Hasan Sözbilir: “Zəlzələ fırtınası yaşana bilər”
Musavat.com xəbər verir ki, Türkiyənin Balıkəsir vilayətinin Sındırgı rayonunda 6,1 bal gücündə zəlzələ baş verib. Güclü təkanlar İstanbul da daxil olmaqla Marmara və Egey bölgələrindəki bir çox vilayətlərdə hiss olunub.
Naci Görür: “Zədələnmiş binalardan uzaq durun”
Türkiyənin tanınmış seysmoloqu Prof. Dr. Naci Görür zəlzələdən sonra sosial şəbəkədə paylaşım edərək vətəndaşlara xəbərdarlıq edib:
“Aktaş–Sındırgı (Balıkəsir) bölgəsində zəlzələ baş verib. Bu ərazi Gediz qırılma sisteminin bir hissəsidir. Qırılma parçalanmaqda davam edir və yeni seysmik hərəkətlər yaradır. Hasarlı evlərdən uzaq durun”.
Ekspertin sözlərinə görə, bölgə aktiv seysmik zonada yerləşir və zədələnmiş tikililərdə qalmaq ciddi risk yaradır.
Hasan Sözbilir: “zəlzələ fırtınası yaşana bilər”
Dokuz Eylül Universitetinin (DEÜ) Zəlzələ Araşdırma və Tətbiq Mərkəzinin rəhbəri Prof. Dr. Hasan Sözbilir isə yayımladığı açıqlamada bildirib ki, bu hadisə 10 avqustda baş verən zəlzələnin davamı ola bilər:
“Böyük ehtimalla 10 avqust zəlzələsindən sonra müəyyən etdiyimiz yeni fay xətləri tətiklənib. Bu faylar jeotermal axınlarla bağlı olduğuna görə 5 bala qədər artçı təkanlar baş verə bilər və zəlzələ fırtınası yaşana bilər”.
Sözbilir vurğulayıb ki, Sındırgının cənubunda aparılan arazi tədqiqatları zamanı dağıdıcı zəlzələlər yarada biləcək yeni qırılma sahələri müəyyən edilib:
“Bölgədə jeotermal sistemlərlə əlaqəli bu faylar aktivləşib. Buna görə də hasarlı binalara girməmək və rəsmi orqanların göstərişlərinə əməl etmək vacibdir”.
Hazırda AFAD və yerli xilasetmə qrupları bölgədə vəziyyəti qiymətləndirir, təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilib. Rəsmi məlumatlara görə, can itkisi qeydə alınmayıb, lakin təkanların davam etməsi mümkündür.

Согласно сообщению Musavat.com, в районе Сынчыргы провинции Балыкэсир в Турции произошло землетрясение силой 6,1 балла. Сильные толчки были ощущены во многих провинциях регионов Мармара и Эгей, включая Стамбул.
Наџи Гёрюр: «Держитесь подальше от повреждённых зданий»
Известный турецкий сейсмолог профессор доктор Наџи Гёрюр после землетрясения опубликовал предупреждение для граждан в социальных сетях:
«В районе Акташ–Сынчыргы (Балыкэсир) произошло землетрясение. Эта территория является частью разломной системы Гедиз. Разлом продолжает раздробляться, вызывая новые сейсмические движения. Держитесь подальше от домов с трещинами».
По словам эксперта, данный район расположен в активной сейсмической зоне, и нахождение в повреждённых сооружениях представляет серьёзный риск.
Хасан Сёзбылыр: «Может начаться «землетрясная буря»
Руководитель Центра изучения и применения землетрясений Университета Докуз Эйлюль (DEÜ) профессор доктор Хасан Сёзбылыр в опубликованном сообщении отметил, что это событие может быть продолжением землетрясения 10 августа:
«С большой вероятностью после землетрясения 10 августа сработали новые сбросы, которые мы обнаружили. Поскольку эти сбросы связаны с геотермальными потоками, возможны дополнительные толчки силой до 5 баллов, может начаться «землетрясная буря»».
Сёзбылыр подчеркнул, что в ходе полевых исследований к югу от Сынчыргы были выявлены новые зоны разломов, способные вызвать разрушительные землетрясения:
«Эти сбросы, связанные с геотермальными системами в регионе, активизировались. Поэтому важно не заходить в здания с трещинами и следовать указаниям официальных органов».
В настоящее время AFAD и местные спасательные группы оценивают ситуацию в регионе, меры безопасности усилены. Согласно официальным данным, жертв нет, однако возможно продолжение толчков.