İran daha 20 neft tankerinin Hörmüzdən keçməsinə
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, o, Floridadakı malikanəsindən Vaşinqtona dönərkən təyyarəsində jurnalistlərin bu barədə suallarını cavablandırıb: "Bu gün bizə daha bir hədiyyə verdilər. Bizə 20 gəmi neft verdilər ki, onun daşınması sabah başlayacaq".
Tramp bu zaman İranın Hörmüz boğazından keçməsinə icazə verdiyi tankerləri nəzərdə tutduğunu da açıqlayıb.
inancial Times qəzetinə verdiyi müsahibədə isə o bildirib ki, Vaşinqtonun İranın neft sənayesinə nəzarəti ələ keçirməsini istəyir: "Düzünü desəm, mən ən çox İrandan neft götürmək istərdim, amma ABŞ-dakı bəzi axmaq insanlar deyirlər ki, "Bunu niyə edirsiniz?" Amma onlar axmaq insanlardır".
26 martda keçirilən kabinet iclasında Amerika lideri həmçinin qeyd edib ki, o, ABŞ-ın İran neftinə nəzarətinin mümkün hərəkətlərdən biri olduğuna inanır: "Bu, seçimlərdən biridir".

Президент США Дональд Трамп заявил, что иранские власти предоставят США 20 танкеров с нефтью.
Medianews.az со ссылкой на Musavat.com сообщает, что, возвращаясь из своего поместья во Флориде в Вашингтон, он ответил на вопросы журналистов по этому поводу в своем самолете: "Сегодня нам сделали еще один подарок. Нам дали 20 судов с нефтью, и ее транспортировка начнется завтра".
Трамп при этом уточнил, что имел в виду танкеры, которым Иран разрешил пройти через Ормузский пролив.
В интервью газете Financial Times он заявил, что Вашингтон хочет взять под контроль нефтяную промышленность Ирана: "Честно говоря, я бы хотел получать из Ирана больше нефти, но некоторые глупцы в США говорят: 'Зачем вы это делаете?' Но они - глупые люди".
26 марта на заседании кабинета министров американский лидер также отметил, что считает контроль США над иранской нефтью одним из возможных действий: "Это один из вариантов".