“Formula-1”dən gözlənilməz QƏRAR
Yaxın Şərqdə artan gərginlik idman dünyasına da təsir edib. Dünyanın ən məşhur avtomobil yarış seriyası olan “Formula-1” iki mühüm mərhələnin ləğv edildiyini açıqlayıb.
Medianews.az Musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, çempionat rəhbərliyi regiondakı təhlükəsizlik vəziyyəti ilə əlaqədar olaraq Bəhreyn və Səudiyyə Ərəbistanı Qran-prilərini keçirməmək qərarına gəlib.
Çempionatın prezidenti və baş icraçı direktoru Stefano Domenikali bildirib ki, qərar asan qəbul olunmayıb. Onun sözlərinə görə, Yaxın Şərqdəki mövcud vəziyyət və təhlükəsizlik riskləri nəzərə alınaraq bu addım atılıb.
Domenikali qeyd edib ki, təşkilatçılar əvvəlcə yarışların başqa ölkələrdə keçirilməsi və ya təqvimdə dəyişiklik edilməsi kimi müxtəlif alternativ variantları müzakirə ediblər. Lakin yekunda mərhələlərin başqa yarışlarla əvəz olunmaması qərara alınıb.

Неожиданное РЕШЕНИЕ от «Формулы-1»
Рост напряжённости на Ближнем Востоке повлиял и на мир спорта. Самая известная в мире серия автомобильных гонок "Формула-1" объявила об отмене двух важных этапов.
Medianews.az со ссылкой на Musavat.com сообщает, что руководство чемпионата приняло решение не проводить Гран-при Бахрейна и Саудовской Аравии из-за ситуации с безопасностью в регионе.
Президент и главный исполнительный директор чемпионата Стефано Доменикали заявил, что решение было принято не легко. По его словам, этот шаг был сделан с учётом текущей ситуации и рисков безопасности на Ближнем Востоке.
Доменикали отметил, что организаторы сначала рассматривали различные альтернативы, такие как проведение гонок в других странах или изменения в календаре. Однако в итоге было решено не заменять эти этапы другими гонками.