Hörmüzə alternativ yol tapıldı:
ABŞ-İsrail və İran münaqişəsi davam edərkən qlobal enerji böhranının dərinləşdiyi bir dövrdə Hörmüz boğazına alternativ yolların axtarışı sürətlənir. Bu müstəvidə Yaxın Şərqdə uzun illərdir istifadəsiz qalan enerji marşrutu yenidən gündəmə gətirilib.
Bu barədə “The New York Times” nəşri məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Suriya prezidenti Əhməd Əl Şaraa Körfəz bölgəsindən Aralıq dənizinə, oradan isə Avropaya uzanan yeni quru əsaslı enerji dəhlizi planı irəli sürüb. Bu təşəbbüs Hörmüz boğazından asılılığı azaltmağı hədəfləyir.
Planın mərkəzində 1947-1950-ci illərdə inşa edilən Trans-Ərəbistan Boru Kəməri yer alır. Səudiyyə Ərəbistanının Abqaiq yataqlarından Livanın Sidon limanına qədər uzanan 1214 kilometrlik bu xəttin gündəlik ötürmə gücü 500 min barel olub. Boru kəməri 1983-cü ildə Livandakı vətəndaş müharibəsi səbəbindən fəaliyyətini dayandırıb.
Suriya rəhbərliyi 40 ildən artıqdır fəaliyyətsiz qalan bu kəmərin bərpasını və alternativ enerji marşrutu kimi istifadəsini nəzərdən keçirir.
Qeyd edək ki, hazırda Səudiyyə Ərəbistanı, İraq və BƏƏ müxtəlif boru kəmərləri ilə alternativ ixrac marşrutlarını genişləndirsə də, mütəxəssislər bu xətlərin heç birinin təkbaşına Hörmüz boğazını əvəz edə bilməyəcəyini vurğulayır.//Publika.az

An alternative route to Hormuz was found:
While the US-Israel and Iran conflict continues and the global energy crisis deepens, the search for alternative routes to the Hormuz Strait is accelerating. Within this framework, a long-unused energy route in the Middle East has been brought back to the agenda.
The New York Times publication has reported on this matter.
It was stated that Syrian President Ahmad al-Sharaa has proposed a new land-based energy corridor extending from the Gulf region to the Mediterranean Sea, and from there to Europe. This initiative aims to reduce dependence on the Hormuz Strait.
At the center of the plan is the Trans-Arabian Pipeline, which was built between 1947-1950. This pipeline, stretching 1214 kilometers from Saudi Arabia’s Abqaiq fields to Lebanon’s Sidon port, had a daily transmission capacity of 500,000 barrels. The pipeline ceased operations in 1983 due to the civil war in Lebanon.
The Syrian leadership is considering the restoration of this pipeline, which has been inactive for over 40 years, and its use as an alternative energy route.
It should be noted that although Saudi Arabia, Iraq, and the UAE are expanding alternative export routes through various pipelines, experts emphasize that none of these routes alone could entirely replace the Hormuz Strait. // Publika.az