Hasan Sözbilir: “Zəlzələ fırtınası yaşana bilər”
Musavat.com xəbər verir ki, Türkiyənin Balıkəsir vilayətinin Sındırgı rayonunda 6,1 bal gücündə zəlzələ baş verib. Güclü təkanlar İstanbul da daxil olmaqla Marmara və Egey bölgələrindəki bir çox vilayətlərdə hiss olunub.
Naci Görür: “Zədələnmiş binalardan uzaq durun”
Türkiyənin tanınmış seysmoloqu Prof. Dr. Naci Görür zəlzələdən sonra sosial şəbəkədə paylaşım edərək vətəndaşlara xəbərdarlıq edib:
“Aktaş–Sındırgı (Balıkəsir) bölgəsində zəlzələ baş verib. Bu ərazi Gediz qırılma sisteminin bir hissəsidir. Qırılma parçalanmaqda davam edir və yeni seysmik hərəkətlər yaradır. Hasarlı evlərdən uzaq durun”.
Ekspertin sözlərinə görə, bölgə aktiv seysmik zonada yerləşir və zədələnmiş tikililərdə qalmaq ciddi risk yaradır.
Hasan Sözbilir: “zəlzələ fırtınası yaşana bilər”
Dokuz Eylül Universitetinin (DEÜ) Zəlzələ Araşdırma və Tətbiq Mərkəzinin rəhbəri Prof. Dr. Hasan Sözbilir isə yayımladığı açıqlamada bildirib ki, bu hadisə 10 avqustda baş verən zəlzələnin davamı ola bilər:
“Böyük ehtimalla 10 avqust zəlzələsindən sonra müəyyən etdiyimiz yeni fay xətləri tətiklənib. Bu faylar jeotermal axınlarla bağlı olduğuna görə 5 bala qədər artçı təkanlar baş verə bilər və zəlzələ fırtınası yaşana bilər”.
Sözbilir vurğulayıb ki, Sındırgının cənubunda aparılan arazi tədqiqatları zamanı dağıdıcı zəlzələlər yarada biləcək yeni qırılma sahələri müəyyən edilib:
“Bölgədə jeotermal sistemlərlə əlaqəli bu faylar aktivləşib. Buna görə də hasarlı binalara girməmək və rəsmi orqanların göstərişlərinə əməl etmək vacibdir”.
Hazırda AFAD və yerli xilasetmə qrupları bölgədə vəziyyəti qiymətləndirir, təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilib. Rəsmi məlumatlara görə, can itkisi qeydə alınmayıb, lakin təkanların davam etməsi mümkündür.

Musavat.com reports that an earthquake of magnitude 6.1 occurred in the Sındırgı district of Balıkesir province in Turkey. Strong tremors were felt in many provinces in the Marmara and Aegean regions, including Istanbul.
Naci Görür: "Stay away from damaged buildings"
Turkey's well-known seismologist Prof. Dr. Naci Görür issued a warning to the citizens on social media after the earthquake:
"An earthquake occurred in the Aktaş–Sındırgı (Balıkesir) region. This area is part of the Gediz fault system. The fault continues to fragment and creates new seismic movements. Stay away from houses with cracks."
According to the expert, the region is located in an active seismic zone and staying in damaged buildings poses a serious risk.
Hasan Sözbilir: "An earthquake storm may occur"
Prof. Dr. Hasan Sözbilir, head of the Earthquake Research and Application Center at Dokuz Eylül University (DEÜ), stated in a released statement that this event may be a continuation of the earthquake that occurred on August 10:
"Most likely, the new fault lines we identified after the August 10 earthquake have been triggered. Since these faults are related to geothermal flows, aftershocks up to magnitude 5 may occur, and an earthquake storm may happen."
Sözbilir emphasized that new fault zones that could cause destructive earthquakes were identified during field studies conducted south of Sındırgı:
"These faults related to geothermal systems in the region have been activated. Therefore, it is important not to enter cracked buildings and to comply with official authorities' instructions."
Currently, AFAD and local rescue teams are assessing the situation in the region, and safety measures have been strengthened. According to official information, no casualties have been recorded, but aftershocks are possible.