Ermənistanda itkin düşmüş hərbçilərin yaxınları Azərbaycana birbaşa təmas qurmaq təşəbbüsü ilə çıxış edərək, Həkəri çayına ağ bayraqla gəlməyə hazır olduqlarını açıqlayıblar.
Medianews.az Musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə erməni KİV-i məlumat yayıb.
Ermənistanda itkin düşmüş hərbçilərin yaxınları bu gün yenidən hökumət binasının qarşısına toplaşıblar və hakimiyyətə yaxınlarının taleyi ilə bağlı konkret məlumat təqdim etməsi üçün bir həftə vaxt verdiklərini bildiriblər.
İtkin düşmüş hərbçinin əmisi Arsen Qukasyan bildirib ki, 1990-cı illərdən etibarən azərbaycanlıların dəfn yerləri barədə məlumata malik şəxslər onların təşəbbüs qrupu ilə əlaqə saxlayaraq vahid məlumat bazasının yaradılmasına kömək edə bilərlər.
Onun sözlərinə görə, onlar danışıqlar aparmaq üçün ağ bayraqla Həkəri çayına gəlməyə və eyni statusa malik azərbaycanlılarla əlaqə yaratmağa hazırdırlar.
"Biz itkin düşmüş yaxınlarımız barədə məlumat əldə etmək üçün bir-birimizə kömək etmək istəyirik. Artıq nə hökumətə, nə Avropaya, nə ABŞ-yə, nə də Rusiyaya ümid edirik. Bütün ümidimiz özümüzədir. Mümkün olan bütün vasitələrdən istifadə etməliyik", - deyə Qukasyan bildirib.

Родственники пропавших без вести военнослужащих в Армении выступили с инициативой установить прямой контакт с Азербайджаном и заявили, что готовы прийти к реке Хакари с белым флагом.
Medianews.az, ссылаясь на Musavat.com, сообщает, что об этом проинформировали армянские СМИ.
Родственники пропавших без вести военнослужащих сегодня снова собрались перед зданием правительства и сообщили, что дали властям неделю для предоставления конкретной информации о судьбе их близких.
Дядя пропавшего военнослужащего Арсен Гукасян заявил, что с 1990-х годов лица, обладающие информацией о местах захоронений азербайджанцев, могут связаться с их инициативной группой и помочь в создании единой базы данных.
По его словам, они готовы прийти к реке Хакари с белым флагом для проведения переговоров и установить контакт с азербайджанцами, находящимися в аналогичном статусе.
"Мы хотим помогать друг другу, чтобы получить информацию о наших пропавших без вести близких. Уже не надеемся ни на правительство, ни на Европу, ни на США, ни на Россию. Вся наша надежда только на себя. Мы должны использовать все возможные средства," — заявил Гукасян.