İnsan alverinə görə 10 nəfər axtarılır
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin İnsan hüquqları, Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitələrinin bugünkü birgə iclasında müzakirə olunan insan alverinə qarşı mübarizə üzrə Milli Koordinatorun illik məlumatında öz əksini tapıb.
Bildirilib ki, hazırda insan alveri cinayəti törətməkdə təqsirləndirilən 10 (-1) şəxsin "Interpol” kanalları ilə beynəlxalq axtarışı davam etdirilir.
Onlardan 7-nin Türkiyədə, 1-nin Pakistanda, 1-nin Rusiya Federasiyasında, 1-nin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində gizləndiyi ehtimal olunur.//Trend

Currently, the search for 10 people suspected of committing the crime of human trafficking continues.
Medianews.az reports that this was reflected in the annual report of the National Coordinator on combating human trafficking, discussed at today's joint meeting of the Human Rights, Legal Policy, and State Building Committees of the National Assembly.
It was reported that the international search through "Interpol" channels for 10 (-1) individuals suspected of committing the crime of human trafficking is ongoing.
It is presumed that 7 of them are hiding in Turkey, 1 in Pakistan, 1 in the Russian Federation, and 1 in the United Arab Emirates. //Trend