İran idmançılara qadağan etdi:
Medianews.az xəbər verir ki, İran İdman Nazirliyi bu qərarı iranlı idmançıların təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıqla izah edib.
Lakin girişin qadağan olunduğu konkret ölkələrin adı açıqlanmayıb.
Nazirliyin mətbuat xidmətinin “Reuters” agentliyinə verdiyi açıqlamada deyilir: "Düşmən hesab edilən və İran idmançılarının və komanda üzvlərinin təhlükəsizliyini təmin edə bilməyən ölkələrdə milli və klub komandalarının iştirakı növbəti xəbərdarlığa qədər qadağandır".
Nazirlik həmçinin əlavə edib ki, klublar və İran Futbol Federasiyası oyun məkanlarının köçürülməsi barədə Asiya Futbol Konfederasiyasına məlumat verməlidir.
Xatırladaq ki, İran milli komandası 11 iyun - 19 iyul tarixlərində ABŞ, Kanada və Meksikada keçiriləcək 2026-cı il Dünya Kubokuna vəsiqə qazanıb. Qrup mərhələsində iranlıların Yeni Zelandiya, Belçika və Misirlə qarşılaşması planlaşdırılır və bütün oyunlar ABŞ-da keçiriləcək.
Daha əvvəl İran Futbol Federasiyasının prezidenti Mehdi Tac 2026-cı il Dünya Kubokunun qrup mərhələsi oyunlarının Meksikaya köçürülməsi ilə bağlı danışıqların aparıldığını açıqlamışdı./publika.az

Iran banned athletes:
Medianews.az reports that the Iranian Ministry of Sports explained this decision with concerns about the safety of Iranian athletes.
However, the specific countries where entry is prohibited have not been disclosed.
In a statement given by the ministry's press service to the "Reuters" agency, it says: "Participation of national and club teams in countries considered enemies and unable to ensure the safety of Iranian athletes and team members is banned until further notice."
The ministry also added that clubs and the Iranian Football Federation must inform the Asian Football Confederation about the relocation of game venues.
It should be recalled that the Iranian national team has qualified for the 2026 World Cup, which will be held from June 11 to July 19 in the USA, Canada, and Mexico. In the group stage, Iranians are scheduled to face New Zealand, Belgium, and Egypt, and all matches will be held in the USA.
Previously, Mehdi Taj, president of the Iranian Football Federation, had announced that negotiations were underway regarding moving the group stage games of the 2026 World Cup to Mexico./publika.az