has been suspended./oxu.az