İnterpol xətti ilə axtarılan şəxs Azərbaycana
Baş Prokurorluğun Monteneqro Ədliyyə Nazirliyinə sorğusu və beynəlxalq prosedurlara uyğun tələb olunan sənədlərin təqdimatından sonra aparılan danışıqlar nəticəsində Podqoritsa Ali Məhkəməsi tərəfindən Azərbaycan vətəndaşı Süleymanov Hidayət Nemət oğlunun sadələşdirilmiş ekstradisiya proseduru əsasında ölkəmizə təhvil verilməsinə razılıq verilib.
Bildirilib ki, Sumqayıt şəhər polis idarəsi tərəfindən istintaqı aparılan cinayət işi üzrə Hidayət Süleymanov özgənin əmlakını etibardan sui-istifadə etmə və aldatma yolu ilə ələ keçirmək məqsədi ilə özünü vəzifəli şəxs kimi təqdim edərək zərərçəkmişin anasının adına olan torpaq sahəsində ev tikintisi və dövlət orqanlarından icazələr daxil olmaqla bütün işlərin görüləcəyi barədə yalan vəd verib aldadıb və zərərçəkmiş şəxsə xeyli miqdarda ziyan vurmaqla dələduzluq etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Bu səbəbdən Hidayət Süleymanovun dələduzluq cinayət əməlini törətməkdə təqsirləndirilməsinə dair qərar qəbul olunub və o, istintaqdan yayınaraq gizləndiyinə görə Bakıda İnterpolun Milli Mərkəzi Bürosu vasitəsilə barəsində beynəlxalq axtarış elan edilib, keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində o, Monteneqro ərazisində müəyyən edilərək saxlanılıb.
Hazırda Hidayət Süleymanovun ölkəmizə gətirilməsi istiqamətində Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti tərəfindən tədbirlər görülür.
Eyni zamanda, Baş Prokurorluq axtarışda olan şəxslərin xarici ölkələrdə müəyyən edilməsi və onların Azərbaycan Respublikasına gətirilməsi məqsədilə xarici tərəfdaş qurumlarla, o cümlədən İnterpol ilə sıx əməkdaşlığı davam etdirir.

После запроса Генеральной прокуратуры Азербайджана в Министерство юстиции Черногории и предоставления необходимых документов в соответствии с международными процедурами, Высший суд Подгорицы согласился на передачу гражданина Азербайджана Хидаята Сулейманова, сына Немета, нашей стране в упрощённом порядке экстрадиции.
Как сообщает Medianews.az, об этом проинформировала Генеральная прокуратура.
Указано, что по уголовному делу, расследуемому полицией города Сумгайыт, в отношении Хидаята Сулейманова установлены обоснованные подозрения в мошенничестве, заключается в том, что он, злоупотребляя доверием и вводя в заблуждение для завладения чужим имуществом, выдавал себя за должностное лицо, обещал проведение всех работ, включая строительство дома на земельном участке, принадлежащем матери пострадавшего, и оформление разрешений от государственных органов, тем самым причинив значительный ущерб пострадавшему.
Поэтому было принято решение обвинить Хидаята Сулейманова в совершении мошеннического преступления. Поскольку он скрывался, уклоняясь от следствия, по нему был объявлен международный розыск через Национальный центр Интерпола в Баку. В ходе проведённых оперативно-розыскных мероприятий он был обнаружен и задержан на территории Черногории.
В настоящее время Министерство юстиции через Пени тенциарную службу предпринимает меры по возвращению Хидаята Сулейманова в нашу страну.
Одновременно, Генеральная прокуратура продолжает тесное сотрудничество с зарубежными партнёрскими организациями, в том числе с Интерполом, с целью обнаружения разыскиваемых лиц за рубежом и их возвращения в Азербайджанскую Республику.