İddia: “Putin sarayı”nın tikintisindən qalan milyardlar Kabayevanın fondlarına ianə edilib
Rusiyanın Krasnodar diyarında yerləşən və xalq arasında “Putinin sarayı” kimi tanınan kompleksin inşaatı ilə bağlı yeni iddialar üzə çıxıb.
Medianews.az bildirir ki, “Putinin sarayı” Qara dəniz sahilində, kurort şəhəri olan Gəlinciyin ərazisində yerləşir.
2024-cü ildə Rusiyada həbsdə zəhərlənmədən dünyasını dəyişmiş müxalif siyasətçi Aleksey Navalnının tərəfdarlarından ibarət qrupun apardığı, nəticələri 2026-cı ilin fevralında ictimaiyyətə açıqlanan araşdırmada iddia olunur ki, “Putinin sarayı”nın tikintisi üçün büdcə əsasən kreditlər yolu formalaşıb.
Araşdırmada vurğulanır ki, tikinti 2023-cü ildə başa çatandan sonra büdcədə 6,5 milyard rubl vəsait qalıb. Həmin vəsait isə gimnast Alina Kabayevanın fondlarına ianə edilib. Fondlardan birinin hesabına 3 milyard, digərinin hesabına 3,5 milyard rubl köçürülüb.
Araşdırma müəllifləri onu da iddia edirlər ki, Alina Kabayevanın fondlarına köçürülən vəsaitin əsas hissəsi depozit hesablarına yerləşdirilib. Yəni həmin vəsaitlərdən iri həcmdə faiz gəliri əldə olunur.
İddialara görə, Alina Kabayeva Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə yaxın münasibətdədir və Putinin kiçik uşaqlarının anasıdır.

New allegations have emerged regarding the construction of the complex located in Russia's Krasnodar region, known among the public as the "Putin Palace."
Medianews.az reports that the "Putin Palace" is situated on the Black Sea coast, in the area of Gelendzhik, a resort city.
According to an investigation conducted by a group consisting of supporters of opposition politician Aleksey Navalny, who died in 2024 in Russia while in custody due to poisoning, the results of which were made public in February 2026, it is alleged that the budget for the construction of the "Putin Palace" was mainly formed through loans.
The investigation emphasizes that after the construction was completed in 2023, 6.5 billion rubles remained in the budget. This amount was then donated to the funds of gymnast Alina Kabaeva. 3 billion rubles were transferred to the account of one fund, and 3.5 billion rubles to the account of another.
The authors of the investigation also claim that the majority of the funds transferred to Alina Kabaeva's funds were placed in deposit accounts. That is, a large amount of interest income is generated from these funds.
According to the allegations, Alina Kabaeva is in close relationship with Russian President Vladimir Putin and is the mother of Putin's younger children.