İran idmançılara qadağan etdi:
Medianews.az xəbər verir ki, İran İdman Nazirliyi bu qərarı iranlı idmançıların təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıqla izah edib.
Lakin girişin qadağan olunduğu konkret ölkələrin adı açıqlanmayıb.
Nazirliyin mətbuat xidmətinin “Reuters” agentliyinə verdiyi açıqlamada deyilir: "Düşmən hesab edilən və İran idmançılarının və komanda üzvlərinin təhlükəsizliyini təmin edə bilməyən ölkələrdə milli və klub komandalarının iştirakı növbəti xəbərdarlığa qədər qadağandır".
Nazirlik həmçinin əlavə edib ki, klublar və İran Futbol Federasiyası oyun məkanlarının köçürülməsi barədə Asiya Futbol Konfederasiyasına məlumat verməlidir.
Xatırladaq ki, İran milli komandası 11 iyun - 19 iyul tarixlərində ABŞ, Kanada və Meksikada keçiriləcək 2026-cı il Dünya Kubokuna vəsiqə qazanıb. Qrup mərhələsində iranlıların Yeni Zelandiya, Belçika və Misirlə qarşılaşması planlaşdırılır və bütün oyunlar ABŞ-da keçiriləcək.
Daha əvvəl İran Futbol Federasiyasının prezidenti Mehdi Tac 2026-cı il Dünya Kubokunun qrup mərhələsi oyunlarının Meksikaya köçürülməsi ilə bağlı danışıqların aparıldığını açıqlamışdı./publika.az

Иранское правительство запретило спортивным командам путешествовать в страны, считающиеся враждебными.
Medianews.az сообщает, что Министерство спорта Ирана объяснило это решение заботой о безопасности иранских спортсменов.
Однако конкретные страны, для которых введён запрет на въезд, не были названы.
В заявлении пресс-службы министерства агентству «Reuters» говорится: «Участие национальных и клубных команд в странах, считающихся враждебными и неспособными обеспечить безопасность иранских спортсменов и членов команды, запрещено до дальнейших предупреждений».
Министерство также добавило, что клубы и Иранская федерация футбола должны информировать Азиатскую футбольную конфедерацию о переносе мест проведения матчей.
Напомним, что национальная сборная Ирана квалифицировалась на Чемпионат мира 2026 года, который пройдёт с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике. На групповом этапе иранцы планируют сыграть с Новой Зеландией, Бельгией и Египтом, при этом все игры пройдут в США.