İran Hörmüz boğazında nəzarəti
“Reuters“ xəbər verir ki, bu addım ABŞ Prezidenti Donald Trampın hücumların qeyri-müəyyən müddətə dayandırıldığını elan etməsindən sonra atılıb.
Qeyd edək ki, iki həftə əvvəl əldə olunmuş atəşkəsin müddətinin bitməsinə baxmayaraq, onun uzadılıb-uzadılmadığı qeyri-müəyyən olaraq qalır.
Tramp administrasiyası atəşkəsi uzatmaq niyyətini açıqlasa da, İran rəsmiləri bu qərarla razılaşdıqlarını təsdiqləməyiblər.
Xatırladaq ki, Tehran ABŞ-ın İranın dəniz ticarətinə qarşı tətbiq etdiyi blokadanı tənqid edib və bunun müharibə aktı kimi qiymətləndirildiyini bildirib. İran parlamentinin sədri Mohammad Baqer Qalibaf qeyd edib ki, blokada aradan qaldırılmadan tam atəşkəs mümkün deyil./apa

Иран контролирует Ормузский пролив
Как сообщает "Reuters", этот шаг был сделан после того, как президент США Дональд Трамп объявил о приостановке атак на неопределённый срок.
Отметим, что несмотря на то, что срок перемирия, достигнутого две недели назад, истёк, остаётся неясным, будет ли оно продлено.
Администрация Трампа заявила о намерении продлить перемирие, однако иранские официальные лица не подтвердили согласие с этим решением.
Напомним, что Тегеран критиковал морскую блокаду США, направленную против иранской морской торговли, и заявил, что рассматривает её как акт войны. Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф отметил, что полноценное перемирие невозможно без снятия блокады./apa