İran tərəfindən öldürüldüyü deyilən
İran mediasında İsrailin Baş naziri Binyamin Netanyahunun sui-qəsd nəticəsində öldürüldüyü barədə iddialar yayılıb. Məlumatlarda onun bir neçə gündür ictimaiyyət qarşısına çıxmaması və yaşayış yerinin ətrafında təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsinin bu iddialara səbəb olduğu bildirilib.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, həmçinin ABŞ-nin Yaxın Şərq üzrə elçisi Steve Witkoff və Jared Kushnerin İsrailə planlaşdırılan səfərlərinin ləğv edilməsi də müxtəlif ehtimalların irəli sürülməsinə səbəb olub. İran mediası bununla yanaşı İsrailin milli təhlükəsizlik naziri Itamar Ben-Gvir və baş nazirin qardaşı Iddo Netanyahunun hücumlarda öldürüldüyünü, lakin bu məlumatın gizlədildiyini iddia edib.
Lakin yayılan xəbərlərdən bir neçə saat sonra Binyamin Netanyahu ictimaiyyət qarşısına çıxaraq Milli Səhiyyə Təcili Yardım Əməliyyatları Mərkəzini ziyarət edib.
Baş nazir burada çıxış edərək bu sözləri deyib:
"Məqsədimiz İran xalqının zülm boyunduruğundan azad olmasına imkan yaratmaqdır. Nəticədə bu, onların öz seçimidir. Lakin indiyədək atdığımız addımlarla Tehran rejiminə ciddi zərbə vurmuşuq".

В иранских СМИ распространились заявления о том, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху был убит в результате покушения. В сообщениях говорится, что причиной таких слухов стали его отсутствие на публике в течение нескольких дней и усиление мер безопасности вокруг его места жительства.
Согласно информации MediaNews.az со ссылкой на Milli.Az, также отмена запланированных поездок в Израиль спецпосланника США по Ближнему Востоку Стива Уиткоффа и Джареда Кушнера вызвала различные предположения. При этом иранские СМИ утверждают, что министр национальной безопасности Израиля Итамар Бен-Гвир и брат премьер-министра Иддо Нетаньяху были убиты в ходе атак, но эта информация была скрыта.
Однако через несколько часов после распространения этих новостей Биньямин Нетаньяху появился на публике и посетил Национальный центр экстренной медицинской помощи.
Премьер-министр выступил там с речью и сказал следующее:
"Наша цель — дать народу Ирана возможность освободиться от ига угнетения. В конце концов, это их собственный выбор. Но шагами, которые мы предпринимаем до сих пор, мы нанесли серьезный удар режиму в Тегеране".