İran daha 20 neft tankerinin Hörmüzdən keçməsinə
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, o, Floridadakı malikanəsindən Vaşinqtona dönərkən təyyarəsində jurnalistlərin bu barədə suallarını cavablandırıb: "Bu gün bizə daha bir hədiyyə verdilər. Bizə 20 gəmi neft verdilər ki, onun daşınması sabah başlayacaq".
Tramp bu zaman İranın Hörmüz boğazından keçməsinə icazə verdiyi tankerləri nəzərdə tutduğunu da açıqlayıb.
inancial Times qəzetinə verdiyi müsahibədə isə o bildirib ki, Vaşinqtonun İranın neft sənayesinə nəzarəti ələ keçirməsini istəyir: "Düzünü desəm, mən ən çox İrandan neft götürmək istərdim, amma ABŞ-dakı bəzi axmaq insanlar deyirlər ki, "Bunu niyə edirsiniz?" Amma onlar axmaq insanlardır".
26 martda keçirilən kabinet iclasında Amerika lideri həmçinin qeyd edib ki, o, ABŞ-ın İran neftinə nəzarətinin mümkün hərəkətlərdən biri olduğuna inanır: "Bu, seçimlərdən biridir".

Iran allows 20 more oil tankers to pass through Hormuz has given permission
US President Donald Trump stated that the Iranian authorities will provide the US with 20 oil tankers.
Medianews.az citing Musavat.com reports that he answered journalists' questions about this on his plane while returning from his mansion in Florida to Washington: "Today they gave us another gift. They gave us 20 oil ships, and their transportation will begin tomorrow."
Trump also explained that he meant the tankers which Iran allowed to pass through the Strait of Hormuz.
In an interview with the Financial Times, he stated that Washington wants to take control over Iran's oil industry: "To be honest, I would most like to import oil from Iran, but some stupid people in the US say, 'Why do you do this?' But they are stupid people."
At the cabinet meeting held on March 26, the American leader also noted that he believes the US's control over Iranian oil is one of the possible actions: "This is one of the choices."