İran Hörmüz boğazında nəzarəti
“Reuters“ xəbər verir ki, bu addım ABŞ Prezidenti Donald Trampın hücumların qeyri-müəyyən müddətə dayandırıldığını elan etməsindən sonra atılıb.
Qeyd edək ki, iki həftə əvvəl əldə olunmuş atəşkəsin müddətinin bitməsinə baxmayaraq, onun uzadılıb-uzadılmadığı qeyri-müəyyən olaraq qalır.
Tramp administrasiyası atəşkəsi uzatmaq niyyətini açıqlasa da, İran rəsmiləri bu qərarla razılaşdıqlarını təsdiqləməyiblər.
Xatırladaq ki, Tehran ABŞ-ın İranın dəniz ticarətinə qarşı tətbiq etdiyi blokadanı tənqid edib və bunun müharibə aktı kimi qiymətləndirildiyini bildirib. İran parlamentinin sədri Mohammad Baqer Qalibaf qeyd edib ki, blokada aradan qaldırılmadan tam atəşkəs mümkün deyil./apa

Iran control in the Hormuz Strait
"Reuters" reports that this move was made after US President Donald Trump announced the indefinite suspension of attacks.
It should be noted that despite the expiration of the ceasefire agreed upon two weeks ago, it remains unclear whether it has been extended or not.
Although the Trump administration has expressed its intention to extend the ceasefire, Iranian officials have not confirmed their agreement with this decision.
Recall that Tehran criticized the blockade imposed by the US against Iran's maritime trade and stated that it is considered an act of war. The Speaker of the Iranian Parliament, Mohammad Baqer Qalibaf, noted that a complete ceasefire is not possible without lifting the blockade./apa