İddia: “Putin sarayı”nın tikintisindən qalan milyardlar Kabayevanın fondlarına ianə edilib
Rusiyanın Krasnodar diyarında yerləşən və xalq arasında “Putinin sarayı” kimi tanınan kompleksin inşaatı ilə bağlı yeni iddialar üzə çıxıb.
Medianews.az bildirir ki, “Putinin sarayı” Qara dəniz sahilində, kurort şəhəri olan Gəlinciyin ərazisində yerləşir.
2024-cü ildə Rusiyada həbsdə zəhərlənmədən dünyasını dəyişmiş müxalif siyasətçi Aleksey Navalnının tərəfdarlarından ibarət qrupun apardığı, nəticələri 2026-cı ilin fevralında ictimaiyyətə açıqlanan araşdırmada iddia olunur ki, “Putinin sarayı”nın tikintisi üçün büdcə əsasən kreditlər yolu formalaşıb.
Araşdırmada vurğulanır ki, tikinti 2023-cü ildə başa çatandan sonra büdcədə 6,5 milyard rubl vəsait qalıb. Həmin vəsait isə gimnast Alina Kabayevanın fondlarına ianə edilib. Fondlardan birinin hesabına 3 milyard, digərinin hesabına 3,5 milyard rubl köçürülüb.
Araşdırma müəllifləri onu da iddia edirlər ki, Alina Kabayevanın fondlarına köçürülən vəsaitin əsas hissəsi depozit hesablarına yerləşdirilib. Yəni həmin vəsaitlərdən iri həcmdə faiz gəliri əldə olunur.
İddialara görə, Alina Kabayeva Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə yaxın münasibətdədir və Putinin kiçik uşaqlarının anasıdır.

В Краснодарском крае России появились новые обвинения, связанные со строительством комплекса, который в народе известен как "Дворец Путина".
Medianews.az сообщает, что "Дворец Путина" расположен на побережье Чёрного моря, в курортном городе Геленджике.
В исследовании, проведённом группой сторонников оппозиционного политика Алексея Навального, умершего в 2024 году в России в заключении от отравления, и результаты которого были обнародованы в феврале 2026 года, утверждается, что бюджет строительства "Дворца Путина" в основном формировался за счёт кредитов.
В исследовании подчёркивается, что после завершения строительства в 2023 году на бюджете осталось 6,5 миллиарда рублей. Эти средства были перечислены в фонды гимнастки Алины Кабаевой. На счёт одного из фондов было переведено 3 миллиарда, на счёт другого — 3,5 миллиарда рублей.
Авторы исследования также утверждают, что основная часть перечисленных средств на фонды Алины Кабаевой размещена на депозитных счетах, то есть с этих средств получают значительный доход в виде процентов.
По утверждениям, Алина Кабаева находится в близких отношениях с президентом России Владимиром Путиным и является матерью его малолетних детей.